/Enjeksiyon için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar : Ağrısız İnsülin Enjeksiyonu

Enjeksiyon için Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar : Ağrısız İnsülin Enjeksiyonu


Resim Kaynak / Source : miifotos.com


Ağrısız insülin Enjeksiyonu :

İnsülin genellikle cilt altına enjekte edilir. (  Yani cilt altına bir yağ tabakasına ) 

Bel çevrenizde eğer iyi bir miktarda yağınız ( tuttuğunuzda nerdeyse rulo gibi olacak şekilde ) varsa. Bu bölgeyi kullanın . Eğer yoksa aşağıda Resim 1’deki  bölgeleri tercih edin . Sonra elleriniz ile tutup içine enjekte edeceğiniz yağlı bölgenin yerini tespit edin. ve gözünüzde şu şekilleri canlandırın 2 duvarın köşesi veya kapı aralığı ( kolayca görebileceğiniz ve erişebileceğiniz ileri pozisyonda ). Yani elinizle eti tutarak bu şekillerden birini uygulayın.

Şimdi şırıngayı baş parmakla ve 2 veya 3 parmakla dart gibi tutun . Etin küçük bir miktar kısmı elinize gelirse eğer ( Resim 2 ‘de solda ) iğneyi 45 derece açıyla cilde batırmalısınız. ( Not : iğneyi cilde yaslamayın , dayamayın ve itmeyin bu yanlış bir yöntemdir. ve sık sık ağrıtabilir.)

Resim Kaynak / Source : Healthline

Bölgeden yüksek bir avuç alırsanız iğneyi doğruca dikey sokmalısınız veya 45 ve 90 derece arası herhangi bir açıyla ( 2. Resimde en sağda görebilirsiniz )

İğneyi vuruşa gelecek olursak dartı fırlatmak gibi düşünün ama bırakmayın ön kolunuzu tamamen hareket ettirin. ve sonunda el bileğinize ani bir hareket yaparak batırın . İğne tam derine girmeli. ve girer girmez basma kısmını hızlı bir şekilde itin. insülini verdikten sonra iğneyi çekin.

Resim 1 : Bu resim Dr Bernstein Diabetes Solution adlı kitaptandır.


Resim 2 : Bu resim Dr Bernstein Diabetes Solution adlı kitaptandır.

Cılız biriyseniz 45 derece açıyla iğneyi batırın Ancak kalın bir vücudunuz varsa 45 ile 90 derece arası herhangi bir açıyla iğneyi batırın.

Resim Kaynak / Source : Pharmaceutical Journal

Enjeksiyon için diğer detaylara gelin bir göz atalım

1- Enjeksiyonu aynı bölgeye yapmayın.

2- Yağlı bir bölgeyi tercih edin ( kas dokusuna değil ) Hangi bölgeyi yapacağınız hakkında yukarıdaki resimden yardım alın.

3- Bölgeler içinde rotasyon yapın.

4- İğne ucunu bir sefer kullanıp , atın. ( birden fazla kez kullanmayın)

Kaynaklar :

BERNSTEİN, R.K : Dr Bernstein Diabetes Solution , ( little Brown ) , U.S.A , 2011 

Son Resim kaynak / Last İmage Source : https://www.bd.com/resource.aspx?IDX=11020&CMP=PIG