/CGM / FGM

CGM / FGM

CGM'ler ve FGM Teknolojileri :

Medtronic'in Sensörleri

Guardian 2 Link ( yazı hazırlanmaktadır.)  

Guardian Connect

Guardian Sensör 3

CGM kategorisi

Dexcom'un Sensörleri

Dexcom G4 ( yazı hazırlanmaktadır.)

Dexcom G5 (yazı hazırlanmaktadır.)

Dexcom G6

CGM kategorisi

FreeStyle Libre'nin Sensörleri

FreeStyle Libre ( yazı hazırlanmaktadır.) 

FGM kategorisi

CGM Nedir ?

CGM , Açarsak ”  Continuous Glucose Monitor ”  Sürekli Glikoz izleme Sistemi. ”

CGM , otomatik olarak kan şekeri seviyelerini takip eder. Ve herhangi bir zaman bir bakışta kan şekeri seviyelerini görebilirsiniz. 

CGM 3 parçadan oluşuyor ;

1- Cilt altına yerleştirilen bir ” Sensör ”

2- Sürekli olarak Glukoz verilerini ileten ve kaydeden Sensöre bağlı bir ” Transmitter ”

3- Gerçek zamanlı kan şekeri verilerinin görüntüsünü sağlayan bir  Receiver ”CGM Uygulama Şekilleri :

Yanda Bulunan ilk resim Dexcom G4'e ait. Bu şekilde cilde uygulanıyor. Cilde yerleştirilen bantlı kısım mor renkli olan aparata bağlı bir şekilde geliyor. Tek yapılması gereken yapışkanlarının çıkarılıp komple cilde oturtulması ve yapıştıktan sonra  beyaz kısımdan basılması. Bu şekilde kan şekerini ölçen ince saç teli cildin altına girmiş oluyor.

 

Not : CGM’deki bu mor renkli aparat dexcom G4 ve G5 için geçerli.( 1.Resimde görebiliriz ) Dexcom G6’da Medtronic’te olduğu gibi bir aparat kullanılıyor. Bu aparatı 2.resimde görmekteyiz. ve cilde yerleştirilecek kısım aparatın içinde hazır geliyor. Bu Dexcom G6 Uygulamasında aparat yerleştirilmek istenen bölgeye oturtulur ve butona basılıp çekilir. Bu şekilde yerleştirme işlemi tamamlanır. En sonunda beyaz renkli transmitter yerleştirilen kısmın üzerine oturtulur.

 

 

Yanda gördüğümüz Medtronic’e aittir. Sensörlerinin hepsi dexcom gibi takma aparatına bağlı değil. Bu yüzden cilde yerleştirilecek kısmın üzerine gördüğümüz gri renkli aparat oturtuluyor ve sonra çekiliyor. Bu şekilde cilde yerleştirmeye hazır hale geliyor. Ardından yerleştirilmek istenen bölge belirlenip aparat oturtuluyor. Sonra yeşil renkli butona basılıp yerleştirme işlemi tamamlanıyor. En sonunda da beyaz renkli transmitter takılıyor.