/Bağırsak değişimlerini gözlemlemek tip 1 diyabeti geciktirmeye yardımcı olabilir

Bağırsak değişimlerini gözlemlemek tip 1 diyabeti geciktirmeye yardımcı olabilir

 

Araştırmacıların dediğine göre ; Bağırsakların nasıl çalıştığı hakkında çok şey bilmek diyabetin ilerlemesini geciktirebilir. Diğer bir deyişle tip 1 diyabet ile bağırsak arasında nasıl bir ilişki var ? Bunu anlamak.

 

Resim kaynak : tri.edu.tr

 

Queensland Üniversitesinden araştırmacılar şunu söylemiş ‘’  tip 1 diyabet riskini anlamanın tek yolu bağırsaktaki mikroorganizmaları takip etmek ve herhangi bir değişimleri gözlemlemek .’’

Bunu yapmak için Araştırmacılar yeni teşhis konulmuş tip 1 diyabetlilerin ve düşük / yüksek diyabet riskinde olanların dışkı örneklerini analiz etmeye başlamış.

Sonuç :

Araştırmacılar‘’ metaproteomic analysis ‘’ denilen bir teknik kullanarak örneklerdeki bağırsak değişimlerini karşılaştırmış ve bazı proteinlerin risk seviyelerini ayırt etmek için kullanılabileceğini bulmuş.

 

Resim Kaynak : UQ Faculty Of Medicine / Youtube

 

Queensland Üniversitesin’ de Kıdemli Araştırma Görevlisi Dr Emma Hamilton-Williams aynen şunu söylemiş ‘’ Hastaların dışkı örneklerini çalışarak bağırsak bakterisinde keşfettiğimiz değişimler hastalığın sadece bir yan etkisi değildi büyük ihtimalle ilerlemesiyle de ilişkili.

Hastalıkta bu ilerleme neden bir anda meydana gelmeye başlıyor ve Nasıl ertelenebilir / önlenebilir. Bunu saptamaya çalışmak için çoğu araştırma gerçekleştirilmiş. Hastalarda Tip 1 diyabet teşhisi öncesinin ve sonrasının izleneceği gelecek araştırmayı gerçekleştirmek için araştırmacıların şuan planları varmış.

 

Resim Kaynak : UQ Faculty Of Medicine / Youtube

 

Yeni teşhis konulan hastalar ve teşhis konulmamış yüksek riskli olan akrabalarda benzer özelliklerin görülmesi bu proteinlerin ileriki bir diyabet tanısını öngörmek için kullanılabileceği anlamına geliyor. Araştırmacı Dr Emma Hamilton-Williams ’’ Neyin hastalarda diyabetin gelişmesine sebep olduğunu anlamak yeni tedavi stratejilerinin gelişmesi ve klinik denemelerinin başarısını doğru bir şekilde ölçmek için bir anahtar. ‘’ demiş.

Ekip , şuanda tip 1 diyabetli hastalarda bağırsak mikrobiyotasını hedeflemek için özelleştirilmiş bir besin takviyesinin klinik olarak denemesiyle uğraşıyor. Son olarak şunu söylemişler ‘’ Bu tedavinin , değişimler                 ( gözlemlenen )  ile bağlantılı bu hastalığı tersine çevireceğini umuyoruz. ‘’ 

 

Önemli Not : Bu araştırma Queensland Üniversitesine aittir.

 

Kaynaklar / Sources :

Tüm Resimler  : UQ Faculty Of Medicine / Youtube

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/aug/monitoring-gut-changes-could-help-delay-type-1-diabetes-99719479.html

http://care.diabetesjournals.org/content/early/2018/07/30/dc18-0777

Queensland üniversitesinin kendi sitesinde yayınladığı kaynak  – https://www.uq.edu.au/news/article/2018/08/gut-reaction-linked-type-1-diabetes