/Beta Hücre Çoğalmasına Etken Olan Yeni bir kombinasyon Yöntemi

Beta Hücre Çoğalmasına Etken Olan Yeni bir kombinasyon Yöntemi

Icahn tıp okulun’dan araştırmacılar , yetişkin insan beta hücrelerinde şimdiye kadar hiç gözlenmemiş en yüksek çoğalma oranına sebep olan çeşitli ilaçların yeni bir kombinasyonunu keşfetti. Bu vücudun insülin üretme kabiliyetini yenilemek açısından önemli bir adım. 

Resim Kaynak / Source : Business Wire / Icahn Tıp Okulu

2015 yılında JDRF’in fonladığı araştırmalar arasından Icahn Tıp Okulundan  Andrew F. Stewart ‘’ Harmin ‘’ denilen ilk ilacın insan beta hücrelerini çoğaltabildiğini keşfetti. Hatta o yıl için de sciendaily’de bu konuyla alakalı yazı paylaşmışlardı. Ancak yüzde 2 civarı rejenerasyon oranları diyabetlilerde beta hücrelerin hızlı bir şekilde yayılması açısından ihtiyaç duyulandan düşük bir oran.

Buna karşın Geçtiğimiz 2018’de yayınlanan Harmini ile TGF beta inhibitörlerini birleştiren yeni kokteyl ilaçlarının insan beta hücre ekspansiyonunu yüksek oranda ( ortalama işaretleme indeksi, 5%–8%, ve 15%–18% kadar yüksek ) üretebildiği rapor edildi. 2015 yılında ise bu oranın beta hücrelerinin yayılması için gerektiğinden düşük olduğu belirtilmişti. Ancak şu an bu kombinasyon beta hücre rejenerasyonunu ( yenileme ) arttırabilir.

Genel olarak Araştırmada yapılan gözlem sonucuna göre :

Harmin denilen bir DYRK1A inhibitörleri ilacı ile birlikte TGFβSF inhibitörü beta hücrelerde ( pankreas’da insülin üreten hücreler ) çoğalmaya etken olmuş. Yani bunun beta hücre sayılarında arttışlar meydana getirdiği gözlemlenmiş

Yetkili Andrew Stewart MD ( Mount Sinai Diyabet’ in Müdürü ) bu sonuca göre şunu açıklamış :

” ilk defa olduğundan gözlem için çok heyecanlıyız. İnsanlarda beta hücre kitlesini yenilemek için yeterli olan beta hücre yineleme oranlarını görebiliriz. Gelecek büyük engel onların pankreas’a direk olarak nasıl iletileceği. ” Dedi.

Araştırma Müdür Muavini ve JDRF beta hücre rejenerasyonu lideri Francis J. Martin, PhD sözlerini şu şekilde dile getirmiş ;

Tip 1 diyabet tedavisini elde etmek ve insüline bağımlı insanlara getirmek için fonksiyonel beta hücrelerinin sayılarını arttırmanın yollarını bulmak zorunda olduğumuzu biliyoruz. Şimdi Doktor Stewart ve Wang ‘ın çalışmasıyla beta hücre üretme oranlarını önceden imkansız olduğu düşünülen seviyelere çıkarabileceğimizi görüyoruz. Hala ileriye dönük zorluklar var. Ama bu çalışma bizi insülin üretimini yenileyecek tedavilere biraz daha yaklaştırdı. Dedi.


Harmin ve TGF beta hücre inhibitörlerinin beta hücreleri haricindeki hücrelerde yan etkileri var.  Bu yüzden insanlarda diğer hücrelere değil beta hücrelere özel bir şekilde iletme yöntemlerinin yine geliştirilmesi gerekiyor. Ama başarılırsa tip 1 diyabet için ileriye dönük büyük bir tedavi olur.

Resim Kaynak / Source : https://www.cell.com/cell-metabolism/fulltext/S1550-4131(18)30742-3?_ga=2.157594685.649529086.1546348383-1313002466.1540135450

Araştırma ekibi , Birleşik DYRK1A ‘nın farmakolojik inhibisyonu ve TGFβSF)/SMAD sinyalizasyonu insan beta hücre proliferasyonun’da kayda değer ileri sinerjik artışlar. ve bununla birlikte hem farelerde hemde insan beta hücre sayılarında artışlar meydana getirdiğini. Gösterdi. Bu sinerji , şunları yansıtmış :  cyclinlerin aktivasyonunu ve DYRK1A engellemesi ile cdks

Anahtar Kelimeler :

diyabet , beta hücre proliferasyonu (çoğalma ) , rejenerasyon , harmin , DYRK1 , SMADTGFβSF ( transforming growth factor beta superfamily / dönüştürücü büyüme faktörü-beta süper ailesi ) , dönüştürücü büyüme faktörü-beta ( Transforming growth factor beta (TGF-β) ,

Büyüme faktörü : bir hücrenin yüzey reseptörüne bağlanarak genellikle hücre çoğalmasına yol açan hücre dışı bir polipeptid molekülü.

Smad’lar : transkripsiyon faktörlerinin bir sınıfı olup , hücre yüzey reseptörlerine sinyal moleküllerinin dönüştürücü büyüme faktörü β(TGF-β)  ailesi üyelerinin bağlanması, bu faktörlerin fosforile edilmesine ve aktive edilmesine sebep olur.

Yapılan Çalışma’da Önemli Noktalar :

Yetişkin pankreatik beta hücreleri çoğalmaya yüksek oranda uyarılabilir.( indüklemek )

Resim Kaynak / Source : insulinnation

Araştırma’da yer alan Dr. Stewart Andrew :

Dr. Stewart , 40 yıldan fazla bir zaman önce ilk kez araştırmaya katıldığı zamanda bir diyabet araştırmacısı değilmiş. Vücud kemiklerinin zayıfladığı durum ‘’ Osteoporoz ‘’ ( Kemik Erimesi )  üzerine odaklanmış. Ve belirtilene göre onun üzerinde çalıştığı madde ( ‘’ PTHrP ‘’ denilen bir madde )  beta hücre yinelenmesini , hayatta kalmasını ve  ekspansiyonu’nu dürtülemiş. Kendisi nerdeyse 20 yıldır diyabet araştırmasında çalışmış.

Referanslar :

Peng Wang  , Esra Karakose  , Hongtao Liu , Ethan Swartz , Courtney Ackeifi , Viktor Zlatanic , Jessica Wilson , Bryan J. González , Aaron Bender , Karen K. Takane , Lillian Ye , George Harb , Felicia Pagliuca , Dirk Homann , Dieter Egli , Carmen Argmann , Donald K. Scott , Adolfo Garcia-Ocaña , Andrew F. Stewart  , Combined Inhibition of DYRK1A, SMAD, and Trithorax Pathways Synergizes to Induce Robust Replication in Adult Human Beta Cells , Cell Metab. 2018 pii: S1550-4131

diyabet gelişmeleri

Diğer Kaynaklar :

https://www.sciencedaily.com/releases/2018/12/181220111759.htm