/Diyabet ve Cilt Bakımı
Diyabet ve Cilt Bakımı

Diyabet ve Cilt Bakımı

Joslin Diyabet Merkezi açıklıyor. Diyabetiniz olduğunda cildinizi nemli tutmak, cilt problemlerini önlemenin en kolay yollarından bir tanesidir.

Diyabetliler özellikle kan şekeri seviyeleri yükseldiğinde kuru cilde yatkın olur. Bu durum vücudun sıvı kaybetmesine , cildin de kurumasına neden olur. Kuru cildin çatlaması ve kaşıntı yapması da enfeksiyonlara yol açabilir. Yukarıda belirttikleri gibi nemli tutmak önemlidir.

Diyabetli Cilt Problemlerinizi Önleyebilmeniz İçin :

1)- Vücudunuzda birçok yeri baştan aşağı hafif bir sabunla yıkadıktan , duruladıktan ve kuruladıktan sonra Nemlendirici kullanın Ama ayak parmaklarınızda değil.

2)- Çok sıcak banyolardan sakının. Bu cildinizi kurutabilir. Ayriyetten ayaklarınızıda suda bekletmekten sakının.   Uzun süre suya maruz olma ayakları yumuşatır ve cildinizi delik deşik olmaya daha eğilimli yapar.

3)- Vücudunuzda sivilceleri , kabarmaları ve yaraları kontrol edin. Bunlar enfeksiyona sebep olabilir.

4)- Ayaklarınızın görünümünde herhangi bir değişim veya şişlik var mı kontrol edin ve ayaklarınıza yılda 2 kere bakan bir doktorunuz olsun.

5)- Yaraları hemen tedavi ettirin . Küçük yaraları sabunla ve suyla yıkayın.

6)- Diyabet yönetiminizi iyi bir şekilde sürdürün , Kan şekeri seviyelerinizi mümkün olduğunca normale yakın seviyede tutun. Çünkü yüksek kan şekerlerinin olmasıyla cilt kuru olmaya eğilimli olur ve zararlı bakterileri savunma gücü az olur. Bu 2 durumda enfeksiyon riskini arttırır. 

7)- Reçeteli ilaçlar alarak tansiyonunuzu ve kolesterolünüzü kontrol edin . Bu kan dolaşımını düzeltir ve cildinizi sağlıklı tutar.

8)- Cildinizi hidratlı / sulu tutmak için su , kafeinsiz , şekersiz içecekler olmak üzere bol sıvı için.

9)- Cildi besleyen Omega-3 yağ asidi bakımından zengin yiyecekler tüketin.  Şunları kapsar :  Somon , sardalya , ton balığı ve uskumru balığı , tofu , ve soya fasulyesinin diğer şekilleri , ceviz , keten tohumu ve diğer yağları.

10)- Ayağınıza iyi bakın . Hergün yara var mı yok mu diye kontrol edin. Ayağınızı iyi sıkan geniş ve düz ayakkabı giyin. ve Ayakkabınızı giymeden önce yabancı madde var mı diye kontrol edin.

11)- Herhangi bir cilt problemini fark ederseniz doktorunuza hemen haber verin.

Bu bilgiler Joslin Diyabet Merkezinden ve Amerikan Diyabet Derneğindendir.

Kaynak :

Joslin Diyabet Merkezi

Amerikan Diyabet Derneği