/FDA tarafından üst kolda kullanılması onaylanan Medtronic Guardian Sensör 3

FDA tarafından üst kolda kullanılması onaylanan Medtronic Guardian Sensör 3

 


Geçtiğimiz 26 şubatta üst kolda kullanılması onaylanan guardian sensör 3’ün hem kendi özelliklerinden hemde fda tarafından onaylanmasından bahsedeceğiz.


Guardian sensör 3 Medtronic’in 670G’sinde kullanılacak sensördür.


Medikal teknolojide global lider , FDA’nin onayladığı guardian sensör 3 için yeni bir kol ölçümünü duyurdu. Bu genişletilmiş ölçüm kullanıcılar için daha esnek ve geliştirilmiş performans ortaya koyan üst kolda hastaların sensörü kullanmalarına olanak sağlayacak.

Sensörün ayrıca Minimed 670G sistemiyle kullanılan tipik kalibrasyon yöntemlerini izleyen MARD’ın yüzde 8.7’siyle geliştirilmiş doğruluk özelliği vardır.


MARD: Doğruluk MARD’a bakarak en iyi ölçülür. MARD ( Göreceli mutlak ortalama farkı )  Parmak delme kalibreleri ile sensör glikoz değerleri arasındaki farklılığı yansıtır. Yani farklılığın düşük olması iyidir.


Gary Scheiner MS, CDE


Guardian Sensör 3:

Guardian sensör 3 medtronic’in en yeni ve bugüne kadar en doğru CGM sistemidir.

Ve ayrıca kapalı devre hibrit sistemi ( MiniMed 670g ) aracılığıyla otomotik insülin gönderimini kontrol eden FDA onaylı tek sensördür. 

Emory üniversitesinde klinik uzman profesör Bruce Bode, M.D., söylediğine göre Guardian Sensör 3’ün performansı son derece etkili olmuş ve bu yeni kol ölçümü , kişisel gereksinimlerine hitap etmesi mümkün birçok seçeneğinin olmasını seven hastalar için şimdi ilave edilmiş kolaylık ve esneklik sunuyor.


Bruce Bode, M.D


Guardian Sensör 3 şuanda 14 yaş ve üzeri tip 1 diyabetliler için onaylanan 670G’nin kullanımı için amerikada mevcuttur.

Şirketin en ileri düzeyde SmartGuard(TM) algoritması , Guardian sensör 3 ile verilen gerçek zamanlı veriyi baz alarak her 5 dakika bazal insülini otomatik bir şekilde ayarlayarak olması gereken aralıkları arttırmaya yardımcı olur.

Sensör , güvenilir performans ve istikrar sağlamak için sensörün sağlamlığını sürekli takip eden tanılayıcı teknolojiyi bünyesinde toplar. Bu yapay pankreas’a güç sağlamak için önemlidir.

Time in Range 

Burada bahsedilen Time in range’den söz etmekte fayda var. Time in range tip 1 diyabetli insanların  (70-180 mg/dL) uygun glisemik düzeyinde geçirdikleri zamanın yüzdesini ifade eder.

Diyabet yönetiminin hedefi bu sağlıklı düzeyde geçirilen zamanı arttıracak ve acil, uzun vadeli komplikasyonlar’a  ( örneğin kan damarlarının hasarı ,koroner kalp hastalığı, kalp krizi ve felç ) sebep olan düşük ve yüksek kan şekeri seviyelerini minimuma indirecek

Kaynaklar:

http://integrateddiabetes.com/sensor-vs-sensor/


https://globenewswire.com/news-release/2018/02/26/1387301/0/en/Medtronic-Receives-FDA-Approval-for-New-Arm-Indication-for-Guardian-TM-Sensor-3-Further-Enhancing-the-MiniMed-TM-670G-Hybrid-Closed-Loop-Experience.html