/Medtronic’in Guardian Connect Sistemi

Medtronic’in Guardian Connect Sistemi

Medtronic’in bağımsız sürekli glikoz ölçüm sistemi olan Guardian Connect amerikan gıda ve ilaç idaresi (FDA) tarafından onaylandı.

Guardian Connect sistemi , sürekli olarak kan şekeri seviyelerini ölçer ve her 5 dakika akıllı telefona iletir. Daha da önemlisi kan şekeri ‚seviyelerinin hangi yönde hareket ettiğini öngören smart teknolojisini kullanan bağımsız tek CGM ‘dir.  

Aşağıda diğer önemli özelliklerden bahsedeceğiz

 

Not : 670G’nin aynı sensörü kullanılıyor

 Ayrı bir alıcı ( receiver ) yok : Guardian Connect , ayri bir alıcı cihaza ihtiyaç duymaz. Yerine direk olarak akıllı telefona iletir. Bu yüzden açıkça görünüyor ki kullanman için bir akıllı telefona ihtiyacın var .

Günde 2 parmak delme kalibrasyonlara ihtiyaç duymaktadır.

 Suya dayanıklıdır: Guardian Connect banyo yapıldığında ve yüzüldüğünde kullanılabilir. 10 dakika 2.286 metreye kadar dalmak için güvenli.

Kişiye özel ayarlanabilen alarmlar: Kullanıcılar , tahmini bir düşük kan şekeri öncesinde 10 dakikadan 60 dakikaya diledikleri zaman dilimi için öngören alarm kurabilirler. Ayrıca farklı glukoz sınırları ve zamanın farklı saatleri için alarmlar programlayabilirler.


Smart Glucose Sensor:

Guardian connect sistemi guardian Medtronic’in ileri düzeyde olan sensör 3’ünü kapsar
 

Nasıl çalışır?  

Sistem karına yerleştirdiğin küçük bir sensörden oluşur ve 7 güne kullanılabilir. Cilt altı sıvısından kan şekeri seviyelerini ölçer ve okumaları akıllı telefonundaki bir uygulamaya gönderen ( öncelik olarak sadece İOS kullanıcıları için geçerli ) akıllı Bluetooth® transmitter’a bağlanır.
Şuanda FDA , cihazı sadece 14 ve 75 yaşları arasında olan kullanıcılar için onayladı. Ayrıca Guardian Connect , birden çok günlük enjeksiyonlara güvenen bireyler için belirlendi.Not : Bu konuda Medtronic ” Android uygunluğu üzerinde çalışıyoruz ve yenillikten haberdar edeceğiz. ” dedi
NOT: Medtronic’in çoğu pompa kullanıcılarının halihazırda aynı teknolojiden faydalandığı gibi. Medtronic’in 670G’si  , kullanıcıların hipoglisemi potansiyeli durumlarını uyarmak için aynı sensörü kullanıyor.

Sugar IQ uygulaması

Yukarıda bahsedildiği gibi Guardian Connect için alıcı ( receiver ) yoktur. Veriyi görüntülemek için Bir akıllı telefona ve Sugar IQ uygulamasına ihtiyaç duyar.  Watson ile çalışan uygulama CGM verilerini alır ve kan şekeri eğilimlerini hesaplamak için onu diğer ( insülin dozajları , yemek alımı , günlük rejimler , ve daha fazlası) bilgilerle birleştirir. 


Önemli Not:

Guardian connect sistemi , guardian sensör 3’ü ( medtronic’in en üst düzeyde glikoz sensörü ve hibrit kapalı devre sistemine güç sağlamak için tek güvenilir sensör ) kullanarak diyabetli insanların düşük veya yüksek glikoz eğilim durumlarını önceden 60 dakikaya uyarabilen tek bağımsız CGM sistemidir.

 

Hastaların yüzde 98.5’inin hipoglisemi durumlarını doğru bir şekilde uyarması klinik çalışmasında kanıtlanmıştır.

Ek özellikler:

Cihaz , aile’ye ve tibbi görevlilere uzaktan kan şekeri seviyelerini takip etme ve kullanıcıların alarmları ihtiyaca göre düzenlemelerine ve yüksek , düşük kan şekeri değerlerini belirlemelerini sağlıyor.

Guardian Connect sistemi 2018 mayıs ve temmuz arasında amerika’da olacak . Destekleyici app, Sugar IO medtronic’in insülin pompası kullanıcıları dahil diğer kullanıcılar için geçerli olmayacak.

Kaynak : https://www.medtronicdiabetes.com/products/guardian-connect-continuous-glucose-monitoring-system
http://insulinnation.com/living/fda-approves-medtronics-predictive-cgm/

https://www.healthline.com/diabetesmine/new-medtronic-stand-alone-cgm-guardian-connect#2

https://asweetlife.org/medtronic-gets-fda-approval-for-its-guardian-connect-cgm-system/