4.5 C
Istanbul
Perşembe, Ocak 14, 2021
Ana Sayfa Dünyadaki Diyabet Gelişmeleri tip 1 diyabet tedavisi için çalışmalar - ViaCyte

tip 1 diyabet tedavisi için çalışmalar – ViaCyte

JDRF’in 2004 yılından beri yatırım yaptığı ViaCyte’ın ( beta hücre teknoloji firması ) iyi haberleri var

Basın açıklamasında verilen’e göre

Firma  Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek hastalıkları Enstitüsünden yenillikçi araştırma ödülü aldı.

Baş Araştırmacı Kevin D’Amour, Ph.D

” Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek hastalıkları Enstitüsünün araştırmamızı desteklemesine inanılmaz derecede minettarız. ” dedi

ve ViaCyte tip 1 diyabet tedavisi için kök hücreden türeyen beta hücrelerini güçlendirmeye devam edecek.

(Bu çalışma ile ilgili tüm detaylar aşağıdadır. )

Ek olarak ViaCyte’ın başkanı Paul Laikind 

” tip 1 diyabetlilere ilk pratik tedaviyi getirmek için tereddütsüz bağlılığımız olduğu için 15 yıldan daha fazla araştırma ve gelişmeyle liderlik pozisyonumuzu genişletmeye devam ediyoruz. ” dedi.

1                                                                                                                                                                                 2

Yukarıda gördüğümüz gibi ViaCyte’ın şuanda 2 sistemi bulunmaktadır.

Not : Bunların birinde bağışıklık sisteme karşı korunma özelliği vardır.

  1. PEC-ENCAP (VC-01)
  2. PEC-Direct (VC-02)

Bu 2 sistemin nasıl olduğunu aşağıda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

1 . PEC-ENCAP SİSTEMİ

Ayriyetten ” VC-01 ” olarak bilinen bu sistem düşük kan şekeri , oynak kan şekeri ( brittle diyabet )  belirtilerini fark edemeyen yüksek riskli tip 1 diyabetli hastalar içindir. ve aynı zamanda vücudunda insülin üreten beta hücre fonksiyonu olmayan tüm Tip 1 diyabetli hastalar içindir.

Bu sistem özellikle ” encaptra ” denilen bariyeri ile ( bağışıklık sisteminden korunma özelliğiyle) aşağıda bahsedeceğimiz ikinci sistemleri olan PEC-Direct sisteminden ayrılır. Yani aslında bu şekilde tip 1 diyabeti tetikleyen bağışıklık sisteminin beta hücrelerini yok etme durumunun önüne geçilmiştir.

Sistem öncü pankreatik hücreler haline gelen embriyonik kök hücreler içerir.  Hastanın cilt altına nakledildiğinde , Bu öncü hücreler kan şekerini uygun bir şekilde düzenleyebilen insülin ve ( kan şekerini düzenleyen ) diğer hormonları salgılayan hücreler haline gelecektir. 

Not : Vücudun damarları sistemin içine girmez. Sistem sadece öncü pankreatik hücrelerini iletir.

2. PEC-DİRECT SİSTEMİ

Ağır hipoglisemisi , sabit olmayan,  istikrarsız glisemiği olan ve akut komplikasyon riski yüksek tip 1 diyabetliler için geliştirilmiş PEC-Direct sistemi , ( bağışıklık sistem koruyucusu olmayan sistem ) pankreas’ın öncü hücrelerini iletir.

Bu pankreatik öncü hücreleri tıpkı insana ait pankreatik adacık hücreleri olacak şekilde tasarlanmıştır. Bu hücreler içinde insülin salgılayan beta hücreleri yer alır.

PEC-Direct sistemi implante edilen hastalar, diğer nakil hastaları gibi bağışıklık engelleyiciye ihtiyaç duyar.

Not : Birinci Sistemin aksine vücudun damarları sistemin içine girerek hücrelerle bağlantı kurar.

Resimde gördüğümüz gibi Viacyte’ın bu sistemi ( PEC-Direct ) hastanın damarlarının birleşmesini ve nakledilmiş beta hücrelerle bağlantı kurmasını sağlıyor.

Kapsülün hedeflenen özellikleri şunları kapsar ;

  1. Uzun vadeli kan şekeri kontrolü
  2. Normal seviyede sıkı kan şekeri ve insülin enjeksiyon ihtiyacını gidermek
  3. Yetersiz kan şekeri kontrollerinden kaynaklanan ciddi kronik durumlarda önemli derecede azalma
  4. Hipoglisemi’nin önemli derecede azalması.
  5. Gerekirse eğer kapsülün laparoskopiyle çıkarılması.

Önemli not  : Bu 2 sistemde de kan şekerini düzenleyen insülinin ve diğer hormonlarında dahil olduğunu söylemekte fayda var.

Özet bir şekilde incelersek  ;

Gerektiğinde kan şekeri seviyelerini düzenlemek için İnsülin ve ( kan şekerini düzenleyen ) diğer hormonları da üreten cilt altına implante edilebilir bir kapsül 

Özellikle tip 1 diyabetliler için Encaptra ilaç salınım sistemi denilen ürün bir kapsül olmakla birlikte kredi kartı genişliğindedir. Cilt altına yerleştirilir.

Kapsül doğal insülin üretiminden sorumlu pankreatik adacık hücreleri haline gelecek şekilde özel olarak tasarlanmış kök hücrelerini kapsar. 

Bu Kök hücreler ayrıca vücudun bağışıklık sistemi tarafından sık sık yok edilen tip 1 diyabetli vücudundaki bire bir hücrelerdir. 

Ayriyetten bu kapsül bu hücreleri yok olmaktan korumak için çalışır. 

( Not : bu koruma sistemi sadece PEC-ENCAP (VC-01)’da vardır. )

Neden Fark ediyor ;

Beta hücre naklinin eksikliği ve hücrenin yok olmasını önleyen bağışıklık sistemini baskılayıcı ilaç ihtiyacı çoğu insan için beta hücre naklini uygulunamaz bir hale getiriyor.

JDRF bu durumu önemsiyor ve vücudun bağışıklık sistemini bastırmadan özgürce kan şekerine düzen sağlama yetisinde olan bu beta hücre teknolojilerini geliştiriyor.

Ve ViaCyte , sisteminin gelişimindeki diğer adımda ilerliyor ve umuyoruz ki teknolojisi gelecek yıllarda onaylanır.

Çalışmanın ne durumda olduğu bilgileri :

5 ocak’ta JDRF’nin yayınladığı habere göre Viacyte ilk PEC-Direct sisteminin hastalara naklini yapmış.

Ve clinicaltrials sitesinde belirtilen’e göre 6 temmuz 2017’de başlayan çalışmanın tahmini tamamlanma tarihi 2020 aralık olarak belirlenmiş.

Detaylar netleştikçe sitemizden bilgi verilecektir.

Not : İlk bölümler yabancı kelime içerdiğinden siz değerli okuyucularımızın genel olarak daha iyi anlayabilmesi veya pekiştirmesi açısından ayriyetten ”  özet bir şekilde incelersek ” bölümü hazırlanmıştır.

Kaynaklar :

– beyondtype1

– ViaCyte( kendi websitesi )

– Diabetesdaily

– Australian type 1 diabetes clinical research network

– blog.cirm

– İpscell.com

– Clinicaltrials

Son güncelleme :

27 ocak 2019

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Amerikan Gıda ve İlaç idaresi Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı

FDA , Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı.

0
Amerikan Gıda ve ilaç idaresi ( FDA ) şiddetli hipoglisemi tedavisi için glukagon enjeksiyonunun ilk muadilini onayladığını açıkladı. işte detaylar; Glukagon enjeksiyonları uzun bir süredir...
İnsülin Nedir ?

İnsülin Nedir ?

0
İnsülin Nedir ? İnsülin kan glukoz seviyelerinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan , vücudumuzdaki pankreatik langerhans adacıklarında beta ( β ) hücreleri tarafından salgılanan bir peptid hormonudur.
Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

1
Diyabetliler için kan şekeri regülasyonunu hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirecek yani diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir insülin molekülü geliştirildi. Copenhagen Üniversitesi ve bir...
Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

0
Buffalo Üniversitesi: Beta Hücre Fonksiyonunu Koruyan İlaç Golimumab yeni tanılı tip 1 diyabetli kişilerde insülin üretimini korudu. Buffalo Üniversitesi'nde görev yapan bilim insanları şu anda başka otoimmün hastalıkların...
Medtronic MiniMed 780G ile Control-IQ sistemleri ve yapılan çalışmalar

Medtronic MiniMed 780G ile Control-IQ sistemleri ve yapılan çalışmalar

0
Bu yıl online olarak gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk ve Adolesan Diyabet Kongresi'nde Tandem'in Control-IQ sistemini ve Medtronic'in MiniMed 780G sistemini kullanan çocuk ve gençlerin çalışma verileri paylaşıldı. Bu veriler çocukların hedef aralığında (...

En Popüler Yazılar

FDA , Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı.

Amerikan Gıda ve ilaç idaresi ( FDA ) şiddetli hipoglisemi tedavisi için glukagon enjeksiyonunun ilk muadilini onayladığını açıkladı.

İnsülin Nedir ?

İnsülin Nedir ? İnsülin kan glukoz seviyelerinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan , vücudumuzdaki pankreatik langerhans adacıklarında beta ( β...

Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Diyabetliler için kan şekeri regülasyonunu hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirecek yani diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir insülin...

Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

Buffalo Üniversitesi: Beta Hücre Fonksiyonunu Koruyan İlaç Golimumab yeni tanılı tip 1 diyabetli kişilerde insülin üretimini korudu. Buffalo...