18.2 C
Istanbul
Cuma, Mayıs 29, 2020
Ana Sayfa CGMs Yapay Pankreas Teknolojisi '' Control-IQ ''

Yapay Pankreas Teknolojisi ” Control-IQ ”

Tip 1 Diyabet Haberleri

Yapılan yeni bir çalışmaya göre ,Control-IQ isimli yeni bir teknoloji , tip 1 diyabetlilerin kan şekeri değerlerinin hedef aralığında ( 70 – 180 mg/dL ) daha uzun bir süre kalmasına yardımcı oldu. Bu sistemden sizlere daha önce ” Tandem’in Yeni İnsülin Pompa Teknolojisi ” başlıklı yazımızda söz etmiştik.

Kısaca bahsetmek gerekirse , Control-IQ , aynı zamanda bir insülin pompa üretici firması olan tandem tarafından geliştirilmiş üst seviyede bir modeldir.

Sistemi tanıyalım :

Control IQ , şu parçaları bir araya getiriyor ;

Tandem’in Yeni İnsülin Pompa Teknolojisi

1– Bir insülin pompası : t:slim X2

2– Dexcom G6

3– Bazal insülin iletimini ayarlayan ve otomatik düzeltme boluslarını gönderen pompaya dahil bir algoritma

Sistem , kan şekeri değerlerine göre , bir insan pankreasına benzer , vücuda insülin gönderimini yapacak şekilde tasarlanmış bir cihazdır. Algoritmalar ile insülin iletimini ayarlayarak çalışıyor.

Diğer Özellikleri :

1-Yüksek Kan şekerlerini düzeltmek için otomatik boluslar

Control-IQ , kan şekerini hedef aralığında tutmak için bazal oranlarını ayarlamasının yanı sıra gün boyu saatte bir kez otomatik bolusu iletir. Kullanıcıların yine öğünden önce bolus yapması gerekir.

2–Kullanıcıların kalibrasyon için parmak delmesine gerek yok

Bu yeni sistem Dexcom G6 ile birlikte çalışacağı için , kalibrasyonlara gerek duyulmaz. Dexcom G6 , hiçbir kalibrasyon yapılmadan her 5 dakikada bir kullanıcının kan şekerini sürekli ölçen bir sistemdir. Dexcom G6 ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.

Control I-Q algoritmasının detayları şöyle ;

Kullanıcının kan şekerlerini , otomatik bazal iletimiyle ve düzeltme boluslarıyla ( otomatik ) 70-180 mg/dL değerleri arasında mümkün olduğunca daha fazla tutmak.

Bunları dexcom G6 ‘dan gelecek her 5 dakikalık kan şekeri ölçümlerine göre yapmak.

ve kullanıcının kan şekerinin 180 mg/dL ( CGM ile ) üstüne çıkması öngörülürse  , otomatik düzeltme bolusunun harekete geçmesi.

Yapılan Önemli Çalışmalar :

Yapay Pankreas
Yapay Pankreas teknolojisi

Çalışmaya 14 yaş ve üzeri olan ( 14 – 71 yaşları ) tip 1 diyabetli 168 hasta katılmıştır. Bu hastaların 100’den fazlası ( 112 ) bu sistemi kullanmış , buna karşın 56’sı ise sensör destekli insülin pompasını kullanmıştır.

Hedef kan şekeri aralığı ” 80 – 180 mg/dL ” ( belirlenmiş. )

Bulgular , control-IQ kullanan hastaların , bu sistemi kullanmadan önceki hedef aralıklarına göre , hedef kan şekeri aralığında günde ortalama 2.6 saat kadar uzun bir süre kaldığını göstermiş. Hedef aralığında geçirilen ortalama zaman yüzdesi bu sistemi kullandıktan sonra %61 ‘den %71’e kadar çıkmış. ( 6 ay boyunca )

Sensör destekli insülin pompası kullanlar , çalışma boyunca , bu sürede ( hedef aralığında geçirilen süre ) belirgin bir artış yaşamamış. Bu çalışma boyunca %59 ( hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi ) değerindeymiş.

Bunlara ek olarak rapor edilenler :

– Control-IQ kullananların gün boyu daha iyi kan şekeri değerleri ( Sadece bir kullanıcı ketoasidoz durumu yaşamış. )

Ulusal DiyabetSindirim ve Böbrek Hastalıkları Enstitüsü’nden Dr , Guillermo Arreaza-Rubín ” Sistem , diyabetlilerin ve onlara bakmakla yükümlü olanların bir yandan bakım yükünü hafifletirken , sağlığını da iyileştirme potansiyeli taşımaktadır. ” Dedi.

Çalışma bulguları amerikan gıda ve ilaç idaresine( FDA ) gönderilmiş , Ki bu ürünün diyabetlilerin kullanması konusunda yeterli olup olmadığını belirleyecek. ( delile göre )

Özetle , diyabetliler her ne kadar yapay pankreas olarak isimlendirilse de insülin destekli ( glukagon yok ) bu sistem sayesinde hedef kan şekeri aralığında ( 70 – 180 mg ) günlerini daha uzun bir süre geçirebilmektedir.

Ek not : Bu , 6 aylık yapay pankreas teknolojilerine dönük gerçekten önemli bir çalışmadır.

Çalışma , New England Journal of Medicine’da yayınlanmıştır.

Kaynak : https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa1907863. https://www.diabetes.co.uk/news/2019/oct/control-iq-artificial-pancreas-system-improves-time-in-glucose-range-97821952.html

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Sözlük: Pankreas

Sözlük: Pankreas

0
Görsel Kaynak: Medical Terminology. A living Language 6th Edition booksmedicos.org - Resimde insülin üreten beta hücreleri ile glukagon üreten alfa hücrelerinin içinde bulunduğu adacıkları görmekteyiz. Pankreas ekzokrin sindirim bezinden ve endokrin...
Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

0
Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı okumadan önce devamı olan Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir...
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

0
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur? Diyabetli kişiler hasta oldukları zaman , vücutları...
Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

0
Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir. Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi...
Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ?

0
Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan şekeri seviyesi artmakta. Ayrıca Şafak etkisi...

En Popüler Yazılar

Sözlük: Pankreas

Görsel Kaynak: Medical Terminology. A living Language 6th Edition booksmedicos.org - Resimde insülin üreten beta hücreleri ile glukagon üreten alfa hücrelerinin...

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı...

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur?

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir.