14.1 C
Istanbul
Çarşamba, Mayıs 27, 2020
Ana Sayfa Araştırma Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir.

Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ( POSTECH )’nden bilim adamları, göze takılarak diyabeti teşhis edebilecek ve aynı zamanda diyabetik retinopatiyi tedavi edebilecek wireless bağlantılı akıllı bir kontak lens geliştirdi. Geliştirilen bu yumuşak lens göz yaşından kan şekerini ölçebiliyor.

Akıllı yama oldukça ince esnek elektrik devreleri ile bir mikrodenetleyiciye sahipmiş. Şimdilik kalınlığı yaklaşık 0.2 milimetre ( mm ) ölçüdeymiş. Araştırmacılar da bu ölçüyü 0.5 mm’e düşürmeyi umuyormuş.

İşte Detaylar;

Son birkaç yıldır , diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak kontakt lensleri geliştirmeye yönelik yoğun çalışmalar var.

2014 yılında Google gözyaşından kan şekeri seviyesini ölçebilecek lensler üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Ancak , teknoloji üzerine yapılan testler ölçümlerin tutarsız olduğunu göstermişti.

POSTECH Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü ile Elektronik ve Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden araştırmacılar , diyabeti teşhis edebilecek wireless bağlantılı akıllı kontakt lens geliştirdi. Teknolojinin anlatıldığı çalışma Science Advances ‘de yayınlandı. Geliştirilen bu akıllı kontak lens biyo uyumlu polimerlerden oluşmakta olup , biyosensörleri , ilaç dağıtım ve veri haberleşme sistemlerini tek bir parçada topluyor.

Görsel Kaynak: acrofan

Lensin çalışma prensibi şöyle : Kontakt lensin üzerindeki kimyasallar glukoza bağlanıp , glukoz miktarıyla orantılı elektrik akım değişikliğini tetikliyorlar. Bu elektrik akımından gerçek zamanlı kan glukoz ölçümü yapılabiliyor. Glukoz ne kadar artarsa akımda bir o kadar artıyor.

Araştırmacılar Lensin diyabeti teşhis edip bununla beraber elektriksel sinyallerle ilaç dağıtımını ( örn : diyabet ilaçları ) denetleyerek diyabetik retinopatiyi tedavi edebileceğini de söylemektedir.

Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde profesör , Sei Kwang Hahn ” Çeşitli giyilebilir cihazlar arasından özellikle akıllı kontakt lens sağlık bakım uygulamaları için umut verici. Çünkü insan vücuduyla elektronik bir alet arasında mükemmel bir uyum içinde eşleşiyor. ” Dedi.

Ekibin yaptığı açıklamaya göre lens elektriksel sinyaller aracılığıyla ilaç dağıtımını başarılı şekilde kontrol edebiliyormuş.

Ayrıca ekip, akıllı kontakt lensler tarafından analiz edilen diyabetik tavşanların gözyaşlarındaki glikoz seviyesinin, parmaktan ölçülen kan şekeri seviyelerine uyduğunu da doğrulamış.

Araştırma samsung bilim ve teknoloji kuruluşu tarafından desteklenmiş.

Görsel Kaynak: Science Advances – Ek Not: Akıllı kontakt lenslerle kaplanan ilaçların diyabetik retinopatiyi tedavi edebildiği doğrulanmış.

İnsan klinik denemelerinin 2021 yılında yapılması bekleniyor.

Çalışmayı yapanlar 2020 yılında Nature dergisinde sensör teknolojileriyle alakalı yayınlanan bir makalede lens çeşitlerinden bahsetmişti. Makalede gözün damarları üzerinden ölçüm yapan kontakt lenslerle ilgili bilgi verilmişti. Bu lenslerle ilgili birkaç bilgi hemen aşağıda verilmiştir.

Gözdeki damarlardan ölçüm yapan lensler :

Gözdeki damarlardan kan şekerini ölçen Akıllı fotonik kontakt lensleri geliştirilmiştir. Kontakt lensin üzerinde bulunan μLED damarlardaki glukozu ölçmek için NIR’yı ( yakın kızıl ötesi ışığı ) ışınlıyor. Yansıtılan ışık daha sonra glukoz konsantrelerinin belirlenmesi için fotodetektör tarafından analiz ediliyor.

Akıllı fonotik kontakt lensleri diyabette gerçek zamanlı kan şekeri takibi için umut vaad ediyor.

Referanslar:

Geon-Hui Lee, Hanul Moon, Hyemin Kim, Gae Hwang Lee, Woosung Kwon, Seunghyup Yoo, David Myung, Seok Hyun Yun, Zhenan Bao, Sei Kwang Hahn. Multifunctional materials for implantable and wearable photonic healthcare devicesNature Reviews Materials, 2020; 5 (2): 149 DOI: 10.1038/s41578-019-0167-3

Diğer Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-04-contact-lenses-track-diabetes.html

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

0
Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı okumadan önce devamı olan Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir...
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

0
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur? Diyabetli kişiler hasta oldukları zaman , vücutları...
Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

0
Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir. Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi...
Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ?

0
Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan şekeri seviyesi artmakta. Ayrıca Şafak etkisi...

Diyabetli Çocuk ve Gençler için Sınav Rehberi

0
Her yıl belirli aralıklarla çeşitli sınavlar gerçekleştiriliyor. Peki tip 1 diyabetli çocuklarımız bu sınav günlerini nasıl planlamalı , ne gibi hazırlıklar yapmalı ? Bunun için koç üniversitesi hastanesinden çocuk endokrin diyabet ekibinin...

En Popüler Yazılar

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı...

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur?

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir.

Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan...