22.8 C
Istanbul
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Advertisement
Ana SayfaAraştırmaKan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir.

Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ( POSTECH )’nden bilim adamları, göze takılarak diyabeti teşhis edebilecek ve aynı zamanda diyabetik retinopatiyi tedavi edebilecek wireless bağlantılı akıllı bir kontak lens geliştirdi. Geliştirilen bu yumuşak lens göz yaşından kan şekerini ölçebiliyor.

Akıllı yama oldukça ince esnek elektrik devreleri ile bir mikrodenetleyiciye sahipmiş. Şimdilik kalınlığı yaklaşık 0.2 milimetre ( mm ) ölçüdeymiş. Araştırmacılar da bu ölçüyü 0.5 mm’e düşürmeyi umuyormuş.

İşte Detaylar;

Son birkaç yıldır , diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak kontakt lensleri geliştirmeye yönelik yoğun çalışmalar var.

- Advertisement -

2014 yılında Google gözyaşından kan şekeri seviyesini ölçebilecek lensler üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Ancak , teknoloji üzerine yapılan testler ölçümlerin tutarsız olduğunu göstermişti.

POSTECH Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü ile Elektronik ve Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden araştırmacılar , diyabeti teşhis edebilecek wireless bağlantılı akıllı kontakt lens geliştirdi. Teknolojinin anlatıldığı çalışma Science Advances ‘de yayınlandı. Geliştirilen bu akıllı kontak lens biyo uyumlu polimerlerden oluşmakta olup , biyosensörleri , ilaç dağıtım ve veri haberleşme sistemlerini tek bir parçada topluyor.

Görsel Kaynak: acrofan

Lensin çalışma prensibi şöyle : Kontakt lensin üzerindeki kimyasallar glukoza bağlanıp , glukoz miktarıyla orantılı elektrik akım değişikliğini tetikliyorlar. Bu elektrik akımından gerçek zamanlı kan glukoz ölçümü yapılabiliyor. Glukoz ne kadar artarsa akımda bir o kadar artıyor.

- Advertisement -

Araştırmacılar Lensin diyabeti teşhis edip bununla beraber elektriksel sinyallerle ilaç dağıtımını ( örn : diyabet ilaçları ) denetleyerek diyabetik retinopatiyi tedavi edebileceğini de söylemektedir.

Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde profesör , Sei Kwang Hahn ” Çeşitli giyilebilir cihazlar arasından özellikle akıllı kontakt lens sağlık bakım uygulamaları için umut verici. Çünkü insan vücuduyla elektronik bir alet arasında mükemmel bir uyum içinde eşleşiyor. ” Dedi.

Ekibin yaptığı açıklamaya göre lens elektriksel sinyaller aracılığıyla ilaç dağıtımını başarılı şekilde kontrol edebiliyormuş.

Ayrıca ekip, akıllı kontakt lensler tarafından analiz edilen diyabetik tavşanların gözyaşlarındaki glikoz seviyesinin, parmaktan ölçülen kan şekeri seviyelerine uyduğunu da doğrulamış.

Araştırma samsung bilim ve teknoloji kuruluşu tarafından desteklenmiş.

Görsel Kaynak: Science Advances – Ek Not: Akıllı kontakt lenslerle kaplanan ilaçların diyabetik retinopatiyi tedavi edebildiği doğrulanmış.

İnsan klinik denemelerinin 2021 yılında yapılması bekleniyor.

Çalışmayı yapanlar 2020 yılında Nature dergisinde sensör teknolojileriyle alakalı yayınlanan bir makalede lens çeşitlerinden bahsetmişti. Makalede gözün damarları üzerinden ölçüm yapan kontakt lenslerle ilgili bilgi verilmişti. Bu lenslerle ilgili birkaç bilgi hemen aşağıda verilmiştir.

Gözdeki damarlardan ölçüm yapan lensler :

Gözdeki damarlardan kan şekerini ölçen Akıllı fotonik kontakt lensleri geliştirilmiştir. Kontakt lensin üzerinde bulunan μLED damarlardaki glukozu ölçmek için NIR’yı ( yakın kızıl ötesi ışığı ) ışınlıyor. Yansıtılan ışık daha sonra glukoz konsantrelerinin belirlenmesi için fotodetektör tarafından analiz ediliyor.

Akıllı fonotik kontakt lensleri diyabette gerçek zamanlı kan şekeri takibi için umut vaad ediyor.

Referanslar:

Geon-Hui Lee, Hanul Moon, Hyemin Kim, Gae Hwang Lee, Woosung Kwon, Seunghyup Yoo, David Myung, Seok Hyun Yun, Zhenan Bao, Sei Kwang Hahn. Multifunctional materials for implantable and wearable photonic healthcare devicesNature Reviews Materials, 2020; 5 (2): 149 DOI: 10.1038/s41578-019-0167-3

Diğer Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-04-contact-lenses-track-diabetes.html

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

T1D tedavisi için mühendislerden yeni bir sistem

0
MIT'deki ( Massachussetts Teknoloji Enstitüsü ) mühendisler içindeki hücreleri sağlıklı tutmak için kendi içine yerleşik oksijen sistemiyle birlikte yüzbinlerce adacık hücresini taşıyan implante edilebilen bir cihaz tasarladı. işte detaylar; Tip 1 diyabeti tedavi etme yaklaşımlardan bir...

Türkiyedeki Diyabet Teknolojileri

0
İnsülin Pompası Rehberi: Hangi insülin pompası daha iyi ? veya hangisi kullanılmalı ? Bununla ilgili eminiz kafanızda birçok soru işareti var. Bir insülin pompası kullanıp kullanmayacağınız doktorunuzun ve sizin ortak kararıyla belirlenecek bir konudur....
Biyonik Pankreas – İlet

Biyonik Pankreas – İlet

0
Günümüzde kapalı devre sistemleri yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bunların haricinde bir sistem daha var. Beta Bionics tarafından geliştirilen ilet. Sistem büyük ölçüde basitleştirilmiş. Karb sayımı olmak üzere bazal oranları , düzeltme faktörleri bulunmuyor —...

insülin Pompası Nedir ? Nasıl Çalışır ve Ne işe Yarar ?

0
İnsülin pompaları aşağıdaki şekillerdeki gibi insülini gönderen ufak , bilgisayarlı cihazlardır : sabit , ölçülü ve sürekli bir doz şeklinde ( yani bazal insülin ) bolus insülin şeklinde İnsülin dozları kateter denilen esnek bir plastik...
FDA , tip 1 diyabet için ilk hücre tedavisini onayladı.

FDA , tip 1 diyabet için ilk hücre tedavisini onayladı.

0
FDA , yeni bir hücre tedavisini ( Lantidra ) onayladı. işte detaylar; Lantidra adı altında ilk hücre tedavisi Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı. Lantidra tip 1 diyabetlilerde insülin üretimini geri kazandırabilen...

En Popüler Yazılar