28.9 C
Istanbul
Pazar, Haziran 30, 2024
Advertisement
Ana SayfaAraştırmaKan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir.

Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi ( POSTECH )’nden bilim adamları, göze takılarak diyabeti teşhis edebilecek ve aynı zamanda diyabetik retinopatiyi tedavi edebilecek wireless bağlantılı akıllı bir kontak lens geliştirdi. Geliştirilen bu yumuşak lens göz yaşından kan şekerini ölçebiliyor.

Akıllı yama oldukça ince esnek elektrik devreleri ile bir mikrodenetleyiciye sahipmiş. Şimdilik kalınlığı yaklaşık 0.2 milimetre ( mm ) ölçüdeymiş. Araştırmacılar da bu ölçüyü 0.5 mm’e düşürmeyi umuyormuş.

İşte Detaylar;

Son birkaç yıldır , diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak kontakt lensleri geliştirmeye yönelik yoğun çalışmalar var.

- Advertisement -

2014 yılında Google gözyaşından kan şekeri seviyesini ölçebilecek lensler üzerinde çalışmalarını sürdürmekteydi. Ancak , teknoloji üzerine yapılan testler ölçümlerin tutarsız olduğunu göstermişti.

POSTECH Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü ile Elektronik ve Elektrik Mühendisliği Bölümü’nden araştırmacılar , diyabeti teşhis edebilecek wireless bağlantılı akıllı kontakt lens geliştirdi. Teknolojinin anlatıldığı çalışma Science Advances ‘de yayınlandı. Geliştirilen bu akıllı kontak lens biyo uyumlu polimerlerden oluşmakta olup , biyosensörleri , ilaç dağıtım ve veri haberleşme sistemlerini tek bir parçada topluyor.

Görsel Kaynak: acrofan

Lensin çalışma prensibi şöyle : Kontakt lensin üzerindeki kimyasallar glukoza bağlanıp , glukoz miktarıyla orantılı elektrik akım değişikliğini tetikliyorlar. Bu elektrik akımından gerçek zamanlı kan glukoz ölçümü yapılabiliyor. Glukoz ne kadar artarsa akımda bir o kadar artıyor.

- Advertisement -

Araştırmacılar Lensin diyabeti teşhis edip bununla beraber elektriksel sinyallerle ilaç dağıtımını ( örn : diyabet ilaçları ) denetleyerek diyabetik retinopatiyi tedavi edebileceğini de söylemektedir.

Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesinde profesör , Sei Kwang Hahn ” Çeşitli giyilebilir cihazlar arasından özellikle akıllı kontakt lens sağlık bakım uygulamaları için umut verici. Çünkü insan vücuduyla elektronik bir alet arasında mükemmel bir uyum içinde eşleşiyor. ” Dedi.

Ekibin yaptığı açıklamaya göre lens elektriksel sinyaller aracılığıyla ilaç dağıtımını başarılı şekilde kontrol edebiliyormuş.

Ayrıca ekip, akıllı kontakt lensler tarafından analiz edilen diyabetik tavşanların gözyaşlarındaki glikoz seviyesinin, parmaktan ölçülen kan şekeri seviyelerine uyduğunu da doğrulamış.

Araştırma samsung bilim ve teknoloji kuruluşu tarafından desteklenmiş.

Görsel Kaynak: Science Advances – Ek Not: Akıllı kontakt lenslerle kaplanan ilaçların diyabetik retinopatiyi tedavi edebildiği doğrulanmış.

İnsan klinik denemelerinin 2021 yılında yapılması bekleniyor.

Çalışmayı yapanlar 2020 yılında Nature dergisinde sensör teknolojileriyle alakalı yayınlanan bir makalede lens çeşitlerinden bahsetmişti. Makalede gözün damarları üzerinden ölçüm yapan kontakt lenslerle ilgili bilgi verilmişti. Bu lenslerle ilgili birkaç bilgi hemen aşağıda verilmiştir.

Gözdeki damarlardan ölçüm yapan lensler :

Gözdeki damarlardan kan şekerini ölçen Akıllı fotonik kontakt lensleri geliştirilmiştir. Kontakt lensin üzerinde bulunan μLED damarlardaki glukozu ölçmek için NIR’yı ( yakın kızıl ötesi ışığı ) ışınlıyor. Yansıtılan ışık daha sonra glukoz konsantrelerinin belirlenmesi için fotodetektör tarafından analiz ediliyor.

Akıllı fonotik kontakt lensleri diyabette gerçek zamanlı kan şekeri takibi için umut vaad ediyor.

Referanslar:

Geon-Hui Lee, Hanul Moon, Hyemin Kim, Gae Hwang Lee, Woosung Kwon, Seunghyup Yoo, David Myung, Seok Hyun Yun, Zhenan Bao, Sei Kwang Hahn. Multifunctional materials for implantable and wearable photonic healthcare devicesNature Reviews Materials, 2020; 5 (2): 149 DOI: 10.1038/s41578-019-0167-3

Diğer Kaynak: https://medicalxpress.com/news/2020-04-contact-lenses-track-diabetes.html

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Kök Hücre Kaynaklı Adacık Hücre Tedavisinden Son Veriler Paylaşıldı:

0
Vertex Firması, hipoglisemik farkındalığı bozulmuş ve ciddi hipoglisemik durumları olan tip 1 diyabetli (T1D) kişilerde kök hücrelerinden tümüyle adacık hücrelerine dönüştürülmüş VX-880 adacık hücre infüzyon tedavisinin Faz 1/2 klinik çalışmasından elde edilen yeni verileri sundu....

T1D Savaşçıları : Bir Pilotun Hikayesi

0
Bu bölümde tip 1 diyabetli bir pilotun pilot olma hikayesi ve pilot olma mücadelesinde T1D tanı sürecini tüm detaylarıyla bir araya getirdik. ABD'de geçtiğimiz yıllarda insüline bağımlı ilk pilotun ticari olarak uçuşu Federal Havacılık...
Hipoglisemi Anında Neler Yapılmalı

Hipoglisemi Anında Neler Yapılmalı

0
Gün boyunca, birçok faktöre bağlı olarak, kan glikozu (kan şekeri) seviyeleri yükselir veya düşer. Bu normaldir. Ancak sağlıklı aralığın altına düşerse ve tedavi edilmezse tehlikeli olabilir. Bu genellikle kan glikozunuzun 70 mg/dL'nin altında olduğu...

Yeni Haftalık Bazal İnsülin : İcodec

0
Yetişkinlerde diyabet tedavisi için uygulanacak haftalık bazal insülin Awiqli® için yetkili kurumlardan olumlu geri bildirim alındı. Bazal insülin enjeksiyon sıklığının azaltılması, tip 1 diyabetli bireylerin tedavi yükünü önemli ölçüde azaltabilir. İşte detaylar; Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) bir...

İnsülin Tipleri

0
Günümüzde kullanılan insülinler farklılık gösterir. Örneğin ne kadar hızlı çalıştıklarına, maxetkiyi (pik) ne zaman gösterdiklerine ve etkilerinin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak farklı tiplere ayrılır. İnsülinler transgenik mayalar ve bakterilerden üretilmektedir. Pankreastaki insülin hormonu langerhans adacıklarının bir kısmını oluşturan...

En Popüler Yazılar