21.8 C
Istanbul
Pazartesi, Temmuz 1, 2024
Advertisement
Ana SayfaDünyadaki Diyabet GelişmeleriFiasp Denemeleri - 1. Bölüm

Fiasp Denemeleri – 1. Bölüm

Fiasp , yeni çıkan ultra hızlı etkili bir insülindir. Hızının sebebi içerisinde B3 vitamin ve Amino Asitin bulunmasıdır. ve 29 eylül 2018’de FDA tarafından onaylanmıştır. Şuanda Amerika’da olmak üzere kanada , almanya , hollanda , ingiltere gibi ülkelerde bulunmaktadır.

ve Bu yazımızda sizlere yakından takip ettiğimiz bir hastanın Fiasp denerken 640G verilerini ve parmak ölçümlerini aktaracağız.

 

Kalibrasyonlar doğru bir şekilde uygulanmış. ve parmaktan ölçülen değer ile sensör ölçümü birbirine yakın gitmiş. Bu durum özellikle 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde gerçekleşmiş.  

- Advertisement -

Örneğin : Kan Şekeri Ölçüm Sensörü yemeklerden önce aç iken kalibre edilmiş.

 

1) İnsülin dozlarına gelirsek Novorapid insülinde kullanılan aynı bazal oranları uygulanmış.

- Advertisement -

Hastanın Yaşı :  20  /  24 saat Toplam Bazal : 22 ünite 

2) Karbonhidrata insülin oranları şu şekilde;

Gece 12’den Sabah 9’a  =  15

Sabah 9’dan 11’e  =  9

11’den gece 12’ye  = 15

Önemli Not : Aşağıda yazılı olan kan şekeri değerleri parmak ölçümlerinin sonucudur.

1.Gün / 30 haziran 2018 / 

 

Verilere göre Sabah kan şekeri 127 çıkmış ve alınan 29 karbonhidrat’a 3 ünite insülin girilmiş. Yedikten sonra ani yükseliş yaşanmamış. Normalde bu ani yükselişleri sabahları novorapid insülinde yaşıyormuş.

 

Saat 16 : 52 ‘de diğer bir öğünde parmak  ölçümü 83 çıkmış sonra 77’e doğru inmiş. Toplam 52.2 karbonhidrat alınmış. ve 3.4 ünite insülin yapılmış. Sağ taraftaki resimde sonraki gidişatı görmekteyiz.

Daha sonra Saat 21:11’de kan şekeri 187’e çıkmış yürüyüş yapılmış. Vücudda aktif insülin yokmuş.

01:07 kan şekeri parmak ölçümü ile 85 çıkmış.

 

2. Gün / 1 Temmuz 2018 /

 

Sabah Saat 09:43’de kan şekeri 120 çıkmış.ve 10:57’de de 30 karbonhidrat alınmış. 3.3 ünite insülin yapılmış.Resimde gördüğümüz diğer bir öğünde 143 kan şekeriyle 38.63 karbonhidrat alınmış. ve 2.5 ünite insülin yapılmış. Kan şekerinin nasıl çıkıp indiğini rahatlıkla görebiliriz.

 

Bu resimde de turuncu çizginin olduğu kısımda ( akşam yemeği ) parmak ölçümü ile kan şekeri 131 çıkmış. ve 60 karbonhidrat alınmış. 4 ünite insülin yapılmış.Bir sonraki resim bize öğün sonrası gidişatı daha detaylı göstermiştir.

 

 

Belirttiğine göre öğünlerden sonra ani çıkışlar olmamış. Öğünleri tüketmek için 15 dakika beklememiş hemen öğününe başlamış.

Şimdi gece boyunca kan şekeri gidişatını göreceğiz. 

Gece yarısı 02:27 ile 08:12 saatleri arasında kan şekeri 

2 Günün Genel İncelemesi :

1) Resimlere göre Fiasp ile birlikte Öğün sonrası ani yükselişler bulunmuyor. Kan şekeri keskin bir çıkış yerine hafif yükseliyor belli bir noktaya geldikten sonra düşüyor. Aşağıdaki resimde bariz bir şekilde bunu görmekteyiz.

2) Novorapid insülindeki gibi 15 dakika bekleme yok. ve belirtilene göre gerçekten hızlı çalışıyormuş. 

3) Set kalça bölgesinde uygulanmış ve bu bölgede ağrı hissedilmemiş.

4) Ayriyetten Novorapid insülin’deki aynı bazal oranları bu insülinde kullanılmış. 

5) Bazallarda bir değişiklik yapılmamış. Aslında bu insülini kullanmaya başlaması önceden kullandığı bazal oranlarına geri dönmesine vesile olmuş. Yani denk gelmiş. 

 

Gelecek Yazımız :

2.bölüm yazımızda Medtronic Carelink raporları ve bütün haftanın genel incelemesi ve değerlendirilmesi paylaşılacaktır.

 

Not : Bu bilgiler tip 1 diyabetlinin verdiği bilgilerle ve pompadaki sensör verileriyle hazırlanmıştır. 

 

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Kök Hücre Kaynaklı Adacık Hücre Tedavisinden Son Veriler Paylaşıldı:

0
Vertex Firması, hipoglisemik farkındalığı bozulmuş ve ciddi hipoglisemik durumları olan tip 1 diyabetli (T1D) kişilerde kök hücrelerinden tümüyle adacık hücrelerine dönüştürülmüş VX-880 adacık hücre infüzyon tedavisinin Faz 1/2 klinik çalışmasından elde edilen yeni verileri sundu....

T1D Savaşçıları : Bir Pilotun Hikayesi

0
Bu bölümde tip 1 diyabetli bir pilotun pilot olma hikayesi ve pilot olma mücadelesinde T1D tanı sürecini tüm detaylarıyla bir araya getirdik. ABD'de geçtiğimiz yıllarda insüline bağımlı ilk pilotun ticari olarak uçuşu Federal Havacılık...
Hipoglisemi Anında Neler Yapılmalı

Hipoglisemi Anında Neler Yapılmalı

0
Gün boyunca, birçok faktöre bağlı olarak, kan glikozu (kan şekeri) seviyeleri yükselir veya düşer. Bu normaldir. Ancak sağlıklı aralığın altına düşerse ve tedavi edilmezse tehlikeli olabilir. Bu genellikle kan glikozunuzun 70 mg/dL'nin altında olduğu...

Yeni Haftalık Bazal İnsülin : İcodec

0
Yetişkinlerde diyabet tedavisi için uygulanacak haftalık bazal insülin Awiqli® için yetkili kurumlardan olumlu geri bildirim alındı. Bazal insülin enjeksiyon sıklığının azaltılması, tip 1 diyabetli bireylerin tedavi yükünü önemli ölçüde azaltabilir. İşte detaylar; Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) bir...

İnsülin Tipleri

0
Günümüzde kullanılan insülinler farklılık gösterir. Örneğin ne kadar hızlı çalıştıklarına, maxetkiyi (pik) ne zaman gösterdiklerine ve etkilerinin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak farklı tiplere ayrılır. İnsülinler transgenik mayalar ve bakterilerden üretilmektedir. Pankreastaki insülin hormonu langerhans adacıklarının bir kısmını oluşturan...

En Popüler Yazılar