22.8 C
Istanbul
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Advertisement
Ana SayfaDünyadaki Diyabet GelişmeleriFiasp Denemeleri - 1. Bölüm

Fiasp Denemeleri – 1. Bölüm

Fiasp , yeni çıkan ultra hızlı etkili bir insülindir. Hızının sebebi içerisinde B3 vitamin ve Amino Asitin bulunmasıdır. ve 29 eylül 2018’de FDA tarafından onaylanmıştır. Şuanda Amerika’da olmak üzere kanada , almanya , hollanda , ingiltere gibi ülkelerde bulunmaktadır.

ve Bu yazımızda sizlere yakından takip ettiğimiz bir hastanın Fiasp denerken 640G verilerini ve parmak ölçümlerini aktaracağız.

 

Kalibrasyonlar doğru bir şekilde uygulanmış. ve parmaktan ölçülen değer ile sensör ölçümü birbirine yakın gitmiş. Bu durum özellikle 30 Haziran ve 1 Temmuz tarihlerinde gerçekleşmiş.  

- Advertisement -

Örneğin : Kan Şekeri Ölçüm Sensörü yemeklerden önce aç iken kalibre edilmiş.

 

1) İnsülin dozlarına gelirsek Novorapid insülinde kullanılan aynı bazal oranları uygulanmış.

- Advertisement -

Hastanın Yaşı :  20  /  24 saat Toplam Bazal : 22 ünite 

2) Karbonhidrata insülin oranları şu şekilde;

Gece 12’den Sabah 9’a  =  15

Sabah 9’dan 11’e  =  9

11’den gece 12’ye  = 15

Önemli Not : Aşağıda yazılı olan kan şekeri değerleri parmak ölçümlerinin sonucudur.

1.Gün / 30 haziran 2018 / 

 

Verilere göre Sabah kan şekeri 127 çıkmış ve alınan 29 karbonhidrat’a 3 ünite insülin girilmiş. Yedikten sonra ani yükseliş yaşanmamış. Normalde bu ani yükselişleri sabahları novorapid insülinde yaşıyormuş.

 

Saat 16 : 52 ‘de diğer bir öğünde parmak  ölçümü 83 çıkmış sonra 77’e doğru inmiş. Toplam 52.2 karbonhidrat alınmış. ve 3.4 ünite insülin yapılmış. Sağ taraftaki resimde sonraki gidişatı görmekteyiz.

Daha sonra Saat 21:11’de kan şekeri 187’e çıkmış yürüyüş yapılmış. Vücudda aktif insülin yokmuş.

01:07 kan şekeri parmak ölçümü ile 85 çıkmış.

 

2. Gün / 1 Temmuz 2018 /

 

Sabah Saat 09:43’de kan şekeri 120 çıkmış.ve 10:57’de de 30 karbonhidrat alınmış. 3.3 ünite insülin yapılmış.Resimde gördüğümüz diğer bir öğünde 143 kan şekeriyle 38.63 karbonhidrat alınmış. ve 2.5 ünite insülin yapılmış. Kan şekerinin nasıl çıkıp indiğini rahatlıkla görebiliriz.

 

Bu resimde de turuncu çizginin olduğu kısımda ( akşam yemeği ) parmak ölçümü ile kan şekeri 131 çıkmış. ve 60 karbonhidrat alınmış. 4 ünite insülin yapılmış.Bir sonraki resim bize öğün sonrası gidişatı daha detaylı göstermiştir.

 

 

Belirttiğine göre öğünlerden sonra ani çıkışlar olmamış. Öğünleri tüketmek için 15 dakika beklememiş hemen öğününe başlamış.

Şimdi gece boyunca kan şekeri gidişatını göreceğiz. 

Gece yarısı 02:27 ile 08:12 saatleri arasında kan şekeri 

2 Günün Genel İncelemesi :

1) Resimlere göre Fiasp ile birlikte Öğün sonrası ani yükselişler bulunmuyor. Kan şekeri keskin bir çıkış yerine hafif yükseliyor belli bir noktaya geldikten sonra düşüyor. Aşağıdaki resimde bariz bir şekilde bunu görmekteyiz.

2) Novorapid insülindeki gibi 15 dakika bekleme yok. ve belirtilene göre gerçekten hızlı çalışıyormuş. 

3) Set kalça bölgesinde uygulanmış ve bu bölgede ağrı hissedilmemiş.

4) Ayriyetten Novorapid insülin’deki aynı bazal oranları bu insülinde kullanılmış. 

5) Bazallarda bir değişiklik yapılmamış. Aslında bu insülini kullanmaya başlaması önceden kullandığı bazal oranlarına geri dönmesine vesile olmuş. Yani denk gelmiş. 

 

Gelecek Yazımız :

2.bölüm yazımızda Medtronic Carelink raporları ve bütün haftanın genel incelemesi ve değerlendirilmesi paylaşılacaktır.

 

Not : Bu bilgiler tip 1 diyabetlinin verdiği bilgilerle ve pompadaki sensör verileriyle hazırlanmıştır. 

 

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

T1D tedavisi için mühendislerden yeni bir sistem

0
MIT'deki ( Massachussetts Teknoloji Enstitüsü ) mühendisler içindeki hücreleri sağlıklı tutmak için kendi içine yerleşik oksijen sistemiyle birlikte yüzbinlerce adacık hücresini taşıyan implante edilebilen bir cihaz tasarladı. işte detaylar; Tip 1 diyabeti tedavi etme yaklaşımlardan bir...

Türkiyedeki Diyabet Teknolojileri

0
İnsülin Pompası Rehberi: Hangi insülin pompası daha iyi ? veya hangisi kullanılmalı ? Bununla ilgili eminiz kafanızda birçok soru işareti var. Bir insülin pompası kullanıp kullanmayacağınız doktorunuzun ve sizin ortak kararıyla belirlenecek bir konudur....
Biyonik Pankreas – İlet

Biyonik Pankreas – İlet

0
Günümüzde kapalı devre sistemleri yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bunların haricinde bir sistem daha var. Beta Bionics tarafından geliştirilen ilet. Sistem büyük ölçüde basitleştirilmiş. Karb sayımı olmak üzere bazal oranları , düzeltme faktörleri bulunmuyor —...

insülin Pompası Nedir ? Nasıl Çalışır ve Ne işe Yarar ?

0
İnsülin pompaları aşağıdaki şekillerdeki gibi insülini gönderen ufak , bilgisayarlı cihazlardır : sabit , ölçülü ve sürekli bir doz şeklinde ( yani bazal insülin ) bolus insülin şeklinde İnsülin dozları kateter denilen esnek bir plastik...
FDA , tip 1 diyabet için ilk hücre tedavisini onayladı.

FDA , tip 1 diyabet için ilk hücre tedavisini onayladı.

0
FDA , yeni bir hücre tedavisini ( Lantidra ) onayladı. işte detaylar; Lantidra adı altında ilk hücre tedavisi Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı. Lantidra tip 1 diyabetlilerde insülin üretimini geri kazandırabilen...

En Popüler Yazılar