25.7 C
Istanbul
Pazar, Haziran 30, 2024
Advertisement

HA1C Nedir ?

A1C Testi nedir ?

HA1C , kan hücrelerinde hemoglobine yapışık olan glukoz miktarını ölçen , bir kan testidir.

HbA1c terimi glikozillenmiş hemoglobin’i ifade eder. Glikozillenmiş hemoglobin,   kırmızı kan hücrelerinin içindeki bir protein olan hemoglobin , glukozla kanda bulunup ,  glikolize olduğunda oluşur.

Glikozillenmiş hemoglobin , şekerlenmiş hemoglobin için kullanılan terimdir. Diyabetlilerde kan şekeri yükseldiğinde hemoglobin daha fazla şekerlenir.

Hemoglobin A1C:

- Advertisement -

A1C testi , son 3 ayın kan şekeri ortalamasıyla ilgili bilgi veren bir kan testidir. Test , hemoglobin’e bağlı glukozun ortalama miktarının son 3 ayda ne kadar olduğunu ölçer.

Hemoglobin Hakkında:

Hemoglobin ise kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Hemoglobinin ana görevi akciğerlerden vücudun bütün hücrelerine oksijen taşımaktır. Kanda bulunan glukoz bu hemoglobin proteinine bağlanır ve artan glukoz seviyeleri hemoglobin proteinin yüzeyine yansır.

- Advertisement -

Böylece A1C testiyle ortalama glukoz seviyelerinin ölçülmesi mümkündür.

Kan şekeri seviyesi ne kadar yüksekse , o kadar fazla miktarda glukoz hemoglobine bağlı olur. A1C testi de zaten glukoza bağlı olan hemoglobin miktarını ölçer. ve Son 3 ayın kan şekeri ortalamasını yansıtır.

Bu test şunlar için yapılır ;

– Tip 1 diyabet teşhisi

– Test aynı zamanda son 2- 3 ay içerisinde diyabetinizin ne kadar iyi kontrol altında olduğunu da gösterir.

– Test sonuçları yüzde olarak belirtilir. Yüksek A1C seviyesi yüksek kan şekeri seviyelerine denktir. Seviye ne kadar yüksekse ,  diyabet ve diyabet komplikasyonlarının gelişme riski de o kadar yüksektir.

– Diyabeti olmayan birisi için normal A1C seviyesi 5.7 ‘nin altıdır.

– Yüzde 6.5 seviyesi ve üstü diyabetli olduğunuzu gösterir.  Yüzde 8 üstü diyabetinizin iyi bir şekilde kontrol edilmediğini , yüksek derecede diyabet komplikasyonlarının gelişme riskinin bulunduğunu ifade eder.

ADA / Amerikan Diyabet derneği ”  A1C seviyeniz 5.7 ile 6.5 arasındaysa prediyabet aralığında bulunuyorsunuz. Seviye 6.5 veya daha üstüyse diyabet aralığındasınız ”

A1C SeviyesiÖngörülen Ortalama Kan Şekeri Seviyesi
% 6126 mg/dL (7 mmol/L)
% 7154 mg/dL (8.6 mmol/L)
% 8183 mg/dL (10.2 mmol/L)
% 9212 mg/dL (11.8 mmol/L)
% 10240 mg/dL (13.4 mmol/L)
% 11269 mg/dL (14.9 mmol/L)
% 12298 mg/dL (16.5 mmol/L)


Bu yazı bilgi vermek için hazırlanmıştır. Sağlığınız için lütfen doktorunuza danışınız.

Kaynak :

https://www.uofmhealth.org/health-library/hw8432 https://medlineplus.gov/lab-tests/hemoglobin-a1c-hba1c-test/.

https://www.diabetes.org/a1c

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549816/

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Kök Hücre Kaynaklı Adacık Hücre Tedavisinden Son Veriler Paylaşıldı:

0
Vertex Firması, hipoglisemik farkındalığı bozulmuş ve ciddi hipoglisemik durumları olan tip 1 diyabetli (T1D) kişilerde kök hücrelerinden tümüyle adacık hücrelerine dönüştürülmüş VX-880 adacık hücre infüzyon tedavisinin Faz 1/2 klinik çalışmasından elde edilen yeni verileri sundu....

T1D Savaşçıları : Bir Pilotun Hikayesi

0
Bu bölümde tip 1 diyabetli bir pilotun pilot olma hikayesi ve pilot olma mücadelesinde T1D tanı sürecini tüm detaylarıyla bir araya getirdik. ABD'de geçtiğimiz yıllarda insüline bağımlı ilk pilotun ticari olarak uçuşu Federal Havacılık...
Hipoglisemi Anında Neler Yapılmalı

Hipoglisemi Anında Neler Yapılmalı

0
Gün boyunca, birçok faktöre bağlı olarak, kan glikozu (kan şekeri) seviyeleri yükselir veya düşer. Bu normaldir. Ancak sağlıklı aralığın altına düşerse ve tedavi edilmezse tehlikeli olabilir. Bu genellikle kan glikozunuzun 70 mg/dL'nin altında olduğu...

Yeni Haftalık Bazal İnsülin : İcodec

0
Yetişkinlerde diyabet tedavisi için uygulanacak haftalık bazal insülin Awiqli® için yetkili kurumlardan olumlu geri bildirim alındı. Bazal insülin enjeksiyon sıklığının azaltılması, tip 1 diyabetli bireylerin tedavi yükünü önemli ölçüde azaltabilir. İşte detaylar; Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) bir...

İnsülin Tipleri

0
Günümüzde kullanılan insülinler farklılık gösterir. Örneğin ne kadar hızlı çalıştıklarına, maxetkiyi (pik) ne zaman gösterdiklerine ve etkilerinin ne kadar sürdüğüne bağlı olarak farklı tiplere ayrılır. İnsülinler transgenik mayalar ve bakterilerden üretilmektedir. Pankreastaki insülin hormonu langerhans adacıklarının bir kısmını oluşturan...

En Popüler Yazılar