20.9 C
Istanbul
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Advertisement

HA1C Nedir ?

A1C Testi nedir ?

HA1C , kan hücrelerinde hemoglobine yapışık olan glukoz miktarını ölçen , bir kan testidir.

HbA1c terimi glikozillenmiş hemoglobin’i ifade eder. Glikozillenmiş hemoglobin,   kırmızı kan hücrelerinin içindeki bir protein olan hemoglobin , glukozla kanda bulunup ,  glikolize olduğunda oluşur.

Glikozillenmiş hemoglobin , şekerlenmiş hemoglobin için kullanılan terimdir. Diyabetlilerde kan şekeri yükseldiğinde hemoglobin daha fazla şekerlenir.

Hemoglobin A1C:

- Advertisement -

A1C testi , son 3 ayın kan şekeri ortalamasıyla ilgili bilgi veren bir kan testidir. Test , hemoglobin’e bağlı glukozun ortalama miktarının son 3 ayda ne kadar olduğunu ölçer.

Hemoglobin Hakkında:

Hemoglobin ise kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Hemoglobinin ana görevi akciğerlerden vücudun bütün hücrelerine oksijen taşımaktır. Kanda bulunan glukoz bu hemoglobin proteinine bağlanır ve artan glukoz seviyeleri hemoglobin proteinin yüzeyine yansır.

- Advertisement -

Böylece A1C testiyle ortalama glukoz seviyelerinin ölçülmesi mümkündür.

Kan şekeri seviyesi ne kadar yüksekse , o kadar fazla miktarda glukoz hemoglobine bağlı olur. A1C testi de zaten glukoza bağlı olan hemoglobin miktarını ölçer. ve Son 3 ayın kan şekeri ortalamasını yansıtır.

Bu test şunlar için yapılır ;

– Tip 1 diyabet teşhisi

– Test aynı zamanda son 2- 3 ay içerisinde diyabetinizin ne kadar iyi kontrol altında olduğunu da gösterir.

– Test sonuçları yüzde olarak belirtilir. Yüksek A1C seviyesi yüksek kan şekeri seviyelerine denktir. Seviye ne kadar yüksekse ,  diyabet ve diyabet komplikasyonlarının gelişme riski de o kadar yüksektir.

– Diyabeti olmayan birisi için normal A1C seviyesi 5.7 ‘nin altıdır.

– Yüzde 6.5 seviyesi ve üstü diyabetli olduğunuzu gösterir.  Yüzde 8 üstü diyabetinizin iyi bir şekilde kontrol edilmediğini , yüksek derecede diyabet komplikasyonlarının gelişme riskinin bulunduğunu ifade eder.

ADA / Amerikan Diyabet derneği ”  A1C seviyeniz 5.7 ile 6.5 arasındaysa prediyabet aralığında bulunuyorsunuz. Seviye 6.5 veya daha üstüyse diyabet aralığındasınız ”

A1C SeviyesiÖngörülen Ortalama Kan Şekeri Seviyesi
% 6126 mg/dL (7 mmol/L)
% 7154 mg/dL (8.6 mmol/L)
% 8183 mg/dL (10.2 mmol/L)
% 9212 mg/dL (11.8 mmol/L)
% 10240 mg/dL (13.4 mmol/L)
% 11269 mg/dL (14.9 mmol/L)
% 12298 mg/dL (16.5 mmol/L)


Bu yazı bilgi vermek için hazırlanmıştır. Sağlığınız için lütfen doktorunuza danışınız.

Kaynak :

https://www.uofmhealth.org/health-library/hw8432 https://medlineplus.gov/lab-tests/hemoglobin-a1c-hba1c-test/.

https://www.diabetes.org/a1c

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549816/

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

T1D tedavisi için mühendislerden yeni bir sistem

0
MIT'deki ( Massachussetts Teknoloji Enstitüsü ) mühendisler içindeki hücreleri sağlıklı tutmak için kendi içine yerleşik oksijen sistemiyle birlikte yüzbinlerce adacık hücresini taşıyan implante edilebilen bir cihaz tasarladı. işte detaylar; Tip 1 diyabeti tedavi etme yaklaşımlardan bir...

Türkiyedeki Diyabet Teknolojileri

0
İnsülin Pompası Rehberi: Hangi insülin pompası daha iyi ? veya hangisi kullanılmalı ? Bununla ilgili eminiz kafanızda birçok soru işareti var. Bir insülin pompası kullanıp kullanmayacağınız doktorunuzun ve sizin ortak kararıyla belirlenecek bir konudur....
Biyonik Pankreas – İlet

Biyonik Pankreas – İlet

0
Günümüzde kapalı devre sistemleri yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bunların haricinde bir sistem daha var. Beta Bionics tarafından geliştirilen ilet. Sistem büyük ölçüde basitleştirilmiş. Karb sayımı olmak üzere bazal oranları , düzeltme faktörleri bulunmuyor —...

insülin Pompası Nedir ? Nasıl Çalışır ve Ne işe Yarar ?

0
İnsülin pompaları aşağıdaki şekillerdeki gibi insülini gönderen ufak , bilgisayarlı cihazlardır : sabit , ölçülü ve sürekli bir doz şeklinde ( yani bazal insülin ) bolus insülin şeklinde İnsülin dozları kateter denilen esnek bir plastik...
FDA , tip 1 diyabet için ilk hücre tedavisini onayladı.

FDA , tip 1 diyabet için ilk hücre tedavisini onayladı.

0
FDA , yeni bir hücre tedavisini ( Lantidra ) onayladı. işte detaylar; Lantidra adı altında ilk hücre tedavisi Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı. Lantidra tip 1 diyabetlilerde insülin üretimini geri kazandırabilen...

En Popüler Yazılar