7.1 C
Istanbul
Cuma, Şubat 16, 2024
Advertisement

HA1C Nedir ?

A1C Testi nedir ?

HA1C , kan hücrelerinde hemoglobine yapışık olan glukoz miktarını ölçen , bir kan testidir.

HbA1c terimi glikozillenmiş hemoglobin’i ifade eder. Glikozillenmiş hemoglobin,   kırmızı kan hücrelerinin içindeki bir protein olan hemoglobin , glukozla kanda bulunup ,  glikolize olduğunda oluşur.

Glikozillenmiş hemoglobin , şekerlenmiş hemoglobin için kullanılan terimdir. Diyabetlilerde kan şekeri yükseldiğinde hemoglobin daha fazla şekerlenir.

Hemoglobin A1C:

- Advertisement -

A1C testi , son 3 ayın kan şekeri ortalamasıyla ilgili bilgi veren bir kan testidir. Test , hemoglobin’e bağlı glukozun ortalama miktarının son 3 ayda ne kadar olduğunu ölçer.

Hemoglobin Hakkında:

Hemoglobin ise kırmızı kan hücrelerinde bulunan bir proteindir. Hemoglobinin ana görevi akciğerlerden vücudun bütün hücrelerine oksijen taşımaktır. Kanda bulunan glukoz bu hemoglobin proteinine bağlanır ve artan glukoz seviyeleri hemoglobin proteinin yüzeyine yansır.

- Advertisement -

Böylece A1C testiyle ortalama glukoz seviyelerinin ölçülmesi mümkündür.

Kan şekeri seviyesi ne kadar yüksekse , o kadar fazla miktarda glukoz hemoglobine bağlı olur. A1C testi de zaten glukoza bağlı olan hemoglobin miktarını ölçer. ve Son 3 ayın kan şekeri ortalamasını yansıtır.

Bu test şunlar için yapılır ;

– Tip 1 diyabet teşhisi

– Test aynı zamanda son 2- 3 ay içerisinde diyabetinizin ne kadar iyi kontrol altında olduğunu da gösterir.

– Test sonuçları yüzde olarak belirtilir. Yüksek A1C seviyesi yüksek kan şekeri seviyelerine denktir. Seviye ne kadar yüksekse ,  diyabet ve diyabet komplikasyonlarının gelişme riski de o kadar yüksektir.

– Diyabeti olmayan birisi için normal A1C seviyesi 5.7 ‘nin altıdır.

– Yüzde 6.5 seviyesi ve üstü diyabetli olduğunuzu gösterir.  Yüzde 8 üstü diyabetinizin iyi bir şekilde kontrol edilmediğini , yüksek derecede diyabet komplikasyonlarının gelişme riskinin bulunduğunu ifade eder.

ADA / Amerikan Diyabet derneği ”  A1C seviyeniz 5.7 ile 6.5 arasındaysa prediyabet aralığında bulunuyorsunuz. Seviye 6.5 veya daha üstüyse diyabet aralığındasınız ”

A1C SeviyesiÖngörülen Ortalama Kan Şekeri Seviyesi
% 6126 mg/dL (7 mmol/L)
% 7154 mg/dL (8.6 mmol/L)
% 8183 mg/dL (10.2 mmol/L)
% 9212 mg/dL (11.8 mmol/L)
% 10240 mg/dL (13.4 mmol/L)
% 11269 mg/dL (14.9 mmol/L)
% 12298 mg/dL (16.5 mmol/L)


Bu yazı bilgi vermek için hazırlanmıştır. Sağlığınız için lütfen doktorunuza danışınız.

Kaynak :

https://www.uofmhealth.org/health-library/hw8432 https://medlineplus.gov/lab-tests/hemoglobin-a1c-hba1c-test/.

https://www.diabetes.org/a1c

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK549816/

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

T1D Tedavisinde Yeni Dönem : Ağızdan Alınan İnsülin

T1D Tedavisinde Yeni Dönem : Ağızdan Alınan İnsülin

0
T1D Tedavisinde Yeni Yaklaşım: Oral İnsülin Dünya genelinde 425 milyon diyabetli bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık olarak 75 milyon diyabetli günlük insülin enjeksiyon tedavisi görmektedir. Bilim insanları uzun yıllardan beri diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yöntemler üzerinde çalışmaktadır. Norveç...

CGM ölçümleri ile parmak ölçümleri arasında neden fark oluşur

0
CGM (sürekli glikoz ölçüm sistemi), glikoz seviyelerini doğrudan kandan değil interstisyel sıvıdan ölçer. İnterstisyel sıvı vücudun çoğu hücresi arasındaki boşluklarda bulunan hücre dışı bir çözelti olup kılcal damarlar ile hücre arasında bir koridor sağlayarak...
Baricitinib T1D'li hastalarda beta hücre fonksiyonunu korudu

Baricitinib T1D’li hastalarda beta hücre fonksiyonunu korudu

0
Yapılan çalışmalar romatoid artrit tedavisinde kullanılan baricitinib isimli ilacın vücutta insülin üretimini koruyabildiğini ve yeni T1D tanısı alanlarda tip 1 diyabetin ilerlemesini baskılayabildiğini gösterdi.  işte detaylar; Yeni tip 1 diyabet başlangıcı olan hastalarda, baricitinib adlı tedavinin...

Engelli Raporu ve Çözger Raporu

0
-Engelli Raporu Nedir ve Nasıl Alınır -Çözger Raporu Nedir ve Nasıl Alınır -Çözger ve Engelli Raporu Hakları Engelli Raporu Nedir ? Sağlık bakanlığı tarafından yetki verilen heyetler tarafından kişinin engellilik durumunu, engel gruplarını , engellilik tür ve...
Dexcom G6 Sistemi Tecrübeleri

Dexcom G6 Sistem Tecrübeleri

0
Bu yazımızda ülkemizde de kullanılan dexcom G6 sistemini deneyimleyerek tecrübelerimizi sizlerle paylaştık. Dexcom G6 bir sürekli glikoz ölçüm sistemidir. Sistem her 5 dakika da bir cilt altı sıvısından ölçüm yapar. Sistem hakkında ve kurulumu hakkında...

En Popüler Yazılar