5 C
Istanbul
Perşembe, Ocak 14, 2021
Ana Sayfa Genel Bazal İnsülin

Bazal İnsülin

Bazal İnsülin :

Karaciğer büyüleyici bir organdır. Ana fonksiyonlarından bir tanesi glukozu depolamak ve hayati organlara , dokulara sabit bir yakıt kaynağı sağlamak için onu istikrarlı bir şekilde kan dolaşımına salgılamaktır. Bu kalbin atmasını , beynin düşünmesini , akciğerlerin nefes almasını sağlar. ( sindirim sistemide dahildir. )

Karaciğerin glukoz takviyesinin vücut hücrelerinin içine iletilmesi için Pankreas normalde kan dolaşımına her birkaç dakika insülinin küçük bir miktarını salgılar. Buna ” bazal insülin ” denir.

Bazal insülin sadece vücudun hücreleri için sabit bir enerji kaynağı sağlamaz aynı zamanda karaciğerin birdenbire çok fazla glukozu boşaltmasını engeller.

Çok az bazal insülin veya tam insülin eksikliği kan şekeri seviyelerinde keskin yükselişle sonuçlanır. 

Yani bazal insülinin ve karaciğerin birbiriyle dengede olduğunu söyleyebiliriz.

1 . Bazal insülin gece ve gün boyu Karaciğerin glukoz salgısına uygun olmalı. 

2.  Yemek , egzersiz , ve hızlı etkili ( yemek ) insülinin eksikliğinde bazal insülin kan şekeri seviyesini güzel ve sabit tutmalı.

Her kişinin bazal insülin gereksinimi eşsizdir. 

Tipik olarak ;

Bazal insülin gereksinimleri gece boyunca ve sabahın erken saatinde en yüksektir. Günün ortası ise en düşüktür.

Bu kan şekerini gece boyunca yükselten hormonlardan ve de fiziksel aktiviteyle ( gündüz ) gelen insüline duyarlılıktandır.

Aşağıda 5-1 şeklinde karaciğerin glukoz salgısında hormonların etkisi gösterilmiştir.

5.2 Şekli bize insüline bağımlı diyabetli insanların tipik bazal insülin gereksinimlerini gösteriyor.( Yaşlar hemen tablonun kenarında bulunmaktadır ve yukarıdan aşağıya çizgi sırasına göre yaşların belirtildiği yazıların sırası eşit bir şekilde yerleştirilmiştir .)

Tablo yüzlerce insülin pompası kullanıcılarından verilere dayanmaktadır.

Erkek ve kadının bazal insülin gereksinimlerinde önemli derecede bir fark bulunmamasına rağmen Yaş önemli bir rol oynar.

Pek çok yetişkin ( 21 yaş + ) sabahın erken saatleri boyunca bazal insülin gereksinimlerinde ani artış sergiler.  

Şimdi Hem enjeksiyonda hemde insülin pompasındaki bazallardan bahsedeceğiz.

Lantus genellikle günde bir kere alınır. Ancak bazen 2 kere alınır. Özellikle düşük dozlar kullanıldığında 

Levemir günde 2 kere alınır.  Ancak arada sırada günde bir kere alınabilir.

Bazal insülin günde 2 kere enjekte edildiğinde dozları eşit miktarda bölmesi ve yaklaşık 20 ayrı saate alması makuldur.

lantus  ( glargine ) ve levemir ( detemir )’in Ana Avantajı :

İkisinin ana avantajı diğerlerine oranla İnsülinin değişmez akışı ( levemirin enjektesinden sonra 6 saatten 10 saate çok az bir pik meydana gelebilir. ) ve değişmez emilim biçimidir.

İnsülin Pompasıyla Sağlanan Bazal İnsülin :

Pompa tedavisi , bazal insülini vücudun gereksinimlerine uyumlamak açısından en büyük manevra kabiliyet derecesi sunar. Pompa bazal insülini iletmek için hızlı etkili insülini kullanır.

Saatteki veya yarım saatteki bazal insülin iletiminde değişiklikler yapılabilir.

Pompa ayrıca bazal insülin gereksinimlerinde kısa dönem değişimlerine( hastalık , Yüksek/Düşük Aktivite seviyeleri , ve stres )  uyum sağlamak için bazal insülin seviyelerinin geçici değişimlerine olanak sağlıyor.

Bir ihtimal pompa ile bazal insülin iletmenin en büyük dezavantajı ketoasidoz riskidir. Bazal insülin iletimi eksikliği ile sonuçlanan herhangi bir mekanik problem aşırı insülin yetersizliği ile sonuçlanabilir.

Kan dolaşımında hiç insülin olmadığında Vücudun hücreleri enerji için şeker yerine yağın büyük miktarını yakmaya başlar. Bu asitli keton moleküllerinin üretimine sebep olur.

Gelecek yazımız :  Bolus İnsülin 

Kaynak :

Bu bilgiler ”  Think Like A Pancreas ” kitabındandır.

Görseller :  Think like a Pancreas kitabına aittir.

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Önceki İçerikinsülinler
Sonraki İçerikİnsülinlerin Muhafaza Edilmesi
Amerikan Gıda ve İlaç idaresi Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı

FDA , Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı.

0
Amerikan Gıda ve ilaç idaresi ( FDA ) şiddetli hipoglisemi tedavisi için glukagon enjeksiyonunun ilk muadilini onayladığını açıkladı. işte detaylar; Glukagon enjeksiyonları uzun bir süredir...
İnsülin Nedir ?

İnsülin Nedir ?

0
İnsülin Nedir ? İnsülin kan glukoz seviyelerinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan , vücudumuzdaki pankreatik langerhans adacıklarında beta ( β ) hücreleri tarafından salgılanan bir peptid hormonudur.
Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

1
Diyabetliler için kan şekeri regülasyonunu hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirecek yani diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir insülin molekülü geliştirildi. Copenhagen Üniversitesi ve bir...
Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

0
Buffalo Üniversitesi: Beta Hücre Fonksiyonunu Koruyan İlaç Golimumab yeni tanılı tip 1 diyabetli kişilerde insülin üretimini korudu. Buffalo Üniversitesi'nde görev yapan bilim insanları şu anda başka otoimmün hastalıkların...
Medtronic MiniMed 780G ile Control-IQ sistemleri ve yapılan çalışmalar

Medtronic MiniMed 780G ile Control-IQ sistemleri ve yapılan çalışmalar

0
Bu yıl online olarak gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk ve Adolesan Diyabet Kongresi'nde Tandem'in Control-IQ sistemini ve Medtronic'in MiniMed 780G sistemini kullanan çocuk ve gençlerin çalışma verileri paylaşıldı. Bu veriler çocukların hedef aralığında (...

En Popüler Yazılar

FDA , Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı.

Amerikan Gıda ve ilaç idaresi ( FDA ) şiddetli hipoglisemi tedavisi için glukagon enjeksiyonunun ilk muadilini onayladığını açıkladı.

İnsülin Nedir ?

İnsülin Nedir ? İnsülin kan glukoz seviyelerinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan , vücudumuzdaki pankreatik langerhans adacıklarında beta ( β...

Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Diyabetliler için kan şekeri regülasyonunu hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirecek yani diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir insülin...

Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

Buffalo Üniversitesi: Beta Hücre Fonksiyonunu Koruyan İlaç Golimumab yeni tanılı tip 1 diyabetli kişilerde insülin üretimini korudu. Buffalo...