14.1 C
Istanbul
Çarşamba, Mayıs 27, 2020
Ana Sayfa Araştırma Diyabet Araştırmalarında Gelişmeler

Diyabet Araştırmalarında Gelişmeler

Tip 1 Diyabet Haberleri

2020 yılında yayınlanan yeni bir çalışmaya göre Nasal Glukagonun uygulaması enjeksiyonlara göre çok daha pratik. Kullanıcılar uygulama konusunda gayet başarılılar.

FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç idaresi ) onaylı nasal glukagon tip 1 diyabetlilerin yaşam kalitesini ciddi derecede değiştirecek. ” Endokcrine Practise ” akademi dergisinde yayınlanan çalışma bunu göstermiştir. Özellikle acil müdahale gerektiren hipoglisemi durumlarında çabuk bir şekilde hareket etmek son derece önemlidir. Şu anda bildiğimiz diğer glukagon enjeksiyonları kullanıma hazır olana kadar bir işlemden geçiyor.

Peki Nasal Glukagon Nedir ?

Acil hipoglisemi durumlarında burundan uygulanabilen tek kullanımlık bir burun spreyidir.

Çalışmada eğitim almış ve almamış kullanıcılarda nasal glukagon ile enjeksiyon uygulamaların başarı oranları kıyaslanmış. Uygulama süreleri incelenmiştir.

Nasal glukagon eğitim almamış kullanıcılarda bile kolay ve hızlı uygulanabilirken , glukagon enjeksiyonun başarıyla uygulanması için bir eğitime ihtiyaç varmış.

işte detaylar ;

Çalışmadaki hastalardan 32 ‘si teknik anlamda eğitimli diğer 33’ü ise eğitim almamıştır.

Başarıyla uygulayan kişi sayısına göre ; ister eğitim almış ister almamış olsun , nasal glukagonun başarı oranı yüzde 90.6 iken ( 58/64 ) , glukagon enjeksiyonun bir tek yüzde 7.9. ( 5/63 ) olmuş.

64 hastadan ( Eğitim almış ve almamış olanlar dahil ) 58 ‘i nasal glukagonu uygulamada başarılıymış ancak glukagon enjeksiyonunu sadece 5 kişi başarıyla uygulayabilmiş.

ve 32 eğitim almış kullanıcılardan 5 ‘i glukagon enjeksiyonunu uygulamada başarılıyken (yani % 15.6 , ortalama uygulama süresi 81.8 saniye ) , 31 eğitim almamış bireylerden başarıyla uygulayan olmamış. ( % 0 )

Nasal glukagon için her iki grupta ( 31 hastadan 28 ‘i ile 33 hastadan 30’u ) dozu başarıyla uygulayabilmiş. ( sırasıyla , ortalama 47.3 saniye ve 44.5 saniye ) Buna göre başarı oranı sırasıyla % 90.3 ( eğitim almış grup ) ve % 90.9 ( eğitim almamış grup ) olmuş.

Sonuç olarak : Nasal glukagon uygulamada oldukça basit ve pratik.

Referanslar :

Settles JA , Gerety GF , Spaepen E , Suico JG , Child CJ. NASAL GLUCAGON DELIVERY IS MORE SUCCESSFUL THAN INJECTABLE DELIVERY: A SIMULATED SEVERE HYPOGLYCEMIA RESCUE. Endocr Pract. 2020 Apr ,  DOI: 10.4158/EP-2019-0502.

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

0
Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı okumadan önce devamı olan Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir...
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

0
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur? Diyabetli kişiler hasta oldukları zaman , vücutları...
Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

0
Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir. Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi...
Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ?

0
Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan şekeri seviyesi artmakta. Ayrıca Şafak etkisi...

Diyabetli Çocuk ve Gençler için Sınav Rehberi

0
Her yıl belirli aralıklarla çeşitli sınavlar gerçekleştiriliyor. Peki tip 1 diyabetli çocuklarımız bu sınav günlerini nasıl planlamalı , ne gibi hazırlıklar yapmalı ? Bunun için koç üniversitesi hastanesinden çocuk endokrin diyabet ekibinin...

En Popüler Yazılar

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı...

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur?

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir.

Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan...