23 C
Istanbul
Cumartesi, Ekim 7, 2023
Advertisement
Ana SayfaAraştırmaDiyabet Araştırmalarında Gelişmeler

Diyabet Araştırmalarında Gelişmeler

Tip 1 Diyabet Haberleri

2020 yılında yayınlanan yeni bir çalışmaya göre Nasal Glukagonun uygulaması enjeksiyonlara göre çok daha pratik. Kullanıcılar uygulama konusunda gayet başarılılar.

FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç idaresi ) onaylı nasal glukagon tip 1 diyabetlilerin yaşam kalitesini ciddi derecede değiştirecek. ” Endokcrine Practise ” akademi dergisinde yayınlanan çalışma bunu göstermiştir. Özellikle acil müdahale gerektiren hipoglisemi durumlarında çabuk bir şekilde hareket etmek son derece önemlidir. Şu anda bildiğimiz diğer glukagon enjeksiyonları kullanıma hazır olana kadar bir işlemden geçiyor.

Peki Nasal Glukagon Nedir ?

Acil hipoglisemi durumlarında burundan uygulanabilen tek kullanımlık bir burun spreyidir.

- Advertisement -

Çalışmada eğitim almış ve almamış kullanıcılarda nasal glukagon ile enjeksiyon uygulamaların başarı oranları kıyaslanmış. Uygulama süreleri incelenmiştir.

Nasal glukagon eğitim almamış kullanıcılarda bile kolay ve hızlı uygulanabilirken , glukagon enjeksiyonun başarıyla uygulanması için bir eğitime ihtiyaç varmış.

işte detaylar ;

- Advertisement -

Çalışmadaki hastalardan 32 ‘si teknik anlamda eğitimli diğer 33’ü ise eğitim almamıştır.

Başarıyla uygulayan kişi sayısına göre ; ister eğitim almış ister almamış olsun , nasal glukagonun başarı oranı yüzde 90.6 iken ( 58/64 ) , glukagon enjeksiyonun bir tek yüzde 7.9. ( 5/63 ) olmuş.

64 hastadan ( Eğitim almış ve almamış olanlar dahil ) 58 ‘i nasal glukagonu uygulamada başarılıymış ancak glukagon enjeksiyonunu sadece 5 kişi başarıyla uygulayabilmiş.

ve 32 eğitim almış kullanıcılardan 5 ‘i glukagon enjeksiyonunu uygulamada başarılıyken (yani % 15.6 , ortalama uygulama süresi 81.8 saniye ) , 31 eğitim almamış bireylerden başarıyla uygulayan olmamış. ( % 0 )

Nasal glukagon için her iki grupta ( 31 hastadan 28 ‘i ile 33 hastadan 30’u ) dozu başarıyla uygulayabilmiş. ( sırasıyla , ortalama 47.3 saniye ve 44.5 saniye ) Buna göre başarı oranı sırasıyla % 90.3 ( eğitim almış grup ) ve % 90.9 ( eğitim almamış grup ) olmuş.

Sonuç olarak : Nasal glukagon uygulamada oldukça basit ve pratik.

Referanslar :

Settles JA , Gerety GF , Spaepen E , Suico JG , Child CJ. NASAL GLUCAGON DELIVERY IS MORE SUCCESSFUL THAN INJECTABLE DELIVERY: A SIMULATED SEVERE HYPOGLYCEMIA RESCUE. Endocr Pract. 2020 Apr ,  DOI: 10.4158/EP-2019-0502.

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Dexcom G6 Sistemi Tecrübeleri

Dexcom G6 Sistem Tecrübeleri

0
Bu yazımızda ülkemizde de kullanılan dexcom G6 sistemini deneyimleyerek tecrübelerimizi sizlerle paylaştık. Dexcom G6 bir sürekli glikoz ölçüm sistemidir. Sistem her 5 dakika da bir cilt altı sıvısından ölçüm yapar. Sistem hakkında ve kurulumu hakkında...

Medtronic’in Yeni Sensörü Simplera Avrupa Onayı Aldı.

0
Medtronic hepsi bir arada ve tek kullanımlık yeni sensörü ( diğer adıyla Simplera ) için avrupa onayı ( CE Onayı/ Uygunluk Onayı ) aldı. Firmanın yeni , parmak ölçümü olmayan sensörü ekstra bantlara gerek duymuyor...
Yeni Tanı Alan Diyabetlilerde Diyabetle Yaşam

Yeni Tanı Alan Diyabetlilerde Diyabetle Yaşam

0
Tip 1 diyabet hayatımıza beklemediğimiz bir anda girmiştir. Peki bizler daha önce nasıl yaşıyorduk ? Şu andan itibaren hayatımız nasıl değişecek ? Eski yaşam şeklimiz devam edecek mi? Bunları düşünüyor olabiliriz. Ki bu gayet...

T1D tedavisi için mühendislerden yeni bir sistem

0
MIT'deki ( Massachussetts Teknoloji Enstitüsü ) mühendisler içindeki hücreleri sağlıklı tutmak için kendi içine yerleşik oksijen sistemiyle birlikte yüzbinlerce adacık hücresini taşıyan implante edilebilen bir cihaz tasarladı. işte detaylar; Tip 1 diyabeti tedavi etme yaklaşımlardan bir...

Türkiyedeki Diyabet Teknolojileri

0
İnsülin Pompası Rehberi: Hangi insülin pompası daha iyi ? veya hangisi kullanılmalı ? Bununla ilgili eminiz kafanızda birçok soru işareti var. Bir insülin pompası kullanıp kullanmayacağınız doktorunuzun ve sizin ortak kararıyla belirlenecek bir konudur....

En Popüler Yazılar