16.8 C
Istanbul
Pazar, Nisan 7, 2024
Advertisement
Ana SayfaAraştırmaDiyabet Araştırmalarında Gelişmeler

Diyabet Araştırmalarında Gelişmeler

Tip 1 Diyabet Haberleri

2020 yılında yayınlanan yeni bir çalışmaya göre Nasal Glukagonun uygulaması enjeksiyonlara göre çok daha pratik. Kullanıcılar uygulama konusunda gayet başarılılar.

FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç idaresi ) onaylı nasal glukagon tip 1 diyabetlilerin yaşam kalitesini ciddi derecede değiştirecek. ” Endokcrine Practise ” akademi dergisinde yayınlanan çalışma bunu göstermiştir. Özellikle acil müdahale gerektiren hipoglisemi durumlarında çabuk bir şekilde hareket etmek son derece önemlidir. Şu anda bildiğimiz diğer glukagon enjeksiyonları kullanıma hazır olana kadar bir işlemden geçiyor.

Peki Nasal Glukagon Nedir ?

Acil hipoglisemi durumlarında burundan uygulanabilen tek kullanımlık bir burun spreyidir.

- Advertisement -

Çalışmada eğitim almış ve almamış kullanıcılarda nasal glukagon ile enjeksiyon uygulamaların başarı oranları kıyaslanmış. Uygulama süreleri incelenmiştir.

Nasal glukagon eğitim almamış kullanıcılarda bile kolay ve hızlı uygulanabilirken , glukagon enjeksiyonun başarıyla uygulanması için bir eğitime ihtiyaç varmış.

işte detaylar ;

- Advertisement -

Çalışmadaki hastalardan 32 ‘si teknik anlamda eğitimli diğer 33’ü ise eğitim almamıştır.

Başarıyla uygulayan kişi sayısına göre ; ister eğitim almış ister almamış olsun , nasal glukagonun başarı oranı yüzde 90.6 iken ( 58/64 ) , glukagon enjeksiyonun bir tek yüzde 7.9. ( 5/63 ) olmuş.

64 hastadan ( Eğitim almış ve almamış olanlar dahil ) 58 ‘i nasal glukagonu uygulamada başarılıymış ancak glukagon enjeksiyonunu sadece 5 kişi başarıyla uygulayabilmiş.

ve 32 eğitim almış kullanıcılardan 5 ‘i glukagon enjeksiyonunu uygulamada başarılıyken (yani % 15.6 , ortalama uygulama süresi 81.8 saniye ) , 31 eğitim almamış bireylerden başarıyla uygulayan olmamış. ( % 0 )

Nasal glukagon için her iki grupta ( 31 hastadan 28 ‘i ile 33 hastadan 30’u ) dozu başarıyla uygulayabilmiş. ( sırasıyla , ortalama 47.3 saniye ve 44.5 saniye ) Buna göre başarı oranı sırasıyla % 90.3 ( eğitim almış grup ) ve % 90.9 ( eğitim almamış grup ) olmuş.

Sonuç olarak : Nasal glukagon uygulamada oldukça basit ve pratik.

Referanslar :

Settles JA , Gerety GF , Spaepen E , Suico JG , Child CJ. NASAL GLUCAGON DELIVERY IS MORE SUCCESSFUL THAN INJECTABLE DELIVERY: A SIMULATED SEVERE HYPOGLYCEMIA RESCUE. Endocr Pract. 2020 Apr ,  DOI: 10.4158/EP-2019-0502.

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

T1D Tedavisinde Yeni Dönem : Ağızdan Alınan İnsülin

T1D Tedavisinde Yeni Dönem : Ağızdan Alınan İnsülin

0
T1D Tedavisinde Yeni Yaklaşım: Oral İnsülin Dünya genelinde 425 milyon diyabetli bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık olarak 75 milyon diyabetli günlük insülin enjeksiyon tedavisi görmektedir. Bilim insanları uzun yıllardan beri diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yöntemler üzerinde çalışmaktadır. Norveç...

CGM ölçümleri ile parmak ölçümleri arasında neden fark oluşur

0
CGM (sürekli glikoz ölçüm sistemi), glikoz seviyelerini doğrudan kandan değil interstisyel sıvıdan ölçer. İnterstisyel sıvı vücudun çoğu hücresi arasındaki boşluklarda bulunan hücre dışı bir çözelti olup kılcal damarlar ile hücre arasında bir koridor sağlayarak...
Baricitinib T1D'li hastalarda beta hücre fonksiyonunu korudu

Baricitinib T1D’li hastalarda beta hücre fonksiyonunu korudu

0
Yapılan çalışmalar romatoid artrit tedavisinde kullanılan baricitinib isimli ilacın vücutta insülin üretimini koruyabildiğini ve yeni T1D tanısı alanlarda tip 1 diyabetin ilerlemesini baskılayabildiğini gösterdi.  işte detaylar; Yeni tip 1 diyabet başlangıcı olan hastalarda, baricitinib adlı tedavinin...

Engelli Raporu ve Çözger Raporu

0
-Engelli Raporu Nedir ve Nasıl Alınır -Çözger Raporu Nedir ve Nasıl Alınır -Çözger ve Engelli Raporu Hakları Engelli Raporu Nedir ? Sağlık bakanlığı tarafından yetki verilen heyetler tarafından kişinin engellilik durumunu, engel gruplarını , engellilik tür ve...
Dexcom G6 Sistemi Tecrübeleri

Dexcom G6 Sistem Tecrübeleri

0
Bu yazımızda ülkemizde de kullanılan dexcom G6 sistemini deneyimleyerek tecrübelerimizi sizlerle paylaştık. Dexcom G6 bir sürekli glikoz ölçüm sistemidir. Sistem her 5 dakika da bir cilt altı sıvısından ölçüm yapar. Sistem hakkında ve kurulumu hakkında...

En Popüler Yazılar