Medtronic’in en sonki gelişmiş insülin pompa sistemi 780g ve özellikleri :

Sistem sürekli glikoz ölçüm sistemiyle çalışan gelişmiş bir insülin pompasıdır.

Özellikleri şunlardır:

1)- SmartGuard teknolojisi : Bu koruyucu teknoloji otomatik bir şekilde her beş dakika da bir insülin gönderimini ayarlar. Medtronic tarafından yürütülen bir çalışmada smartguard teknolojisiyle otomatik gönderilen düzeltme insülinlerinin yanlış karbonhidrat sayımlarını telafi edebileceği tespit edildi.

kısaca smartguard özelliği :

Bu özellik sürekli glikoz ölçüm sisteminin ölçtüğü değerlere ve bir sağlık profesyoneli ile sistem üzerinden belirlenmiş hedef kan şekeri değerlerine göre bazal insülini otomatik bir şekilde ayarlar. Ek olarak yüksek kan şekerini azaltmaya yardımcı olmak için otomatik bir şekilde vücuda düzeltme insülini gönderir.

2) MiniMed mobile app (Uygulama ):  Bu uygulama kullanıcılara kan şekeri seviyelerini takip etme imkanı sağlar. Ayrıca yüksek ve düşük kan şekeri seviyelerinde alarm verir. Telefon üzerinden kan şekeri grafiği , sensör ölçümleri , aktif insülin , bazal oranı , time-in-range görüntülenir.

3) CareLink connect app ( uygulama ): Bu uygulama ile yakınlarınız telefonla kan şekerinizin durumunu öğrenebilir. Yani bu kişiler uzaktan insülin pompası ve sürekli glukoz ölçüm sistemi verilerinize kolayca ulaşabilirler ve kan şekerinizi uzaktan takip edebilirler.

Minimed ve Carelink uygulamalarının çalışabileceği uyumlu cihazlar listesi için tıklayın.

Sistem aşağıdaki başlıca parçalardan oluşur.

Medtronic 780G
Medtronic 780G – diyabet gelişmeleri

Sürekli Glikoz Ölçüm Sistem : Ülkemizde G3 sensor ile çalışıyor. Bu sensor her 5 dakikada bir kan şekerini Ölçüp bu değerleri insülin pompasına gönderiyor.

İnsülin pompası: İnsülin gönderen bir cihazdır. Sistem su geçirmezdir. Sistemin önceki cihazlardan farkı sahip olduğu algoritmayla kan şekerini normal seviyede tutmak üzere otomatik ayarlamalar ve düzeltmeler yapmasıdır.

Uyarılar: Sistem kan şekerinin durumuna göre kullanıcıya uyarı verir. ( örneğin: kş hızla yükseldiğinde , yüksek limite yaklaştığında veya ulaştığında ve düşük limite yaklaştığında veya ulaştığında )

Önemli not: Bu tip sistemlerde sensör ölçümlerinin doğru çalışması son derece önemlidir.

kaynak:

diatribe

kullanım kılavuzu

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz