Bu yıl online olarak gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk ve Adolesan Diyabet Kongresi’nde Tandem’in Control-IQ sistemini ve Medtronic’in MiniMed 780G sistemini kullanan çocuk ve gençlerin çalışma verileri paylaşıldı. Bu veriler çocukların hedef aralığında ( 70 – 180 mg/dL ) geçirdikleri sürede artış olduğuna dikkat çekti.

Sonuçlar bu sistemlerin diyabetli çocuk ve gençler için yararlı olabileceğini göstermektedir.

İşte detaylar;

2020 Uluslararası Çocuk ve Adolesan Diyabet Kongresi’nde , Control-IQ , MiniMed 780G Hibrit Kapalı Devre sistemlerini kullanan kişilerden heyecan verici sonuçlar paylaşıldı.

Bu Sistemler Nedir ?

Hibrit kapalı devre sistemleri otomatik insülin gönderen cihazlar olarakta adlandırılırlar. Bu cihazlar insülin pompası aracılığıyla insülin gönderimini otomatik olarak ayarlamak amacıyla sürekli glikoz ölçüm sistemlerini ( CGM ) ve akıllı algoritmaları kullanırlar.

Time-in-Range ( TİR )

Çalışmalarda hedeflenen kan şekeri aralığında geçirilen zaman yüzdesi ( Time-in-Range ) verileri incelendi. Bu yüzde değerleri yani Time-in-Range , diyabetlilerin kan şekeri seviyelerinin hedef aralığında ( 70 – 180 mg/dL ) ne kadar bir süre kaldığını gösterir. Bu değer ne kadar yüksek olursa o kadar iyidir.

Çalışmalar:

Tandem Control-IQ Sistemi :

6 – 13 yaşlarında diyabetli 1,428 hastadan Control-IQ sistemi verileri toplandı ve sonuçlar paylaşıldı.

Sistem kullanılmaya başlandıktan sonra kan şekerleri 70 – 180 mg/dL değerleri arasında daha uzun bir süre kaldı: Control-IQ kullanan çocuklarda , teknolojiyi kullanmaya başlamadan 30 gün öncesine kıyasla , hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi % 53’ten % 67’ye yükseldi.

Hiperglisemi’de azalmalar oldu: Hiperglisemi’de ( 180 mg/dL üzeri ) geçirilen zaman yüzdesi % 45’den % 35 seviyesine düştü.

Günde nerdeyse 23 saat boyunca oto mod aktif olarak kullanıldı : Control-IQ kullanan gençler zamanlarının yüzde 95’ini sistemin closed-loop modunu ( oto mod ) kullanarak geçirdiler. Bu önemli bir gelişme. Bu mod CGM verilerine göre insülin gönderimini kontrol ediyor ve otomatik ayarlıyor. Mod kapalı olduğunda ise insülin pompası manuel bir şekilde kullanılıyor.

Ek not : Sistem bir insülin pompası ve bir CGM’den ( Dexcom G6 ) oluşuyor.

Medtronic MiniMed 780G :

Medtronic , MiniMed 780G sisteminin çalışma verilerini paylaştı.

Medtronic 780G Sisteminin Özellikleri:

MiniMed 780G Medtronic’in en güncel ve gelişmiş teknolojisidir.

Sistem şunlardan oluşur : insülin pompası ve Guardian™ Sensör 3 ( GL3 ).

EASD 2020’de yer alan bilgilere göre Medtronic diğer yandan bu sistem ile çalışacak yeni teknoloji Guardian sensör 4 için de hazırlıklarını sürdürmektedir.

780G , 7 yaş ve üzeri Avrupa onaylıdır.

Görsel 1 : Kan şekeri seviyelerine karşılık otomatik olarak hem bazal insülin hem de düzeltme insülin gönderirken.

Görsel kan şekeri seviyesine karşılık otomatik gönderilen bazal ile düzeltme insülinlerini göstermektedir. Auto Basal : Otomatik gönderilen bazal / Auto Correction : Otomatik gönderilen düzeltme insülini

Şu durumlarda otomatik olarak düzeltme insülini gönderiyor:

Yüksek kan şekeri : kan şekeri olması gereken değerin üstüne çıkarsa

– ve maksimum bazal insülin seviyesine ulaşılırsa

Sistemle birlikte çalışacak uygulamalar: Kullanıcının kan şekerini telefon üzerinden takip etmesi için MiniMed Mobile Uygulaması. Uygulama Google play veya App Store üzerinden indirilebiliyor.

Medtronic MiniMed 780G ile yapılan çalışmalar;

39 ( 14 – 21 yaşlarında ) genç tip 1 diyabetlinin yer aldığı 3 aylık çalışma sonuçları:

MiniMed 780G sistemi kullanıcılarının kan şekerleri daha uzun bir süre hedefte ( 70 – 180 mg/dL ) kaldı: Çalışma süreci boyunca ( 24 saat ) hedef aralığında ( 70 – 180 mg/dL ) geçirilen zaman yüzdesi %62’den %73 ‘e çıktı. Ek not : %70 üzeri hedef aralığı ( 70 – 180 mg/dL ) olanların sayısı 3 kat arttı.

Özellikle akşam bu seviyede kayda değer bir artış görüldü : Akşam ( 24:00 – 06 00 saatleri arası ) %67’den %81 ‘e , gündüz ise ( 06 00 – 24 :00 saatleri arası ) %61 ‘den %70 seviyesine yükseldi.

Ayrıca kullanıcılar uzun bir süre ( yaklaşık 22.5 saat ) sistemin oto mod ( Smartguard modu ) özelliğini aktif olarak kullanabilmişler: Zamanlarının %94’ünü sistemin close-loop özelliğini ( smartguard ) kullanarak geçirmişler. Bu önemli bir gelişme , çünkü bir önceki sistem MiniMed 670G’de çeşitli sebeplerden dolayı bu özellik bu kadar uzun bir süre kullanılamıyordu.

MiniMed 780G sisteminde smartguard özelliği aktif hale getirildiği zaman , sistem otomatik bir şekilde hem bazal insülini ayarlıyor hem de otomatik düzeltme insülini gönderiyor.

– 780G kullanan gençlerin A1C seviyelerinde azalma oldu. Seviyeleri 3 ay sonra %7.6’dan %7.1 ‘e düştü.

Kaynak: https://diatribe.org/new-data-shows-benefits-automated-insulin-delivery-children-and-teens

2 YORUMLAR

    • Merhabalar , 780G’nin maliyetiyle ilgili net bir bilgi almak için ” diyabet@medtronic.com ” mail üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Onun haricinde önceki cihazların aparatlarıyla uyumlu değil. Sistemin sensörü ayrı. Sensörün de olması gerekiyor. Çünkü zaten sistemin otomatik insülin gönderim özelliği için sensörün kullanılması mutlaka gerekli. Son olarak set ve rezervuar önceki cihazlarla aynı.

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz