5.6 C
Istanbul
Perşembe, Ocak 14, 2021
Ana Sayfa diyabet gelişmeleri Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir Şeye Engel Değil

Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir Şeye Engel Değil

 

Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir şeye Engel Değil   : 13 Ünlü Diyabetli

Kimileri dağa çıkar , kimileri ise koşar

Tip 1 diyabet bir yandan yaygın bir hale gelirken ,  diğer taraftan da sadece belli bir kesimde olmaktan çıkıyor. Sadece düşünmeyelim ki bizler tip 1 diyabetliyiz.

Ülkemiz de dahil dünya genelinde kimisi sporcu , kimisi oyuncu , kimisi ise şarkıcı olup tip 1 diyabetli olan birçok insan bulunuyor. Ne olursa olsun mesleklerini idame ettirip , diyabetlerini yönetiyorlar.

İşte detaylar ;

Alper Saruhan

Tip 1 diyabetli profesyonel basketbol oyuncusu Alper Saruhan.

Gürkan Açıkgöz 

20 yaşında tip 1 diyabet teşhisi konulan gürkan çeşitli koşu maratonlarında önemli başarılar elde etmiş bir sporcu. Örneğin Vietnam , Norveç ve Bolivya maratonları bunlardan bazılarıdır.

Wasim Akram

Pakistan’lı dünyaca ünlü kriket sporcusu , wasim kariyerinin zirve yaptığı sıralarda tip 1 diyabet tanısı almış. Kriket spor tarihinde en hızlı top atan sporculardan bir tanesi olarak kabul edilmiştir.

 

Kris Freeman

Kris Freeman , 19 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış bir kayak sporcusu.

Kris , 2014 yılında , dört olimpiyat oyunlarında yarışan küçük bir atlet kulübüne katılmış. Birçok farklı branşın bir arada yapıldığı sporda ( triatlon ) galip gelmiş.

Freeman ayrıca düzenli olarak JDRF ve amerikan diyabet derneğinin etkinliklerine katılıyor

 

Valerie June

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Valerie 2009 yılında 27 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış. Rolling Stone , onun 2013 yılı albümünü yılın 50 en iyi albümünden bir tanesi olarak belirlemiş.

Vanessa Williams

Bir Amerikalı R&B şarkıcısı aynı zamanda oyuncudur. Yetişkin tip 1 diyabetli birkaç ünlüden bir tanesidir. Grammy ödüllerinde aday gösterilmiştir. Amerikan kalp birliği olmak üzere birçok sağlıkla ilgili vakıflar ile faaliyet içindedir.

 

Victor Garber

12 yaşında Tip 1 diyabet tanısı almış bir sinem oyuncusudur. Titanic ,  Bu Nasıl Sarışın ve en son Dark Waters adlı filmlerde unutulmaz rollerde oynamıştır.

 

Jim Turner

Bir komedi aktörüdür. Kayıp çocuklar , gençlik ateşi adlı filmlerde oynamıştır. İlaveten Grey’s Anatomy Castle , Criminal Minds gibi dizilerde de görünmüştür.

 

 

Jay Cuttler

 

Tip 1 diyabetli amerikan futbol oyuncusudur.

 

 

Ben Coker

 

Ben coker , Southend United futbol takımında oynamaktadır. 15 yaşında tip 1 diyabet tanısı almıştır.

 

Nacho Fernandez

Futbol hayatında bir dönüm noktası

 

12 yaşında Tip 1 diyabetli olduğunu öğrenen İspanyol futbol oyuncusu Fernandez bir doktor tarafından muayene edilmiş ve futbol hayatının sona ereceği düşünülmüş. Ancak bir başka doktor bunun tam tersini söylemiş. 

İşte Fernandez’in konuşmasından bir alıntı.

” Futbol benim için hiçbir şekilde bitmedi ,  işin doğrusu oynamaya devam etmem gerekliydi çünkü fiziksel egzersiz gerçekten önemli. ” 

 

Halle Berry

Akademi ödüllü oyuncu halle berry , Monster’s Ball X-Men olmak üzere hollywood filmlerindeki rolüyle biliniyor.  

Kaynak :
https://www.healthline.com/diabetesmine/26-famous-people-with-type-1-diabetes#Athletes
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hem-diyabetini-gecti-hem-de-rakiplerini-bes-kitada-bes-ultra-maraton-kostu-41254131

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Önceki İçerikİnsülin Pompaları
Sonraki İçerikTip 1 Diyabet
Amerikan Gıda ve İlaç idaresi Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı

FDA , Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı.

0
Amerikan Gıda ve ilaç idaresi ( FDA ) şiddetli hipoglisemi tedavisi için glukagon enjeksiyonunun ilk muadilini onayladığını açıkladı. işte detaylar; Glukagon enjeksiyonları uzun bir süredir...
İnsülin Nedir ?

İnsülin Nedir ?

0
İnsülin Nedir ? İnsülin kan glukoz seviyelerinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan , vücudumuzdaki pankreatik langerhans adacıklarında beta ( β ) hücreleri tarafından salgılanan bir peptid hormonudur.
Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

1
Diyabetliler için kan şekeri regülasyonunu hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirecek yani diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir insülin molekülü geliştirildi. Copenhagen Üniversitesi ve bir...
Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

0
Buffalo Üniversitesi: Beta Hücre Fonksiyonunu Koruyan İlaç Golimumab yeni tanılı tip 1 diyabetli kişilerde insülin üretimini korudu. Buffalo Üniversitesi'nde görev yapan bilim insanları şu anda başka otoimmün hastalıkların...
Medtronic MiniMed 780G ile Control-IQ sistemleri ve yapılan çalışmalar

Medtronic MiniMed 780G ile Control-IQ sistemleri ve yapılan çalışmalar

0
Bu yıl online olarak gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk ve Adolesan Diyabet Kongresi'nde Tandem'in Control-IQ sistemini ve Medtronic'in MiniMed 780G sistemini kullanan çocuk ve gençlerin çalışma verileri paylaşıldı. Bu veriler çocukların hedef aralığında (...

En Popüler Yazılar

FDA , Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı.

Amerikan Gıda ve ilaç idaresi ( FDA ) şiddetli hipoglisemi tedavisi için glukagon enjeksiyonunun ilk muadilini onayladığını açıkladı.

İnsülin Nedir ?

İnsülin Nedir ? İnsülin kan glukoz seviyelerinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan , vücudumuzdaki pankreatik langerhans adacıklarında beta ( β...

Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Diyabetliler için kan şekeri regülasyonunu hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirecek yani diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir insülin...

Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

Buffalo Üniversitesi: Beta Hücre Fonksiyonunu Koruyan İlaç Golimumab yeni tanılı tip 1 diyabetli kişilerde insülin üretimini korudu. Buffalo...