10 C
Istanbul
Salı, Aralık 5, 2023
Advertisement
Ana Sayfadiyabet gelişmeleriTip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir Şeye Engel Değil

Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir Şeye Engel Değil

Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir şeye Engel Değil   : Diyabetli Ünlüler

Kimileri dağa çıkar , kimileri ise koşar

Tip 1 diyabet bir yandan yaygın bir hale gelirken ,  diğer taraftan da sadece belli bir kesimde olmaktan çıkıyor. Sadece düşünmeyelim ki bizler tip 1 diyabetliyiz.

Ülkemiz de dahil dünya genelinde kimisi sporcu , kimisi oyuncu , kimisi ise şarkıcı olup tip 1 diyabetli olan birçok insan bulunuyor. Ne olursa olsun mesleklerini idame ettirip , diyabetlerini yönetiyorlar.

İşte detaylar ;

- Advertisement -

Alper Saruhan

Tip 1 diyabetli profesyonel basketbol oyuncusu Alper Saruhan.

Gürkan Açıkgöz 

20 yaşında tip 1 diyabet teşhisi konulan gürkan çeşitli koşu maratonlarında önemli başarılar elde etmiş bir sporcu. Örneğin Vietnam , Norveç ve Bolivya maratonları bunlardan bazılarıdır.

Wasim Akram

Pakistan’lı dünyaca ünlü kriket sporcusu , wasim kariyerinin zirve yaptığı sıralarda tip 1 diyabet tanısı almış. Kriket spor tarihinde en hızlı top atan sporculardan bir tanesi olarak kabul edilmiştir.

- Advertisement -

Kris Freeman

Kris Freeman , 19 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış bir kayak sporcusu.

Kris , 2014 yılında , dört olimpiyat oyunlarında yarışan küçük bir atlet kulübüne katılmış. Birçok farklı branşın bir arada yapıldığı sporda ( triatlon ) galip gelmiş.

Freeman ayrıca düzenli olarak JDRF ve amerikan diyabet derneğinin etkinliklerine katılıyor

Valerie June

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Valerie 2009 yılında 27 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış. Rolling Stone , onun 2013 yılı albümünü yılın 50 en iyi albümünden bir tanesi olarak belirlemiş.

Vanessa Williams

Bir Amerikalı R&B şarkıcısı aynı zamanda oyuncudur. Yetişkin tip 1 diyabetli birkaç ünlüden bir tanesidir. Grammy ödüllerinde aday gösterilmiştir. Amerikan kalp birliği olmak üzere birçok sağlıkla ilgili vakıflar ile faaliyet içindedir.

Victor Garber

12 yaşında Tip 1 diyabet tanısı almış bir sinem oyuncusudur. Titanic ,  Bu Nasıl Sarışın ve en son Dark Waters adlı filmlerde unutulmaz rollerde oynamıştır.

James Norton

Doctor Who olmak üzere birçok televizyon dizisinde ve filmde oynamış olan ingiliz oyuncu James Norton tip 1 diyabetli. Norton , 2015 yılında sinema ve televizyon dünyasında önemli yeri olan BAFTA ödüllerinde oynadığı ”Happy Valley ” isimli diziyle en iyi yardımcı erkek oyuncu olarak aday gösterilmiş.

 

Jim Turner

Bir komedi aktörüdür. Kayıp çocuklar , gençlik ateşi adlı filmlerde oynamıştır. İlaveten Grey’s Anatomy Castle , Criminal Minds gibi dizilerde de görünmüştür.

Nick Jonas

Amerikalı şarkıcı Nick Jonas 13 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış.

Derek Theler

Amerikalı oyuncu 3 yaşından beri tip 1 diyabetli.

Jay Cuttler

Tip 1 diyabetli amerikan futbol oyuncusudur.

Ben Coker

Ben coker , Southend United futbol takımında oynamaktadır. 15 yaşında tip 1 diyabet tanısı almıştır.

Nacho Fernandez

Futbol hayatında bir dönüm noktası

12 yaşında Tip 1 diyabetli olduğunu öğrenen İspanyol futbol oyuncusu Fernandez bir doktor tarafından muayene edilmiş ve futbol hayatının sona ereceği düşünülmüş. Ancak bir başka doktor bunun tam tersini söylemiş. 

İşte Fernandez’in konuşmasından bir alıntı.

” Futbol benim için hiçbir şekilde bitmedi ,  işin doğrusu oynamaya devam etmem gerekliydi çünkü fiziksel egzersiz gerçekten önemli. ” 

Halle Berry

 

Akademi ödüllü oyuncu halle berry , Monster’s Ball X-Men olmak üzere hollywood filmlerindeki rolüyle biliniyor.  

 
Oyuncu 2002 yılında ” kesişen yollar ” adlı filmle Oscar ödülü aldı.
 
Kaynak :
https://www.healthline.com/diabetesmine/26-famous-people-with-type-1-diabetes#Athletes
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hem-diyabetini-gecti-hem-de-rakiplerini-bes-kitada-bes-ultra-maraton-kostu-41254131
- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Engelli Raporu ve Çözger Raporu

0
-Engelli Raporu Nedir ve Nasıl Alınır -Çözger Raporu Nedir ve Nasıl Alınır -Çözger ve Engelli Raporu Hakları Engelli Raporu Nedir ? Sağlık bakanlığı tarafından yetki verilen heyetler tarafından kişinin engellilik durumunu, engel gruplarını , engellilik tür ve...
Dexcom G6 Sistemi Tecrübeleri

Dexcom G6 Sistem Tecrübeleri

0
Bu yazımızda ülkemizde de kullanılan dexcom G6 sistemini deneyimleyerek tecrübelerimizi sizlerle paylaştık. Dexcom G6 bir sürekli glikoz ölçüm sistemidir. Sistem her 5 dakika da bir cilt altı sıvısından ölçüm yapar. Sistem hakkında ve kurulumu hakkında...

Medtronic’in Yeni Sensörü Simplera Avrupa Onayı Aldı.

0
Medtronic hepsi bir arada ve tek kullanımlık yeni sensörü ( diğer adıyla Simplera ) için avrupa onayı ( CE Onayı/ Uygunluk Onayı ) aldı. Firmanın yeni , parmak ölçümü olmayan sensörü ekstra bantlara gerek duymuyor...
Yeni Tanı Alan Diyabetlilerde Diyabetle Yaşam

Yeni Tanı Alan Diyabetlilerde Diyabetle Yaşam

0
Tip 1 diyabet hayatımıza beklemediğimiz bir anda girmiştir. Peki bizler daha önce nasıl yaşıyorduk ? Şu andan itibaren hayatımız nasıl değişecek ? Eski yaşam şeklimiz devam edecek mi? Bunları düşünüyor olabiliriz. Ki bu gayet...

T1D tedavisi için mühendislerden yeni bir sistem

0
MIT'deki ( Massachussetts Teknoloji Enstitüsü ) mühendisler içindeki hücreleri sağlıklı tutmak için kendi içine yerleşik oksijen sistemiyle birlikte yüzbinlerce adacık hücresini taşıyan implante edilebilen bir cihaz tasarladı. işte detaylar; Tip 1 diyabeti tedavi etme yaklaşımlardan bir...

En Popüler Yazılar