3.1 C
Istanbul
Pazartesi, Şubat 22, 2021
Ana Sayfa diyabet gelişmeleri Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir Şeye Engel Değil

Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir Şeye Engel Değil

Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir şeye Engel Değil   : Diyabetli Ünlüler

Kimileri dağa çıkar , kimileri ise koşar

Tip 1 diyabet bir yandan yaygın bir hale gelirken ,  diğer taraftan da sadece belli bir kesimde olmaktan çıkıyor. Sadece düşünmeyelim ki bizler tip 1 diyabetliyiz.

Ülkemiz de dahil dünya genelinde kimisi sporcu , kimisi oyuncu , kimisi ise şarkıcı olup tip 1 diyabetli olan birçok insan bulunuyor. Ne olursa olsun mesleklerini idame ettirip , diyabetlerini yönetiyorlar.

İşte detaylar ;

Alper Saruhan

Tip 1 diyabetli profesyonel basketbol oyuncusu Alper Saruhan.

Gürkan Açıkgöz 

20 yaşında tip 1 diyabet teşhisi konulan gürkan çeşitli koşu maratonlarında önemli başarılar elde etmiş bir sporcu. Örneğin Vietnam , Norveç ve Bolivya maratonları bunlardan bazılarıdır.

Wasim Akram

Pakistan’lı dünyaca ünlü kriket sporcusu , wasim kariyerinin zirve yaptığı sıralarda tip 1 diyabet tanısı almış. Kriket spor tarihinde en hızlı top atan sporculardan bir tanesi olarak kabul edilmiştir.

Kris Freeman

Kris Freeman , 19 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış bir kayak sporcusu.

Kris , 2014 yılında , dört olimpiyat oyunlarında yarışan küçük bir atlet kulübüne katılmış. Birçok farklı branşın bir arada yapıldığı sporda ( triatlon ) galip gelmiş.

Freeman ayrıca düzenli olarak JDRF ve amerikan diyabet derneğinin etkinliklerine katılıyor

Valerie June

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Valerie 2009 yılında 27 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış. Rolling Stone , onun 2013 yılı albümünü yılın 50 en iyi albümünden bir tanesi olarak belirlemiş.

Vanessa Williams

Bir Amerikalı R&B şarkıcısı aynı zamanda oyuncudur. Yetişkin tip 1 diyabetli birkaç ünlüden bir tanesidir. Grammy ödüllerinde aday gösterilmiştir. Amerikan kalp birliği olmak üzere birçok sağlıkla ilgili vakıflar ile faaliyet içindedir.

Victor Garber

12 yaşında Tip 1 diyabet tanısı almış bir sinem oyuncusudur. Titanic ,  Bu Nasıl Sarışın ve en son Dark Waters adlı filmlerde unutulmaz rollerde oynamıştır.

James Norton

Doctor Who olmak üzere birçok televizyon dizisinde ve filmde oynamış olan ingiliz oyuncu James Norton tip 1 diyabetli. Norton , 2015 yılında sinema ve televizyon dünyasında önemli yeri olan BAFTA ödüllerinde oynadığı ”Happy Valley ” isimli diziyle en iyi yardımcı erkek oyuncu olarak aday gösterilmiş.

Jim Turner

Bir komedi aktörüdür. Kayıp çocuklar , gençlik ateşi adlı filmlerde oynamıştır. İlaveten Grey’s Anatomy Castle , Criminal Minds gibi dizilerde de görünmüştür.

Nick Jonas

Amerikalı şarkıcı Nick Jonas 13 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış.

Derek Theler

Amerikalı oyuncu 3 yaşından beri tip 1 diyabetli.

Jay Cuttler

Tip 1 diyabetli amerikan futbol oyuncusudur.

Ben Coker

Ben coker , Southend United futbol takımında oynamaktadır. 15 yaşında tip 1 diyabet tanısı almıştır.

Nacho Fernandez

Futbol hayatında bir dönüm noktası

12 yaşında Tip 1 diyabetli olduğunu öğrenen İspanyol futbol oyuncusu Fernandez bir doktor tarafından muayene edilmiş ve futbol hayatının sona ereceği düşünülmüş. Ancak bir başka doktor bunun tam tersini söylemiş. 

İşte Fernandez’in konuşmasından bir alıntı.

” Futbol benim için hiçbir şekilde bitmedi ,  işin doğrusu oynamaya devam etmem gerekliydi çünkü fiziksel egzersiz gerçekten önemli. ” 

Halle Berry

Akademi ödüllü oyuncu halle berry , Monster’s Ball X-Men olmak üzere hollywood filmlerindeki rolüyle biliniyor.  

Oyuncu 2002 yılında ” kesişen yollar ” adlı filmle Oscar ödülü aldı.
Kaynak :
https://www.healthline.com/diabetesmine/26-famous-people-with-type-1-diabetes#Athletes
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hem-diyabetini-gecti-hem-de-rakiplerini-bes-kitada-bes-ultra-maraton-kostu-41254131

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Önceki İçerikİnsülin Pompaları
Sonraki İçerikTip 1 Diyabet
insülinin yaşamımızdaki yeri ve görevi

insülinin yaşamımızdaki yeri ve görevi

0
İnsülin pankreasta üretilir. Bu organda dağınık bir şekilde , pankreatik adacıklar olarak adlandırılan endokrin hücre toplulukları ( langerhans adacıkları şeklinde ) bulunur. Her pankreatik adacıkta insülin üreten beta hücreleri vardır. Tüm hormonlar...

Teplizumab FDA’nın incelemesinde

0
Teplizumab Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA ) incelemesinde. Üretici firma Provention Bio , Teplizumab'ın FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi ) onayı için çalışmalara başladığını , ilacın...
Omnipod Dash Türkiye'de

Omnipod Dash Türkiye’de

0
Kablosuz insülin pompası Omnipod Dash Türkiye'de. - Omnipod Dash Sistemi Nedir ? - Ve Özellikleri Nelerdir ? Omnipod Dash Sistemi:
Tip 1 diyabet için immünoterapi

Tip 1 diyabet için immünoterapi

0
Tip 1 diyabete karşı aşı çalışmalarının başlaması planlanıyor. 2020 yılı aralık ayında City of Hope Tıp ve Araştırma Merkezi , yapılacak Faz 1 çalışmaları için hasta alımına başlandığını...
Amerikan Gıda ve İlaç idaresi Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı

FDA , Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı.

0
Amerikan Gıda ve ilaç idaresi ( FDA ) şiddetli hipoglisemi tedavisi için glukagon enjeksiyonunun ilk muadilini onayladığını açıkladı. işte detaylar; Glukagon enjeksiyonları uzun bir süredir...

En Popüler Yazılar

insülinin yaşamımızdaki yeri ve görevi

İnsülin pankreasta üretilir. Bu organda dağınık bir şekilde , pankreatik adacıklar olarak adlandırılan endokrin hücre toplulukları ( langerhans adacıkları şeklinde ) bulunur....

Teplizumab FDA’nın incelemesinde

Teplizumab Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA ) incelemesinde. Üretici firma Provention Bio , Teplizumab'ın FDA ( Amerikan Gıda...

Omnipod Dash Türkiye’de

Kablosuz insülin pompası Omnipod Dash Türkiye'de. - Omnipod Dash Sistemi Nedir ? - Ve Özellikleri Nelerdir...

Tip 1 diyabet için immünoterapi

Tip 1 diyabete karşı aşı çalışmalarının başlaması planlanıyor. 2020 yılı aralık ayında City of Hope Tıp ve Araştırma...