14.1 C
Istanbul
Çarşamba, Mayıs 27, 2020
Ana Sayfa diyabet gelişmeleri Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir Şeye Engel Değil

Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir Şeye Engel Değil

 

Tip 1 Diyabetli Olmak Hiçbir şeye Engel Değil   : 13 Ünlü Diyabetli

Kimileri dağa çıkar , kimileri ise koşar

Tip 1 diyabet bir yandan yaygın bir hale gelirken ,  diğer taraftan da sadece belli bir kesimde olmaktan çıkıyor. Sadece düşünmeyelim ki bizler tip 1 diyabetliyiz.

Ülkemiz de dahil dünya genelinde kimisi sporcu , kimisi oyuncu , kimisi ise şarkıcı olup tip 1 diyabetli olan birçok insan bulunuyor. Ne olursa olsun mesleklerini idame ettirip , diyabetlerini yönetiyorlar.

İşte detaylar ;

Alper Saruhan

Tip 1 diyabetli profesyonel basketbol oyuncusu Alper Saruhan.

Gürkan Açıkgöz 

20 yaşında tip 1 diyabet teşhisi konulan gürkan çeşitli koşu maratonlarında önemli başarılar elde etmiş bir sporcu. Örneğin Vietnam , Norveç ve Bolivya maratonları bunlardan bazılarıdır.

Wasim Akram

Pakistan’lı dünyaca ünlü kriket sporcusu , wasim kariyerinin zirve yaptığı sıralarda tip 1 diyabet tanısı almış. Kriket spor tarihinde en hızlı top atan sporculardan bir tanesi olarak kabul edilmiştir.

 

Kris Freeman

Kris Freeman , 19 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış bir kayak sporcusu.

Kris , 2014 yılında , dört olimpiyat oyunlarında yarışan küçük bir atlet kulübüne katılmış. Birçok farklı branşın bir arada yapıldığı sporda ( triatlon ) galip gelmiş.

Freeman ayrıca düzenli olarak JDRF ve amerikan diyabet derneğinin etkinliklerine katılıyor

 

Valerie June

Amerikalı şarkıcı ve söz yazarı Valerie 2009 yılında 27 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış. Rolling Stone , onun 2013 yılı albümünü yılın 50 en iyi albümünden bir tanesi olarak belirlemiş.

Vanessa Williams

Bir Amerikalı R&B şarkıcısı aynı zamanda oyuncudur. Yetişkin tip 1 diyabetli birkaç ünlüden bir tanesidir. Grammy ödüllerinde aday gösterilmiştir. Amerikan kalp birliği olmak üzere birçok sağlıkla ilgili vakıflar ile faaliyet içindedir.

 

Victor Garber

12 yaşında Tip 1 diyabet tanısı almış bir sinem oyuncusudur. Titanic ,  Bu Nasıl Sarışın ve en son Dark Waters adlı filmlerde unutulmaz rollerde oynamıştır.

 

Jim Turner

Bir komedi aktörüdür. Kayıp çocuklar , gençlik ateşi adlı filmlerde oynamıştır. İlaveten Grey’s Anatomy Castle , Criminal Minds gibi dizilerde de görünmüştür.

 

 

Jay Cuttler

 

Tip 1 diyabetli amerikan futbol oyuncusudur.

 

 

Ben Coker

 

Ben coker , Southend United futbol takımında oynamaktadır. 15 yaşında tip 1 diyabet tanısı almıştır.

 

Nacho Fernandez

Futbol hayatında bir dönüm noktası

 

12 yaşında Tip 1 diyabetli olduğunu öğrenen İspanyol futbol oyuncusu Fernandez bir doktor tarafından muayene edilmiş ve futbol hayatının sona ereceği düşünülmüş. Ancak bir başka doktor bunun tam tersini söylemiş. 

İşte Fernandez’in konuşmasından bir alıntı.

” Futbol benim için hiçbir şekilde bitmedi ,  işin doğrusu oynamaya devam etmem gerekliydi çünkü fiziksel egzersiz gerçekten önemli. ” 

 

Halle Berry

Akademi ödüllü oyuncu halle berry , Monster’s Ball X-Men olmak üzere hollywood filmlerindeki rolüyle biliniyor.  

Kaynak :
https://www.healthline.com/diabetesmine/26-famous-people-with-type-1-diabetes#Athletes
http://www.hurriyet.com.tr/gundem/hem-diyabetini-gecti-hem-de-rakiplerini-bes-kitada-bes-ultra-maraton-kostu-41254131

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Önceki İçerikİnsülin Pompaları
Sonraki İçerikTip 1 Diyabet
Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

0
Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı okumadan önce devamı olan Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir...
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

0
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur? Diyabetli kişiler hasta oldukları zaman , vücutları...
Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

0
Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir. Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi...
Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ?

0
Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan şekeri seviyesi artmakta. Ayrıca Şafak etkisi...

Diyabetli Çocuk ve Gençler için Sınav Rehberi

0
Her yıl belirli aralıklarla çeşitli sınavlar gerçekleştiriliyor. Peki tip 1 diyabetli çocuklarımız bu sınav günlerini nasıl planlamalı , ne gibi hazırlıklar yapmalı ? Bunun için koç üniversitesi hastanesinden çocuk endokrin diyabet ekibinin...

En Popüler Yazılar

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı...

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur?

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir.

Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan...