27.6 C
Istanbul
Pazartesi, Haziran 29, 2020
Ana Sayfa diyabet gelişmeleri 2020 yılı gelişmeleri

2020 yılı gelişmeleri

Diyabette Güncel gelişmeler :

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FreeStyle Libre 2’yi onayladığını açıkladı. Sistem artık kan şekeriniz çok yükseldiğinde ya da çok düştüğünde sizi uyaracak.

Sistemin Amerika’da yetişkin kişilerde ve 4 yaş ve üstü çocuklarda kullanımı onaylandı. Bu yeni sistemle kullanıcılar artık cihazı okutmaya gerek kalmadan düşük ve yüksek uyarılar alabilecek. Kısaca özellikleri : Bluetooth bağlantısına sahip böylece kullanıcılar düşük ve yüksek kan şekeri uyarıları alabiliyor. Tabi bu uyarıları açık hale getirdikleri takdirde. Ayrıca bu bluetooth bağlantısı hibrit kapalı devre teknolojileri ile entegre olmuş şekilde çalışabilmesine olanak sağlıyor.

Medtronic 7 gün boyunca uzun bir süre kullanılabilecek yeni infüzyon setinin çalışma verilerini paylaştı.

Yapılan çalışmalar infüzyon setinin 7 gün boyunca güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir. Bu yeni infüzyon seti insülin stabilitesini koruyarak ve yeni yapışkan teknolojisini kullanarak kullanma süresini uzatmayı amaçlamaktadır.

Geçtiğimiz yazıda da belirttik. Kaplan Meier Metodu / Sağ Kalım Analizlerine göre yeni infüzyon seti 7 gün boyunca oldukça iyi bir performans sergiledi. Bu çalışmayı görmek için tıklayın.

MiniMed 780G: Medtronic 780G ” CE ” işareti ( Avrupa onayı ) onayı aldı.

Sonbahar ayında avrupada belirli ülkelerde gönderilmeye başlanması bekleniyor. Ülkemize de yakında gelmesini bekliyoruz.

Sistemin otomatik algoritması DreMed Diabetes tarafından geliştirilen teknolojiyi bünyesinde barındırıyor.

SmartGuard™ teknolojisi sayesinde sistem, yüksek ve düşük kan şekeri seviyelerinin olmasını önlemek için her beş dakikada bir hem bazal insülinin hem de düzeltme boluslarının otomatik olarak gönderilmesini sağlıyor. Pompanın SmartGuard özelliği ( veya oto mod da denilebilir ) aktif hale geldiği zaman sistem düzeltme bolusu , bazal insülin ayarlamalarını kendisi otomatik yapmaya başlıyor. Bu özellik kapalı olduğunda ise normal insülin pompası olarak işlev sağlıyor. ( manual mod)

Paylaşılan çalışma sonuçlarına göre A1C seviyesinde azalma , Time-in-Range ( hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi ) ‘de artış oldu. ve ayrıca yüksek oranda kullanıcı memnuniyeti görüldü.

Evde gerçekleştirilen 90 günlük çalışma sonuçları şunlar

Ortalama A1C seviyesi %7.0

Şiddetli hipoglisemi ve diyabetik ketoasidoz olmamış.

Kullanıcı memnuniyeti %96

Hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi %75 ( bu seviye başlangıçta %68.8 seviyesindeymiş ), Hedef aralığın altında ise %1.8 Ek Not :  Hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi ( Time-in-Range ) diyabetlilerin kan şekeri seviyelerinin hedef aralığında ( 70 – 180 mg/dL )  ne kadar bir süre kaldığını gösterir.

ve kullanıcılar sistemin aktif olarak çalışacağı asıl özellik olan SmartGuard’ı uzun bir süre kullanmış. ( Oto Mod )

Yeni İnsülin : Lilly’nin yeni hızlı etkili insülini Lyumjev tip 1 ve tip 2 diyabet için FDA onayı aldı.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi yetişkinler için onaylamıştır. Henüz insülin pompalarında kullanılması için veya çocuklar için onaylanmamıştır. Yeni insülin öğün sonrası ani kan şekeri yükselmelerini humalog veya benzer diğer insülinlerden daha iyi yönetmek için geliştirilmiştir. Prospektüsteki bilgilere göre öğünün başında veya öğüne başladıktan sonraki 20 dakika içinde alınmaktadır. Şu anki mevcut insülinlerle öğün sonrası kan şekerinde görülen yükselmeler göz önüne alındığında daha hızlı çalışacak insülinlere ihtiyaç vardır. Lyumjev geçtiğimiz yılki çalışmalarda diğer insülinlere göre daha hızlı bir emilim göstermiştir.

Lyumjev ( URLi) Klinik Çalışmaları – ADA 2019

Dexcom G6 Sistemi:

10 gün kullanılabilecek sistemin yakında ülkemizde olmasını bekliyoruz. Aynı zamanda FDA onayına sahip sistem, her 5 dakikada bir cilt altından kan şekeri değerlerini görmemizi sağlıyor.

1- Yeni takma aparatı

2- Yeni transmitter ( verici ) : kan şekeri değerlerlerini alıp receiver’a gönderir

3- Receiver ( alıcı ) : kan şekeri değerlerini detaylı olarak görmeyi sağlar.

Tandem’in Control IQ Hibrit Kapalı Devre Sistemini artık 6 yaş ve üzeri çocuklar da kullanabilecek.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi ( FDA ) belirtilen bu yaş aralığındaki çocuklarda da kullanılmasını onayladığını açıkladı. Sistem ,tslim: X2 insülin pompası ve dexcom G6 sisteminden oluşuyor. Yüksek kan şekeri durumlarında vücuda otomatik olarak düzeltme insülinleri gönderiyor. Bunlara ilaveten bazal insülini de otomatik ayarlayıp gönderimini sağlıyor.

Uzun Etkili İnsülin Semglee™ ( Glargine )

Amerikan Gıda ve İlaç idaresi tip 1 ve tip 2 diyabetli hastalar için uzun etkili biyobenzer insülini onayladı. Bu insülin Sanofi tarafından geliştirilen Lantus ile aynı amino asit dizileme sahip.

Kaynak:

https://diatribe.org/freestyle-libre-2-cleared-fda-icgm

https://investor.lilly.com/news-releases/news-release-details/fda-approves-lyumjevtm-insulin-lispro-aabc-injection-lillys-new.

https://www.globenewswire.com/news-release/2020/06/12/2047654/0/en/Medtronic-Presents-U-S-Pivotal-Trial-Data-for-MiniMed-780G-Advanced-Hybrid-Closed-Loop-System-with-Automated-Correction-Bolus-Feature.html

beyondtype1

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Teplizumab 3 yıla yakın bir süre T1D'in başlamasını geciktirdi.

Teplizumab 3 yıla yakın bir süre T1D’in başlamasını geciktirdi.

0
Teplizumab'ın tip 1 diyabetin ( T1D ) başlamasını önemli ölçüde geciktirdiğine dair yeni bulgular paylaşıldı. Geçtiğimiz yıl Amerikan Diyabet Birliğinin 79'unci Bilimsel Oturumlarında teplizumab olarak adlandırılan monoklonal antikor ilacının...

2020 yılı gelişmeleri

0
Diyabette Güncel gelişmeler : Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FreeStyle Libre 2'yi onayladığını açıkladı. Sistem artık kan şekeriniz çok yükseldiğinde ya da çok düştüğünde...
Yeni Hızlı insülin Lyumjev FDA onayı aldı

Yeni Hızlı insülin Lyumjev FDA onayı aldı

0
Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi ( FDA ) Lilly’nin yeni hızlı etkili insülini LYUMJEV™'i onayladı. LYUMJEV™ kana emilimi hızlandırmak , A1C seviyelerini azaltmak için geliştirilen yeni bir lispro insülin formülasyonudur.

Ultra Hızlı Etkili İnsülin Çalışmaları:

0
Deniz salyangozların sahip olduğu insülinler daha hızlı etkili insülinlerin geliştirilmesinde bir araç olarak kullanılabilir mi? İnsülinin keşfedilmesinden nerdeyse bir asır sonra , Utah Üniversitesi Sağlık Bilimcileri dahil...
Medtronic 780G

Medtronic 780G ” CE ” mark onayı aldı.

0
Tıbbi teknoloji devi Medtronic bugün , gelecek nesil kapalı devre sistemi olan , MiniMed 780G'nin '' CE '' mark onayı aldığını açıkladı. ileri düzeyde SmartGuard™ algoritmasından yararlanan bu sistem, yüksek ve düşük...

En Popüler Yazılar

Teplizumab 3 yıla yakın bir süre T1D’in başlamasını geciktirdi.

Teplizumab'ın tip 1 diyabetin ( T1D ) başlamasını önemli ölçüde geciktirdiğine dair yeni bulgular paylaşıldı. Geçtiğimiz yıl Amerikan Diyabet...

2020 yılı gelişmeleri

Diyabette Güncel gelişmeler : Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FreeStyle Libre 2'yi onayladığını açıkladı....

Yeni Hızlı insülin Lyumjev FDA onayı aldı

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi ( FDA ) Lilly’nin yeni hızlı etkili insülini LYUMJEV™'i onayladı. LYUMJEV™ kana emilimi hızlandırmak , A1C seviyelerini...

Ultra Hızlı Etkili İnsülin Çalışmaları:

Deniz salyangozların sahip olduğu insülinler daha hızlı etkili insülinlerin geliştirilmesinde bir araç olarak kullanılabilir mi? İnsülinin keşfedilmesinden nerdeyse...