3.1 C
Istanbul
Pazartesi, Şubat 22, 2021
Ana Sayfa diyabet gelişmeleri 2020 yılı gelişmeleri

2020 yılı gelişmeleri

Diyabette Güncel gelişmeler :

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FreeStyle Libre 2’yi onayladığını açıkladı. Sistem artık kan şekeriniz çok yükseldiğinde ya da çok düştüğünde sizi uyaracak.

Sistemin Amerika’da yetişkin kişilerde ve 4 yaş ve üstü çocuklarda kullanımı onaylandı. Bu yeni sistemle kullanıcılar artık cihazı okutmaya gerek kalmadan düşük ve yüksek uyarılar alabilecek. Kısaca özellikleri : Bluetooth bağlantısına sahip böylece kullanıcılar düşük ve yüksek kan şekeri uyarıları alabiliyor. Tabi bu uyarıları açık hale getirdikleri takdirde. Ayrıca bu bluetooth bağlantısı hibrit kapalı devre teknolojileri ile entegre olmuş şekilde çalışabilmesine olanak sağlıyor.

Medtronic 7 gün boyunca uzun bir süre kullanılabilecek yeni infüzyon setinin çalışma verilerini paylaştı.

Yapılan çalışmalar infüzyon setinin 7 gün boyunca güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir. Bu yeni infüzyon seti insülin stabilitesini koruyarak ve yeni yapışkan teknolojisini kullanarak kullanma süresini uzatmayı amaçlamaktadır.

Geçtiğimiz yazıda da belirttik. Kaplan Meier Metodu / Sağ Kalım Analizlerine göre yeni infüzyon seti 7 gün boyunca oldukça iyi bir performans sergiledi. Bu çalışmayı görmek için tıklayın.

Medtronic 780G:

Medtronic 780G Avrupa onayı aldı.

780G Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlandı.

Sistemin otomatik algoritması DreMed Diabetes tarafından geliştirilen teknolojiyi bünyesinde barındırıyor.

SmartGuard™ teknolojisi sayesinde sistem, yüksek ve düşük kan şekeri seviyelerinin olmasını önlemek için her 5 dakikada bir hem bazal insülinin hem de düzeltme boluslarının otomatik olarak gönderilmesini sağlıyor. Pompanın SmartGuard özelliği ( veya oto mod da denilebilir ) aktif hale geldiği zaman sistem , düzeltme bolusu , bazal insülin ayarlamalarını kendisi otomatik olarak yapmaya başlıyor. Bu özellik kapalı olduğunda ise normal insülin pompası olarak çalışıyor. ( manual mod)

Paylaşılan çalışma sonuçlarına göre A1C seviyesinde azalma , Time-in-Range ( hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi ) ‘de artış oldu. ve ayrıca yüksek oranda kullanıcı memnuniyeti görüldü.

Evde gerçekleştirilen 90 günlük çalışma sonuçları şunlar

Ortalama A1C seviyesi %7.0

Şiddetli hipoglisemi ve diyabetik ketoasidoz olmamış.

Kullanıcı memnuniyeti %96

Hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi %75 ( bu seviye başlangıçta %68.8 seviyesindeymiş ), Hedef aralığın altında ise %1.8 Ek Not :  Hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi ( Time-in-Range ) diyabetlilerin kan şekeri seviyelerinin hedef aralığında ( 70 – 180 mg/dL )  ne kadar bir süre kaldığını gösterir.

ve kullanıcılar sistemin aktif olarak çalışacağı asıl özellik olan SmartGuard’ı uzun bir süre kullanmış. ( Oto Mod )

Yeni İnsülin : Lilly’nin yeni hızlı etkili insülini Lyumjev tip 1 ve tip 2 diyabet için FDA onayı aldı.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi yetişkinler için onaylamıştır. Henüz insülin pompalarında kullanılması için veya çocuklar için onaylanmamıştır. Yeni insülin öğün sonrası ani kan şekeri yükselmelerini humalog veya benzer diğer insülinlerden daha iyi yönetmek için geliştirilmiştir. Prospektüsteki bilgilere göre öğünün başında veya öğüne başladıktan sonraki 20 dakika içinde alınmaktadır. Şu anki mevcut insülinlerle öğün sonrası kan şekerinde görülen yükselmeler göz önüne alındığında daha hızlı çalışacak insülinlere ihtiyaç vardır. Lyumjev geçtiğimiz yılki çalışmalarda diğer insülinlere göre daha hızlı bir emilim göstermiştir.

Lyumjev ( URLi) Klinik Çalışmaları – ADA 2019

Dexcom G6 Sistemi:

10 gün kullanılabilecek sistemin yakında ülkemizde olmasını bekliyoruz. Aynı zamanda FDA onayına sahip sistem, her 5 dakikada bir cilt altından kan şekeri değerlerini görmemizi sağlıyor.

1- Yeni takma aparatı

2- Yeni transmitter ( verici ) : kan şekeri değerlerlerini alıp receiver’a gönderir

3- Receiver ( alıcı ) : kan şekeri değerlerini detaylı olarak görmeyi sağlar.

Tandem’in Control IQ Hibrit Kapalı Devre Sistemini artık 6 yaş ve üzeri çocuklar da kullanabilecek.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi ( FDA ) belirtilen bu yaş aralığındaki çocuklarda da kullanılmasını onayladığını açıkladı. Sistem ,tslim: X2 insülin pompası ve dexcom G6 sisteminden oluşuyor. Yüksek kan şekeri durumlarında vücuda otomatik olarak düzeltme insülinleri gönderiyor. Bunlara ilaveten bazal insülini de otomatik ayarlayıp gönderimini sağlıyor.

Uzun Etkili İnsülin Semglee™ ( Glargine )

Amerikan Gıda ve İlaç idaresi tip 1 ve tip 2 diyabetli hastalar için uzun etkili biyobenzer insülini onayladı. Bu insülin Sanofi tarafından geliştirilen Lantus ile aynı amino asit dizileme sahip.

Son güncelleme 23 kasım 2020

Kaynak:

https://diatribe.org/freestyle-libre-2-cleared-fda-icgm

https://investor.lilly.com/news-releases/news-release-details/fda-approves-lyumjevtm-insulin-lispro-aabc-injection-lillys-new.

https://www.globenewswire.com/news-release/2020/06/12/2047654/0/en/Medtronic-Presents-U-S-Pivotal-Trial-Data-for-MiniMed-780G-Advanced-Hybrid-Closed-Loop-System-with-Automated-Correction-Bolus-Feature.html

beyondtype1

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

insülinin yaşamımızdaki yeri ve görevi

insülinin yaşamımızdaki yeri ve görevi

0
İnsülin pankreasta üretilir. Bu organda dağınık bir şekilde , pankreatik adacıklar olarak adlandırılan endokrin hücre toplulukları ( langerhans adacıkları şeklinde ) bulunur. Her pankreatik adacıkta insülin üreten beta hücreleri vardır. Tüm hormonlar...

Teplizumab FDA’nın incelemesinde

0
Teplizumab Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA ) incelemesinde. Üretici firma Provention Bio , Teplizumab'ın FDA ( Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi ) onayı için çalışmalara başladığını , ilacın...
Omnipod Dash Türkiye'de

Omnipod Dash Türkiye’de

0
Kablosuz insülin pompası Omnipod Dash Türkiye'de. - Omnipod Dash Sistemi Nedir ? - Ve Özellikleri Nelerdir ? Omnipod Dash Sistemi:
Tip 1 diyabet için immünoterapi

Tip 1 diyabet için immünoterapi

0
Tip 1 diyabete karşı aşı çalışmalarının başlaması planlanıyor. 2020 yılı aralık ayında City of Hope Tıp ve Araştırma Merkezi , yapılacak Faz 1 çalışmaları için hasta alımına başlandığını...
Amerikan Gıda ve İlaç idaresi Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı

FDA , Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı.

0
Amerikan Gıda ve ilaç idaresi ( FDA ) şiddetli hipoglisemi tedavisi için glukagon enjeksiyonunun ilk muadilini onayladığını açıkladı. işte detaylar; Glukagon enjeksiyonları uzun bir süredir...

En Popüler Yazılar

insülinin yaşamımızdaki yeri ve görevi

İnsülin pankreasta üretilir. Bu organda dağınık bir şekilde , pankreatik adacıklar olarak adlandırılan endokrin hücre toplulukları ( langerhans adacıkları şeklinde ) bulunur....

Teplizumab FDA’nın incelemesinde

Teplizumab Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi'nin (FDA ) incelemesinde. Üretici firma Provention Bio , Teplizumab'ın FDA ( Amerikan Gıda...

Omnipod Dash Türkiye’de

Kablosuz insülin pompası Omnipod Dash Türkiye'de. - Omnipod Dash Sistemi Nedir ? - Ve Özellikleri Nelerdir...

Tip 1 diyabet için immünoterapi

Tip 1 diyabete karşı aşı çalışmalarının başlaması planlanıyor. 2020 yılı aralık ayında City of Hope Tıp ve Araştırma...