16.7 C
Istanbul
Perşembe, Mayıs 27, 2021
Ana Sayfa diyabet gelişmeleri 2020 yılı gelişmeleri

2020 yılı gelişmeleri

Diyabette Güncel gelişmeler :

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi FreeStyle Libre 2’yi onayladığını açıkladı. Sistem artık kan şekeriniz çok yükseldiğinde ya da çok düştüğünde sizi uyaracak.

Sistemin Amerika’da yetişkin kişilerde ve 4 yaş ve üstü çocuklarda kullanımı onaylandı. Bu yeni sistemle kullanıcılar artık cihazı okutmaya gerek kalmadan düşük ve yüksek uyarılar alabilecek. Kısaca özellikleri : Bluetooth bağlantısına sahip böylece kullanıcılar düşük ve yüksek kan şekeri uyarıları alabiliyor. Tabi bu uyarıları açık hale getirdikleri takdirde. Ayrıca bu bluetooth bağlantısı hibrit kapalı devre teknolojileri ile entegre olmuş şekilde çalışabilmesine olanak sağlıyor.

Medtronic 7 gün boyunca uzun bir süre kullanılabilecek yeni infüzyon setinin çalışma verilerini paylaştı.

Yapılan çalışmalar infüzyon setinin 7 gün boyunca güvenli ve etkili olduğunu göstermiştir. Bu yeni infüzyon seti insülin stabilitesini koruyarak ve yeni yapışkan teknolojisini kullanarak kullanma süresini uzatmayı amaçlamaktadır.

Geçtiğimiz yazıda da belirttik. Kaplan Meier Metodu / Sağ Kalım Analizlerine göre yeni infüzyon seti 7 gün boyunca oldukça iyi bir performans sergiledi. Bu çalışmayı görmek için tıklayın.

Medtronic 780G:

Medtronic 780G Avrupa onayı aldı.

780G Avrupa ülkelerinde kullanılmaya başlandı.

Sistemin otomatik algoritması DreMed Diabetes tarafından geliştirilen teknolojiyi bünyesinde barındırıyor.

SmartGuard™ teknolojisi sayesinde sistem, yüksek ve düşük kan şekeri seviyelerinin olmasını önlemek için her 5 dakikada bir hem bazal insülinin hem de düzeltme boluslarının otomatik olarak gönderilmesini sağlıyor. Pompanın SmartGuard özelliği ( veya oto mod da denilebilir ) aktif hale geldiği zaman sistem , düzeltme bolusu , bazal insülin ayarlamalarını kendisi otomatik olarak yapmaya başlıyor. Bu özellik kapalı olduğunda ise normal insülin pompası olarak çalışıyor. ( manual mod)

Paylaşılan çalışma sonuçlarına göre A1C seviyesinde azalma , Time-in-Range ( hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi ) ‘de artış oldu. ve ayrıca yüksek oranda kullanıcı memnuniyeti görüldü.

Evde gerçekleştirilen 90 günlük çalışma sonuçları şunlar

Ortalama A1C seviyesi %7.0

Şiddetli hipoglisemi ve diyabetik ketoasidoz olmamış.

Kullanıcı memnuniyeti %96

Hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi %75 ( bu seviye başlangıçta %68.8 seviyesindeymiş ), Hedef aralığın altında ise %1.8 Ek Not :  Hedef aralığında geçirilen zaman yüzdesi ( Time-in-Range ) diyabetlilerin kan şekeri seviyelerinin hedef aralığında ( 70 – 180 mg/dL )  ne kadar bir süre kaldığını gösterir.

ve kullanıcılar sistemin aktif olarak çalışacağı asıl özellik olan SmartGuard’ı uzun bir süre kullanmış. ( Oto Mod )

Yeni İnsülin : Lilly’nin yeni hızlı etkili insülini Lyumjev tip 1 ve tip 2 diyabet için FDA onayı aldı.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi yetişkinler için onaylamıştır. Henüz insülin pompalarında kullanılması için veya çocuklar için onaylanmamıştır. Yeni insülin öğün sonrası ani kan şekeri yükselmelerini humalog veya benzer diğer insülinlerden daha iyi yönetmek için geliştirilmiştir. Prospektüsteki bilgilere göre öğünün başında veya öğüne başladıktan sonraki 20 dakika içinde alınmaktadır. Şu anki mevcut insülinlerle öğün sonrası kan şekerinde görülen yükselmeler göz önüne alındığında daha hızlı çalışacak insülinlere ihtiyaç vardır. Lyumjev geçtiğimiz yılki çalışmalarda diğer insülinlere göre daha hızlı bir emilim göstermiştir.

Lyumjev ( URLi) Klinik Çalışmaları – ADA 2019

Dexcom G6 Sistemi:

10 gün kullanılabilecek sistemin yakında ülkemizde olmasını bekliyoruz. Aynı zamanda FDA onayına sahip sistem, her 5 dakikada bir cilt altından kan şekeri değerlerini görmemizi sağlıyor.

1- Yeni takma aparatı

2- Yeni transmitter ( verici ) : kan şekeri değerlerlerini alıp receiver’a gönderir

3- Receiver ( alıcı ) : kan şekeri değerlerini detaylı olarak görmeyi sağlar.

Tandem’in Control IQ Hibrit Kapalı Devre Sistemini artık 6 yaş ve üzeri çocuklar da kullanabilecek.

Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi ( FDA ) belirtilen bu yaş aralığındaki çocuklarda da kullanılmasını onayladığını açıkladı. Sistem ,tslim: X2 insülin pompası ve dexcom G6 sisteminden oluşuyor. Yüksek kan şekeri durumlarında vücuda otomatik olarak düzeltme insülinleri gönderiyor. Bunlara ilaveten bazal insülini de otomatik ayarlayıp gönderimini sağlıyor.

Uzun Etkili İnsülin Semglee™ ( Glargine )

Amerikan Gıda ve İlaç idaresi tip 1 ve tip 2 diyabetli hastalar için uzun etkili biyobenzer insülini onayladı. Bu insülin Sanofi tarafından geliştirilen Lantus ile aynı amino asit dizileme sahip.

Son güncelleme 23 kasım 2020

Kaynak:

https://diatribe.org/freestyle-libre-2-cleared-fda-icgm

https://investor.lilly.com/news-releases/news-release-details/fda-approves-lyumjevtm-insulin-lispro-aabc-injection-lillys-new.

https://www.globenewswire.com/news-release/2020/06/12/2047654/0/en/Medtronic-Presents-U-S-Pivotal-Trial-Data-for-MiniMed-780G-Advanced-Hybrid-Closed-Loop-System-with-Automated-Correction-Bolus-Feature.html

beyondtype1

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

– Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Diyabet teknolojilerinin diyabet yönetiminde sağladığı faydalar

0
İnsülin Pompası ve CGM sistemleriyle yapılan çalışmalardan önemli sonuçlar paylaşıldı. Çalışmada , insülin pompası veya sürekli glikoz ölçüm sisteminden ( CGM ) birini veya her ikisini kullanan kişilerde A1C seviyelerinin daha düşük...
Medtronic’in 7 günlük yeni infüzyon seti

Medtronic’in 7 günlük yeni infüzyon seti

0
Medtronic'in 7 gün boyunca kullanılabilecek olan yeni infüzyon seti Avrupa'da tanıtıldı. işte detaylar; Medtronic , belirli Avrupa ülkelerinde 7 günlük yeni infüzyon setini tanıttı.
Dexcom G6 Kullanıcılarından Gelenler

Dexcom G6 Kullanıcılarından Gelenler

0
Dexcom G6 kullanıcılarından : Geçtiğimiz yıl ülkemize gelen Dexcom G6 sistemini bir de kullanıcılarından dinledik. - Dexcom G6 Nedir ? - Dexcom...
FDA kullanıma hazır glukagon enjeksiyonunu onayladı.

FDA kullanıma hazır glukagon enjeksiyonunu onayladı.

0
Amerikan Gıda ve İlaç idaresi (FDA ) 6 yaş ve üzeri diyabetli kişilerde şiddetli hipoglisemi tedavisi için Zealand Pharma tarafından geliştirilen glukagon enjeksiyonunu (  0.6 mg/0.6 mL , oto enjektör ve önceden...
Tip 1 Diyabet Tedavisi için Faz 2 çalışmaları başladı

Tip 1 Diyabet Tedavisi için Faz 2 çalışmaları başladı

0
ViaCyte firması , Faz 2 çalışmalarının başladığını açıkladı. Bu çalışmalarda hastalara nakledilen kapsüllerde hücreleri vücudun bağışıklık yanıtından korumak için tasarlanan Gore firmasının materyal teknolojisinden faydalanılıyor. ViaCyte...

En Popüler Yazılar

Diyabet teknolojilerinin diyabet yönetiminde sağladığı faydalar

İnsülin Pompası ve CGM sistemleriyle yapılan çalışmalardan önemli sonuçlar paylaşıldı. Çalışmada , insülin pompası veya sürekli glikoz ölçüm sisteminden ( CGM )...

Medtronic’in 7 günlük yeni infüzyon seti

Medtronic'in 7 gün boyunca kullanılabilecek olan yeni infüzyon seti Avrupa'da tanıtıldı. işte detaylar; Medtronic , belirli...

Dexcom G6 Kullanıcılarından Gelenler

Dexcom G6 kullanıcılarından : Geçtiğimiz yıl ülkemize gelen Dexcom G6 sistemini bir de kullanıcılarından dinledik.

FDA kullanıma hazır glukagon enjeksiyonunu onayladı.

Amerikan Gıda ve İlaç idaresi (FDA ) 6 yaş ve üzeri diyabetli kişilerde şiddetli hipoglisemi tedavisi için Zealand Pharma tarafından geliştirilen glukagon...