6 C
Istanbul
Çarşamba, Ocak 13, 2021
Ana Sayfa diyabet gelişmeleri Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Diyabetliler için kan şekeri regülasyonunu hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirecek yani diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir insülin molekülü geliştirildi.

Copenhagen Üniversitesi ve bir biyoteknoloji firması’ndan araştırmacılar gelecekte diyabetlilerin doğru miktarda insülin almalarını garanti edebilecek yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Copenhagen Üniversitesi’nde Profesör Knud J. JensenHastanın kan şekeri seviyelerine göre kendini ayarlayabilen bir insülin molekülünün geliştirilmesine doğru ilk adımımızı attık. Dedi.

işte detaylar;

Artık diyabetlilerin hayatını daha da kolaylaştıracak , diyabet yönetimini hafifletecek bir insüline ihtiyaç var. İşte bu sebeple de bilim insanları hastanın kan şekeri seviyelerine göre kendi kendini ayarlayabilen bir insülin molekülü geliştirdi.

Copenhagen Üniversitesi’nde kimya bölümü Profesörü ve bu yeni insülinle ilgili çalışmada görev yapan araştırmacılardan biri , Profesör Knud J. Jensen ” Bu tedavi tip 1 diyabetlilerin hayatını büyük ölçüde iyileştirme potansiyeline sahiptir. ”Dedi.

Hayvanlarda Etkili Sonuçlar:

Geliştirilen molekül vücudda kan şekerinin ne kadar miktarda olduğunu algılayabilen bir yapıya sahip. Kan şekeri yükseldikçe , molekül daha çok aktif olup daha fazla insülin salgılıyor. Kan şekeri düştükçe de , daha az insülin salınımı gerçekleşiyor.

Profesör Knud J. Jensen ” Molekül devamlı olarak ufak miktarda insülin salgılıyor , ancak bu ihtiyaca göre değişiyor. ” diyerek şöyle devam etti ;Bu tip 1 diyabetli hastalara daha güvenli ve daha kolay bir tedavi sunacak. Günümüzde tip 1 diyabetli kişilerin gün boyu kendilerine birçok kez insülin enjekte etmeleri ve sürekli bir kan şekeri glukometresiyle parmak delerek kan şekerlerini takip etmeleri gerekiyor.

Araştırmacılara göre molekül gün içinde daha az sıklıkla vücuda enjekte edilerek uygulanıyor , böylece kişinin hayatını kolaylaştırıyor.

Çalışma büyük bir ilerleme olsa da , devrim niteliğindeki bu insülinin diyabetlilerin günlük yaşamlarının bir parçası haline gelmesinin biraz zaman alacağı belirtilmekte.

Yapılan Çalışmalar:

İnsülin molekülü sıçanlar üzerinde test edildi ve etkili olduğu kanıtlandı. Bir sonraki adım daha hızlı ve doğru şekilde çalışması için molekülü geliştirmek. ve en sonunda insanlar üzerinde test etmektir.

Standart bir insülinin çalışma şekli hep aynıdır. Bu hastanın ihtiyaç duyduğu şekilde olmasa da kan şekerini azaltır. Araştırmacıların geliştirilen yeni molekülle birlikte ele almaya çalıştıkları şey de daha işlevsel , ihtiyaca göre çalışan bir insülin tasarlamak. Molekül kendi kendini ayarladığı için , daha fazla miktarda insüline ihtiyaç olup olmadığını algılayabiliyor.

Copenhagen Üniversitesi’nin bu araştırmasında insan çalışmalarına geçilip ,bundan olumlu sonuçlar alınırsa tip 1 diyabetli bireylerin diyabet yönetiminde ve diyabet tedavisinde önemli bir değişim olur.

Referanslar:

Knud J. Jensen, Karin Mannerstedt, Narendra Kumar MIshra, Ebbe Engholm, Morten Lundh, Charlotte Stahl Madsen, Philip J Pedersen, Priska Le-Huu, Søren L Pedersen, Nina Buch-Månson, Björn Borgström, Thomas Brimert, Lisbeth N Fink, Keld Fosgerau, Niels Vrang. An Aldehyde Responsive, Cleavable Linker for Glucose Responsive InsulinsChemistry – A European Journal, 2020; DOI: 10.1002/chem.202004878

Yardımcı kaynak: https://innovationorigins.com/new-insulin-molecule-makes-life-easier-for-diabetic-patients/. https://www.sciencedaily.com/releases/2020/12/201203122255.htm

1 YORUM

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Amerikan Gıda ve İlaç idaresi Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı

FDA , Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı.

0
Amerikan Gıda ve ilaç idaresi ( FDA ) şiddetli hipoglisemi tedavisi için glukagon enjeksiyonunun ilk muadilini onayladığını açıkladı. işte detaylar; Glukagon enjeksiyonları uzun bir süredir...
İnsülin Nedir ?

İnsülin Nedir ?

0
İnsülin Nedir ? İnsülin kan glukoz seviyelerinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan , vücudumuzdaki pankreatik langerhans adacıklarında beta ( β ) hücreleri tarafından salgılanan bir peptid hormonudur.
Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

1
Diyabetliler için kan şekeri regülasyonunu hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirecek yani diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir insülin molekülü geliştirildi. Copenhagen Üniversitesi ve bir...
Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

0
Buffalo Üniversitesi: Beta Hücre Fonksiyonunu Koruyan İlaç Golimumab yeni tanılı tip 1 diyabetli kişilerde insülin üretimini korudu. Buffalo Üniversitesi'nde görev yapan bilim insanları şu anda başka otoimmün hastalıkların...
Medtronic MiniMed 780G ile Control-IQ sistemleri ve yapılan çalışmalar

Medtronic MiniMed 780G ile Control-IQ sistemleri ve yapılan çalışmalar

0
Bu yıl online olarak gerçekleştirilen Uluslararası Çocuk ve Adolesan Diyabet Kongresi'nde Tandem'in Control-IQ sistemini ve Medtronic'in MiniMed 780G sistemini kullanan çocuk ve gençlerin çalışma verileri paylaşıldı. Bu veriler çocukların hedef aralığında (...

En Popüler Yazılar

FDA , Glukagon Enjeksiyonunu Onayladı.

Amerikan Gıda ve ilaç idaresi ( FDA ) şiddetli hipoglisemi tedavisi için glukagon enjeksiyonunun ilk muadilini onayladığını açıkladı.

İnsülin Nedir ?

İnsülin Nedir ? İnsülin kan glukoz seviyelerinin düzenlenmesinde önemli rol oynayan , vücudumuzdaki pankreatik langerhans adacıklarında beta ( β...

Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Diyabetliler için kan şekeri regülasyonunu hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirecek yani diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir insülin...

Golimumab beta hücre fonksiyonunu korudu

Buffalo Üniversitesi: Beta Hücre Fonksiyonunu Koruyan İlaç Golimumab yeni tanılı tip 1 diyabetli kişilerde insülin üretimini korudu. Buffalo...