16.8 C
Istanbul
Pazar, Nisan 7, 2024
Advertisement
Ana Sayfadiyabet gelişmeleriBilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Bilim insanları yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Diyabetliler için kan şekeri regülasyonunu hem daha kolay hem de daha güvenli hale getirecek yani diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yeni bir insülin molekülü geliştirildi.

Copenhagen Üniversitesi ve bir biyoteknoloji firması’ndan araştırmacılar gelecekte diyabetlilerin doğru miktarda insülin almalarını garanti edebilecek yeni bir insülin molekülü geliştirdi.

Copenhagen Üniversitesi’nde Profesör Knud J. JensenHastanın kan şekeri seviyelerine göre kendini ayarlayabilen bir insülin molekülünün geliştirilmesine doğru ilk adımımızı attık. Dedi.

işte detaylar;

Artık diyabetlilerin hayatını daha da kolaylaştıracak , diyabet yönetimini hafifletecek bir insüline ihtiyaç var. İşte bu sebeple de bilim insanları hastanın kan şekeri seviyelerine göre kendi kendini ayarlayabilen bir insülin molekülü geliştirdi.

Copenhagen Üniversitesi’nde kimya bölümü Profesörü ve bu yeni insülinle ilgili çalışmada görev yapan araştırmacılardan biri , Profesör Knud J. Jensen ” Bu tedavi tip 1 diyabetlilerin hayatını büyük ölçüde iyileştirme potansiyeline sahiptir. ”Dedi.

Hayvanlarda Etkili Sonuçlar:

- Advertisement -

Geliştirilen molekül vücudda kan şekerinin ne kadar miktarda olduğunu algılayabilen bir yapıya sahip. Kan şekeri yükseldikçe , molekül daha çok aktif olup daha fazla insülin salgılıyor. Kan şekeri düştükçe de , daha az insülin salınımı gerçekleşiyor.

Profesör Knud J. Jensen ” Molekül devamlı olarak ufak miktarda insülin salgılıyor , ancak bu ihtiyaca göre değişiyor. ” diyerek şöyle devam etti ;Bu tip 1 diyabetli hastalara daha güvenli ve daha kolay bir tedavi sunacak. Günümüzde tip 1 diyabetli kişilerin gün boyu kendilerine birçok kez insülin enjekte etmeleri ve sürekli bir kan şekeri glukometresiyle parmak delerek kan şekerlerini takip etmeleri gerekiyor.

Araştırmacılara göre molekül gün içinde daha az sıklıkla vücuda enjekte edilerek uygulanıyor , böylece kişinin hayatını kolaylaştırıyor.

- Advertisement -

Çalışma büyük bir ilerleme olsa da , devrim niteliğindeki bu insülinin diyabetlilerin günlük yaşamlarının bir parçası haline gelmesinin biraz zaman alacağı belirtilmekte.

Yapılan Çalışmalar:

İnsülin molekülü sıçanlar üzerinde test edildi ve etkili olduğu kanıtlandı. Bir sonraki adım daha hızlı ve doğru şekilde çalışması için molekülü geliştirmek. ve en sonunda insanlar üzerinde test etmektir.

Standart bir insülinin çalışma şekli hep aynıdır. Bu hastanın ihtiyaç duyduğu şekilde olmasa da kan şekerini azaltır. Araştırmacıların geliştirilen yeni molekülle birlikte ele almaya çalıştıkları şey de daha işlevsel , ihtiyaca göre çalışan bir insülin tasarlamak. Molekül kendi kendini ayarladığı için , daha fazla miktarda insüline ihtiyaç olup olmadığını algılayabiliyor.

Copenhagen Üniversitesi’nin bu araştırmasında insan çalışmalarına geçilip ,bundan olumlu sonuçlar alınırsa tip 1 diyabetli bireylerin diyabet yönetiminde ve diyabet tedavisinde önemli bir değişim olur.

Referanslar:

Knud J. Jensen, Karin Mannerstedt, Narendra Kumar MIshra, Ebbe Engholm, Morten Lundh, Charlotte Stahl Madsen, Philip J Pedersen, Priska Le-Huu, Søren L Pedersen, Nina Buch-Månson, Björn Borgström, Thomas Brimert, Lisbeth N Fink, Keld Fosgerau, Niels Vrang. An Aldehyde Responsive, Cleavable Linker for Glucose Responsive InsulinsChemistry – A European Journal, 2020; DOI: 10.1002/chem.202004878

Yardımcı kaynak: https://innovationorigins.com/new-insulin-molecule-makes-life-easier-for-diabetic-patients/. https://www.sciencedaily.com/releases/2020/12/201203122255.htm

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

5 YORUMLAR

    • canınızı sıkmayınız insallah bir çare bulunacak viacyte vs bu işi farklı yöntemlerle çözmeye calısan kurumlar var. insallah 1.2 yıla çözülecek benimde kızım tip 1 diyabet. çok zor ama bir o kadarda kolay

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

T1D Tedavisinde Yeni Dönem : Ağızdan Alınan İnsülin

T1D Tedavisinde Yeni Dönem : Ağızdan Alınan İnsülin

0
T1D Tedavisinde Yeni Yaklaşım: Oral İnsülin Dünya genelinde 425 milyon diyabetli bulunmaktadır. Bunlardan yaklaşık olarak 75 milyon diyabetli günlük insülin enjeksiyon tedavisi görmektedir. Bilim insanları uzun yıllardan beri diyabetlilerin hayatını kolaylaştıracak yöntemler üzerinde çalışmaktadır. Norveç...

CGM ölçümleri ile parmak ölçümleri arasında neden fark oluşur

0
CGM (sürekli glikoz ölçüm sistemi), glikoz seviyelerini doğrudan kandan değil interstisyel sıvıdan ölçer. İnterstisyel sıvı vücudun çoğu hücresi arasındaki boşluklarda bulunan hücre dışı bir çözelti olup kılcal damarlar ile hücre arasında bir koridor sağlayarak...
Baricitinib T1D'li hastalarda beta hücre fonksiyonunu korudu

Baricitinib T1D’li hastalarda beta hücre fonksiyonunu korudu

0
Yapılan çalışmalar romatoid artrit tedavisinde kullanılan baricitinib isimli ilacın vücutta insülin üretimini koruyabildiğini ve yeni T1D tanısı alanlarda tip 1 diyabetin ilerlemesini baskılayabildiğini gösterdi.  işte detaylar; Yeni tip 1 diyabet başlangıcı olan hastalarda, baricitinib adlı tedavinin...

Engelli Raporu ve Çözger Raporu

0
-Engelli Raporu Nedir ve Nasıl Alınır -Çözger Raporu Nedir ve Nasıl Alınır -Çözger ve Engelli Raporu Hakları Engelli Raporu Nedir ? Sağlık bakanlığı tarafından yetki verilen heyetler tarafından kişinin engellilik durumunu, engel gruplarını , engellilik tür ve...
Dexcom G6 Sistemi Tecrübeleri

Dexcom G6 Sistem Tecrübeleri

0
Bu yazımızda ülkemizde de kullanılan dexcom G6 sistemini deneyimleyerek tecrübelerimizi sizlerle paylaştık. Dexcom G6 bir sürekli glikoz ölçüm sistemidir. Sistem her 5 dakika da bir cilt altı sıvısından ölçüm yapar. Sistem hakkında ve kurulumu hakkında...

En Popüler Yazılar