23 C
Istanbul
Cumartesi, Ekim 7, 2023
Advertisement
Ana SayfaAraştırmaCorona Virüs ile ilgili Yeni Gelişmeler :

Corona Virüs ile ilgili Yeni Gelişmeler :

Türkiye olmak üzere dünyadaki gelişmeler :

  • Sayılara göre : enfekte olmuş kişi sayısı 160,000 üzerinde , 6,000 üzeri ise hayatta değildir.
  • Etkilenenler arasındaki ülkeler en başta şunlar : Çin , güney kore, iran , italya
  • Türkiye’de eğitime ara verildi. Spor olmak üzere birçok etkinlik iptal edildi.
  • Amerika birleşik devletleri , ispanya OHAL ilan etti.
  • Ülkelerde önlemler alınıp , eğitime ara verildi
  • Virüs’e karşı tedavi için bilim adamlarının bir kısmı aşılar üzerinde çalışırken bir kısmı ise antikorlara yöneldi.
  • Belçika ve Hollanda ülkelerinden tedavi için önemli ilerlemeler sağlandığı belirtildi. ( Bu haberler aşağıdadır. )
  • İnsülin pompa ve sensör firmaları konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

İnsülin pompa ve sensör firmalarının açıklamaları :

Abbott : İş operasyonlarımızda koronavirüsü yakından takip ediyoruz. Şu anda, elde mevcut diyabet bakım ürünlerine bir etkisi olmadı.

Dexcom : Corona virüs nedeniyle şu anda dexcom’un ürün üretme ve ürünü tedarik etme gücünde herhangi bir aksaklık beklemiyoruz.

Medtronic : En büyük kaygımız tüm dünyadaki çalışanlarımızın sağlığı , refahı ve hastalarımız COVİD-19 virüsüyle karşılaştıklarında onlara yardımcı olmaktır. Şu anda COVID-19 hastalığının önemli bir etkisi olmamıştır.

- Advertisement -

Roche : Accu-Chek ürünlerinin devamlılığını sağlamak için gayretle çalışıyoruz ve bu noktada COVID-19 salgını ile ilgili tedarik zincirinde aksaklıklar beklemiyoruz.

Dünya’da Corona Virüs’ün Tedavisi için Yapılan Çalışmalar :

ANTİKORLAR :

Korovirüs’e karşı Antiviral İlaç : Uluslararası araştırmacılarla birlikte çalışan belçikalı bilim adamları corona virüsünün tedavisi için ilerleme sağladıklarını açıkladı.

işte detaylar:

Corona Virüs’ü önleme çalışmaları devam ederken bir diğer önemli haber belçika’dan geldi. Ghent üniversitesi ve Flaman biyoteknoloji Enstitüsü’ndeki bilim adamları, korona virüs için umut verici bir potansiyel tedavinin geliştirilmesinde ilerleme kaydettiler.

- Advertisement -

Bu haber twitter hesabından şu şekilde paylaşılmış ” Xavier Saelens ve VIB-UGent Tıbbi Biyoteknoloji Merkezi ekibi tarafından COVID-19 tedavisinde önemli çalışma ve çığır-açan bilim. Kriz zamanında soğukkanlı olmak önemlidir.

Ekip, corona virüsü kontrol edebilecek bir antiviral tespit etmek için hemen yeni bir araştırma yapmaya başlamış.

Saelens ve meslektaşlarının yer aldığı gruba durumun aciliyeti göz önüne alınarak , ek personel dahil edilmiş.

Teksas’daki Austin üniversitesi ve Göttingen’deki Alman Primat Merkezinden araştırmacılarla iş birliği halinde olan ekip, bir teknikle coronavirüs’ü etkisiz hale getirmeyi başarmış. ( laboratuvar ortamında )

Xavier Saelens
©VIB-Ine Dehandschutter

Teknik Hakkında :

UGent Tıbbi Biyoteknoloji Merkezi ve VIB’deki ekibin üzerinde çalıştığı teknik virüsün yüzeyindeki proteini etkisiz hale getirip insan hücrelerine bağlanmasını engelleyen bir antikora dayanıyor.


Xavier Saelens’in grubundaki personel bilim adamı Bert Schepens ” Antikorlar genellikle vücudu bu davetsiz misafirlere ( çok spesifik bir viral ) karşı savunmak için son derece etkili. Ancak corona virüsler farklı şekillerde bulunuyor. Bu yeni virüs, bunların çok geniş bir yelpazesi ile baş edebilecek antiviral antikorların geliştirilmesi gerektiğini gösteriyor. Dedi.

Geliştirilen tedavinin bir aşıdan daha hızlı etkili olma avantajı bulunuyor.

Ekip şu anda yeni virüse karşı antikor geliştirme konusunda önemli ilerleme kaydetmekte.

Flaman Bakan ” SARS virüsüyle ilgili yıllar süren biyomedikal araştırmalar , mevcut coronavirüs ile olan benzerlikleri nispeten hızlı bir şekilde tespit etmelerini sağladı. Tabi ki daha fazla araştırmaya ve geliştirmeye ihtiyaç var , henüz orada değiliz. Dedi.

SARS-CoV-2 virüsünü etkisizleştiren İnsan MonoKlonal Antikoru :

Erasmus MC ve Utrecht Üniversitesinden bilim adamları corona virüs’e karşı bir antikor bulduklarını açıkladı. Belirtilene göre buldukları antikor virüsü engelleyebilir.

işte detaylar ;

10 bilim adamın’dan oluşan ekibin bu çalışması biorxiv’de yayınlandı. Çalışmanın özetinde SARS2’ye karşı bir antikor tanımlanmış. Bu antikor bu corona enfeksiyon tipinin saptanmasına ve önlenmesine yardımcı olabilirmiş.

Antikorun halen insanlarda denenmesi gerekiyor. ve Makale’nin Nature tarafından yayınlanmadan önce incelemesi sürüyor. Ama bilim adamları umutlu.

işte ekibin açıklamaları :

Bir avrupa projesine (Zoonosex Anticipation and Preparedness Initiative, ed.) katıldık. Amacımız MERS, SARS ve diğer hong kong corona virüsün’e karşı antikor geliştirmekti. Bu projede bu üç farklı virüsle çapraz reaksiyona giren ve onların enfekte olmasını önleyen antikorlar bulduk.

Ama bu virüsler zaten kontrol altına alınmıştı. Biz artık farklı bir korona virüsle ilgilenmekteydik. Halen soğutucuda önceki çalışmadan test edilmemiş antikorlarımızı bulunduruyorduk. Şimdiki kriz patlak verince , hemen SARS1 ile reaksiyona giren antikorların SARS2’ye de tepki gösterip göstermediğini test ettik. Daha sonra da antikoru bulduk.

Bir aşı genellikle bir virüs ya da öldürülen bir virüsten gelen bir proteinden oluşuyor. eğer Bunun çok az bir kısmını insanlara veya hayvanlara naklederseniz , bunlara karşı antikor üretirler. Buda daha önce gördüklerini hatırlayan bellek hücrelerini oluşturur. Virüs vücuda girmeye çalışırsa , bu hücreler hemen karşılık verip , virüsü etkisiz hale getirebilir. Bir antikor ilaç görevi görür. Bu tedavi için yeterlidir, ancak muhtemelen , sonsuza dek uzak tutmaya değil. En iyisi hastanın kendi bağışıklığını kazanmasıdır.

Yapılacak bir sonraki adımlarla ilgili konuşan ekip , şunları söyledi ” Hastaların kullanımına sunulmadan önce , antikorun geniş bir gelişim aşamasından geçmesi ve toksikolojik özellikleri bakımından test edilmesi gerekiyor. Bu süreç şu anda devam ediyor. Antikoru bir ilaç olarak geliştirmenin yanında , ayrıca teşhis ( diagnostik ) testi oluşturmak için de kullanmak istiyoruz. : İnsanların enfeksiyonlarının olup olmadığını kolayca öğrenmeleri için.

Kaynak : https://www.brusselstimes.com/all-news/belgium-all-news/100317/belgian-scientists-move-closer-to-coronavirus-treatment-antibody-vaccine-biotechnology-rega-institute-ugent/.

https://www.erasmusmagazine.nl/en/2020/03/14/unique-discovery-in-erasmus-mc-antibody-against-corona/

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-51896477

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Dexcom G6 Sistemi Tecrübeleri

Dexcom G6 Sistem Tecrübeleri

0
Bu yazımızda ülkemizde de kullanılan dexcom G6 sistemini deneyimleyerek tecrübelerimizi sizlerle paylaştık. Dexcom G6 bir sürekli glikoz ölçüm sistemidir. Sistem her 5 dakika da bir cilt altı sıvısından ölçüm yapar. Sistem hakkında ve kurulumu hakkında...

Medtronic’in Yeni Sensörü Simplera Avrupa Onayı Aldı.

0
Medtronic hepsi bir arada ve tek kullanımlık yeni sensörü ( diğer adıyla Simplera ) için avrupa onayı ( CE Onayı/ Uygunluk Onayı ) aldı. Firmanın yeni , parmak ölçümü olmayan sensörü ekstra bantlara gerek duymuyor...
Yeni Tanı Alan Diyabetlilerde Diyabetle Yaşam

Yeni Tanı Alan Diyabetlilerde Diyabetle Yaşam

0
Tip 1 diyabet hayatımıza beklemediğimiz bir anda girmiştir. Peki bizler daha önce nasıl yaşıyorduk ? Şu andan itibaren hayatımız nasıl değişecek ? Eski yaşam şeklimiz devam edecek mi? Bunları düşünüyor olabiliriz. Ki bu gayet...

T1D tedavisi için mühendislerden yeni bir sistem

0
MIT'deki ( Massachussetts Teknoloji Enstitüsü ) mühendisler içindeki hücreleri sağlıklı tutmak için kendi içine yerleşik oksijen sistemiyle birlikte yüzbinlerce adacık hücresini taşıyan implante edilebilen bir cihaz tasarladı. işte detaylar; Tip 1 diyabeti tedavi etme yaklaşımlardan bir...

Türkiyedeki Diyabet Teknolojileri

0
İnsülin Pompası Rehberi: Hangi insülin pompası daha iyi ? veya hangisi kullanılmalı ? Bununla ilgili eminiz kafanızda birçok soru işareti var. Bir insülin pompası kullanıp kullanmayacağınız doktorunuzun ve sizin ortak kararıyla belirlenecek bir konudur....

En Popüler Yazılar