FDA , yeni bir hücre tedavisini ( Lantidra ) onayladı.

işte detaylar;

Lantidra adı altında ilk hücre tedavisi Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı. Lantidra tip 1 diyabetlilerde insülin üretimini geri kazandırabilen bir hücre tedavisi. FDA onayı her ne kadar da önemli bir adım olsa da vücuda nakledilen hücreleri ( insülin üreten ) korumak için bağışıklık sistemini baskılayan tedavinin de kullanıldığını unutmamak gerekiyor.

Tedavi Nasıl Çalışıyor ?

Lantidra donorlardan elde edilen pankreatik hücrelerden oluşturulan bir tedavi. Allojenik adacık beta hücreleri olarakta bilinen bu hücreler insülin üretme ve salgılayabilme becerisine sahip. Tedavi vücuda özellikle hepatik portal vene uygulandığında , bu adacık beta hücrelerinin kan dolaşımına girip karaciğere ulaşmasına olanak sağlıyor ve daha sonra da hücreler insülin salgılamaya başlıyor. Ek not : nakledilen adacık hücrelerinin canlılığını sürdürebilmek için immunosupresif ilaçlara gereksinim duyuluyor.

Tedavinin Uygunluğu:

Bu onay T1D’li yetişkinler için geçerli olup onay kararı tip 1 diyabetli ve hipoglisemi farkındalığı bozulmuş ( yani düşmekte olan kan şekeri seviyelerini fark edemeyen ) 30 katılımcının yer aldığı 2 tek-kol çalışmasından elde edilen verilere göre verilmiş. Çalışmada 21 katılımcının( %70 ) tedavi uygulamasından sonra 1 yıl veya daha fazla bir süre insülin alması gerekmemiş , yine 12 katılımcının (%40 ) 1-5 yıl , 9 katılımcının (%30 ) ise 5 yıldan daha fazla bir süre insülin alması gerekmemiş.

Tedavinin Yan Etkileri:

Tedavinin en yaygın yan etkileri bulantı , yorulma , kansızlık , ishal ve karın ağrısı. Çalışmada bazı katılımcılarda uygulama prosedürüne ve immunosupresif ilaçların kullanımına bağlı ciddi reaksiyonlar görülmüş.

Sonuç:

FDA tarafından bu onay kararı her ne kadar da önemli bir adım olsa da bağışıklık sistemini baskılayan tedavinin ortadan kaldırılması gerekiyor. Bunun için de çalışmalar sürüyor. Yine kök hücre tedavisi üzerinde çalışan Vertex firmasının olumlu verilerini de paylaşmıştık. Aynı firma faz 1/2 klinik çalışmalarda VX-264 olarak isimlendirilen bağışıklık sistemine karşı korumalı bir kapsüllü hücre tedavisi ( adacık hücre tedavisi ) üzerinde de çalışıyor.

Kaynak:

https://www.nature.com/articles/d41573-023-00113-w

https://diatribe.org/fda-approves-lantidra-first-ever-cell-therapy-type-1-diabetes

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz