Amerikan Gıda ve İlaç idaresi ( FDA ) tip 1 veya tip 2 diyabetli kişilerde diyabetik Makula Ödeminin tedavisi için Beovu olarak isimlendirilen bir ilacı onayladığını açıkladı.

Diyabetik Makula Ödemi diyabete bağlı en yaygın göz komplikasyonlarından ve görme kaybı nedenlerinden biridir. Hatta tip 1 diyabetli kişilerin yaklaşık yüzde 12’si bu hastalıktan etkilenmektedir. Bu hastalık ayrıca dünya genelinde körlüğün ve görme kaybının başlıca nedenleri arasındadır.

Hastalık gözdeki damarlar zarar görüp , kişinin en keskin görme merkezinden sorumlu retinanın bir bölümü olan makulaya sıvı sızmaya başladığında ortaya çıkıyor. Onaylanan ilaçta makulada yeni damarların oluşumunu durdurup sıvı oluşumunu daha fazla önleyebilen bir ilaçtır. ( ayrıca VEGF inhibitörü olarakta nitelendirilir. )

İlacın Diyabetik Makula Ödemi hastalığı ( DMÖ ) için onayı iki faz 3 klinik deneme çalışmalarından alınan 1 yıllık verilere dayanarak verilmiş. Bu deneme çalışmalarında Beovu ile Diyabetik Makula Ödemi hastalığı için şuanki standart tedavi olan benzer göz ilacı ( Eylea ) karşılaştırılmış. ve çıkan sonuçlarda Beovu ilaç tedavisini alan hastalarda diğer ilacın etkisiyle kıyaslandığında net görmede benzer iyileşmelerin olduğu ve sıvı oluşumunda da azalmalar olduğu görülmüş.

Kaynak: https://www.drugs.com/newdrugs/novartis-announces-fda-approval-beovu-diabetic-macular-edema-5845.html

https://diatribe.org/new-drug-approved-treat-leading-cause-blindness-diabetes

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz