İster sporcu ,oyuncu , şarkıcı olsun ister topluma faydalı olsun dünyada ve ülkemizde var böyle diyebileceğimiz birçok diyabetli kişi. Bu yazıyı her ne kadar Ünlüler başlığı altında toplamış olsakta aslında biz daha çok toplumumuza hem sağlıkta akademik olarak faydalı olan hem de diyabetini iyi bir şekilde yöneten kişileri de ekledik.

Aaron Kowalksi :

Hem akademik kariyeri olsun hem de tip 1 diyabetle yaşamı olsun bizlere gerçekten örnek olabilecek önemli bir insan. Üstelik Kowalski hemen hemen pek çok araştırmaya destek olan juvenil Diyabet Araştırma Vakfının ilk tip 1 diyabetli CEO’su. Biyoloji alanında lisans eğitimini tamamlayıp Moleküler genetik dalında doktorasını yapmış. Tip 1 diyabetle ilgili çeşitli akademik araştırma makalelerinde yazarlık yapmış.

Oğuzhan Deyneli:

Prof. Dr. Oğuzhan Deyneli tip 1 diyabetiyle sağlıklı bir şekilde yaşaması olsun diğer taraftan akademik yaşamı olsun bizler için önemli bir örnek. Kendisi Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden 1993 yılında mezun olduktan sonra İç Hastalıkları ihtisasını 1998 yılında, ardından Endokrinoloji ve Metab. Hast. yan dal ihtisasını 2001 yılında Marmara Üniv. Tıp Fakültesi’nde tamamladı. 2008’de doçent, 2015’de profesör oldu. 2001-2017 yılları arasında Marmara Üniversitesi İç Hastalıkları ABD Endokrinoloji ve Metab. Hast. BD.’da öğretim üyesi olarak çalıştı. 2017 yılından itibaren Koç Üniversitesi Hastanesi’nde çalışmaktadır.

Kağan Ege Karakuş:

Uzun yıllardan beri tip 1 diyabetli olan kağan Üniversite sınavlarında oldukça iyi bir derece yakalayarak Koç Üniversitesi Tıp Fakültesini kazanmıştır.

Alper Saruhan :

1982 Ankara doğumlu sporcu 2008 yılından beri Tip 1 diyabetli. Kendisi profesyonel basketbol oyuncusu. Aynı zamanda türkiye ve dünyada tip 1 diyabetli birçok insana önemli bir örnek.

Gürkan Açıkgöz :

20 yaşında tip 1 diyabet tanısı alan gürkan çeşitli koşu maratonlarında önemli başarılar elde etmiş önemli bir sporcu. Vietnam , Norveç ve Bolivya gibi maratonları bunlardan bazılarıdır.

Kris Freeman:

19 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış bir kayak sporcusudur. Kris ayrıca birden fazla sporda yetenekli bir sporcudur. Kendisi yüzme , bisiklet ve koşu gibi branşların bir arada yapıldığı bir spor dalında ( triatlon ) birçok başarı elde etmiştir.

Nacho Fernandez: 12 yaşında Tip 1 diyabetli olduğunu öğrenen İspanyol futbol oyuncusu Fernandez bir doktor tarafından muayene edilmiş ve futbol hayatının sona ereceği düşünülmüş. Ancak bir başka doktor bunun tam tersini söylemiş. 

Halle Berry:

Kariyerine bir model olarak başlayan Akademi ödüllü oyuncu halle berry , Monster’s Ball X-Men gibi hollywood filmlerindeki rolüyle biliniyor.  Berry , Living dolls adlı bir televizyon dizisi çekilirken diyabetik komaya girmiş ve tip 1 diyabet tanısı almış. Oyuncu 2002 yılında ” kesişen yollar ” adlı filmle Oscar ödülü almış.

Viktor Garber:

12 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış amerikalı oyuncu birçok önemli filmde rol almıştır. Hatta biz kendisine oynadığı Titanic filminden de belki hatırlarız.

Nick Jonas: 13 yaşında tip 1 diyabet tanısı almış bir amerikalı şarkıcıdır.

Derek Theler: Amerikalı oyuncu 3 yaşından beri tip 1 diyabetli.

Jay Cuttler: Tip 1 diyabetli amerikan futbol oyuncusudur.

Andrea Pereira Cejudo: Tip 1 diyabetli futbolcu

Wasim Akram: Pakistan’lı dünyaca ünlü kriket sporcusu , wasim kariyerinin zirve yaptığı sıralarda tip 1 diyabet tanısı almış. Kriket spor tarihinde en hızlı top atan sporculardan bir tanesi olarak kabul edilmiştir.

Vanessa Williams: Bir Amerikalı R&B şarkıcısı aynı zamanda oyuncudur. Yetişkin tip 1 diyabetli birkaç ünlüden bir tanesidir. Grammy ödüllerinde aday gösterilmiştir. Amerikan kalp birliği olmak üzere birçok sağlıkla ilgili vakıflar ile faaliyet içindedir.

James Norton: Doctor Who gibi birçok televizyon dizisinde ve filmde oynamış olan ingiliz oyuncu James Norton tip 1 diyabetli. Norton , 2015 yılında sinema ve televizyon dünyasında önemli yeri olan BAFTA ödüllerinde oynadığı ”Happy Valley ” isimli diziyle en iyi yardımcı erkek oyuncu olarak aday gösterilmiş.

1 Yorum

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz