14.1 C
Istanbul
Çarşamba, Mayıs 27, 2020
Ana Sayfa Araştırma Hipoglisemiyi Tedavi Eden Akıllı Yama

Hipoglisemiyi Tedavi Eden Akıllı Yama

Dünyadaki Diyabet Gelişmeleri :

Toronto Üniversitesi tarafından geliştirilen yama kan şekeri düştüğünde kullanıcının müdahalesi olmadan vücuda glukagon göndererek hipoglisemiyi tedavi ediyor. ( otomatik bir şekilde )

Sürekli glikoz ölçüm sisteminde ve otomatize insülin pompalarındaki gelişmeler diyabetlilerin hipoglisemide geçirdiği süreyi azaltmaya yardımcı olurken , düşük kan şekeri , insülin tedavisi alan birisi için hep bir risk olmaya devam ediyor.

Dr Whu ve Ekibi, düşük kan şekeri seviyelerini fark edip gerçekleşmesini önlemek için kan dolaşımına glukagon salınımı yaparak tepki veren insülin yamasına benzer bir akıllı yama geliştirdi. Çalışmalara önemli bir destekte Juvenil Diyabet Araştırma Vakfından ( JDRF ) geldi.

İşte detaylar ;

İlaç dağıtım sistemleri üzerinde çalışan Leslie Dan Eczacılık Fakültesi’nde Profesör , Shirley Wu öncülüğündeki ekip, düşük kan şekerine karşılık olarak glukagon hormonu gönderen akıllı bir yama tasarladı.

Yama, bir nikotin bandına benziyor ve bir milimetre uzunluğundan daha ufak 100 iğnesi bulunuyor.

""
Araştırma ekibi : Brian Lu, Shirley Wu ve Amin GhavamiNejad ( Fotoğraf : Steve Southon)

 Dr. Wu ” Mikro iğne yamamız türünün ilk örneği , başka hiçbir mikro iğne yaması düşük kan glukoz konsantresine duyarlı değil. Bizim bandımız hipoglisemiyi fark edip gerektiğinde Glukagon salınımı yapacak kadar yeterince duyarlıdır.Dedi.

Görsel Kaynak : GhavamiNejad A , Li J , Lu B , Zhou L , Lam L , Giacca A , Wu XY . Glucose-Responsive Composite Microneedle Patch for Hypoglycemia-Triggered Delivery of Native Glucagon. Adv Mater. 2019 Jul , DOI: 10.1002/adma.201901051. Diyabet Gelişmeleri

Yama, içi mikro jeller ve glukagonla dolu bir dizi akıllı kompozit mikro iğnelerden oluşuyor. Mikro jeller kandaki glukoz seviyesindeki değişimlere yanıt veriyor , kan şekeri belirli bir eşik değerin altına düştüğünde de otomatik bir şekilde glukagon salınımı yapıyor.

Glukagon hormonu süngere benzeyen glukoza duyarlı mikro jellerin içinde bulunuyor.

Küçük iğneler cildin ilk tabakasına giriyor , ancak yamanın uygulaması ağrısız.

in vitro çalışmalar ile T1D’li sıçan modellerin ikisinde de pozitif bulgular gözlemlenmiş , Ancak ekibin belirttiğine göre insan çalışmalarının yapılması biraz zaman alabilirmiş.

ve Eğer başarılı olursa , brittle diyabeti, hipoglisemi farkındalığı bozulmuş ve hipoglisemi korkusu olanlar dahil bir çok diyabetlinin yaşam kalitesini büyük ölçüde yükseltebilirmiş.

Ayrıca , tehlikeli hipoglisemi riski düşük olan tip 1 diyabetliler ( şeker hastalığı ) için bile, çeşitli müdahaleler ile ( gıda, meyve suyu veya ciddi durumlarda solunabilir veya enjekte edilebilir glukagon) düşük kan şekerini tedavi etme ihtiyacını ortadan kaldırarak diyabeti yönetme yükünü fazlasıyla azaltabilirmiş.

Çalışma’dan bir yetkili ” Glukagon son derecede dayanıksız , onun stabil kalmasını sağlayabilsin diye mikro jel sistemini tasarlamak kendi başına bir başarı oldu. 2019 yılında journal Advanced Materials ‘da yayınlanan bir makalede yamanın glukagon ile başarılı şekilde doldurulduğunu ve hayvan modelinde düşük kan şekeri seviyesine yanıt olarak glukagon salınımı yapıp , 3 saate kadar hipoglisemiyi önlediğini gösterdik.Dedi.

Ekip, birkaç ay önce araştırmayı yayınlayalı bazı diyabetlilerin ve tıbbi görevli kişilerin yamanın ne zaman klinik çalışmalarda test edileceğini sorduklarından söz etti. Belirtilene göre denemeler başlamadan önce daha fazla araştırmanın yapılması gerekmekte, Ama ekip, bu çığır açıcı teknolojinin diyabet tedavisini ve bakımını değiştirme potansiyelinden heyecan duyduğunu belirtiyor.

Hayvan çalışmaları Toronto Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Profesör Adria Giacca ‘nın laboratuvarıyla birlikte yapılmış.

Hakkında :

Görsel Kaynak : GhavamiNejad A , Li J , Lu B , Zhou L , Lam L , Giacca A , Wu XY . Glucose-Responsive Composite Microneedle Patch for Hypoglycemia-Triggered Delivery of Native Glucagon. Adv Mater. 2019 Jul , DOI: 10.1002/adma.201901051. Diyabet Gelişmeleri

Yama uygulandıktan sonra , mikro iğneler cilde nüfuz ediyor , interstisyel sıvıda çabuk bir şekilde şişip, mikro jellerin sıvı ve glukoz ile temas etmesini sağlıyor.

Mikro jeller düşük glukoz seviyelerinde kapsülün içindeki glukagonu sıkarak küçülüyor, sonrasında glukagon iğnelerden kana ve karaciğere yayılıyor, böylece kan glukoz seviyeleri de artıyor.

Kaynak: https://www.utoronto.ca/news/developed-u-t-researchers-first-its-kind-skin-patch-aims-prevent-low-blood-sugar-diabetes

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

0
Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı okumadan önce devamı olan Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir...
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

0
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur? Diyabetli kişiler hasta oldukları zaman , vücutları...
Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

0
Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir. Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi...
Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ?

0
Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan şekeri seviyesi artmakta. Ayrıca Şafak etkisi...

Diyabetli Çocuk ve Gençler için Sınav Rehberi

0
Her yıl belirli aralıklarla çeşitli sınavlar gerçekleştiriliyor. Peki tip 1 diyabetli çocuklarımız bu sınav günlerini nasıl planlamalı , ne gibi hazırlıklar yapmalı ? Bunun için koç üniversitesi hastanesinden çocuk endokrin diyabet ekibinin...

En Popüler Yazılar

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı...

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur?

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir.

Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan...