Şafak Fenomeni Nedir ?

Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 – 10 saat sonra kan şekeri seviyesi artmakta.

Ayrıca Şafak etkisi ( Dawn Effect ) de denir. Şafak fenomeni , uyanmadan önce sabahın erken saatlerinde vücudun günlük ürettiği hormonların ani bir yükselmesidir. ve Tip 1 diyabetlilerde bunun ayarlanması için normal insülin üretimi bulunmaz. Bu nedenle Kan şekeri yükselir. Ancak , tamamen fonksiyonel beta hücrelerine sahip diyabetli olmayan bireylerde bi tık daha fazla insülin üretimi olduğu için bu durum bir problem teşkil etmez.

Şafak fenomeni diyabetlilerde nispeten daha yaygındır. Uyku sonrası sabahın erken saatlerinde yüksek kan şekeri seviyelerinin olması buna örnek verilebilir.

Şafak fenomeni tam olarak açıklığa kavuşturulamasa da , bazı bilim adamları kortizol , Glukagon ve epinefrin gibi hormonların neden olduğunu düşünüyor. Yani şöyle ki bu hormonların geceleyin salgılanmasının insülin direncini arttırdığı ve kan şekeri seviyesini yükselttiği belirtiliyor.

Sabahları kan şekeri yüksek , bu şafak fenomeni olabilir mi ?

Sabahları kan şekerinin yüksek olması , yetersiz insülin , uykudan önce alınan ara öğünler gibi çeşitli nedenlere bağlı olabilir. Daha fazlası için lütfen doktorunuza danışınız.

Kaynak: https://www.diabetes.co.uk/blood-glucose/dawn-phenomenon.html https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/diabetes/expert-answers/dawn-effect/faq-20057937

DR . BERNSTEİN.. ” Diabetes Solution ” , Using Humalog , Regular , Novolog , Or , Apidra To Cover The Dawn Phenomenon , sf 97.

1 Yorum

  1. Merhaba ben 34 yaşında 160 boy kilo 64 benim tok şekerim 120 ve 140 arası oluyor ve 15 gün oldu diyet yapıyorum hiç karbonhidrat almıyorum ama sabah kalktıgımda şekerim 180 190 çıkıyor bana yardımcı olurmusunuz

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz