16.7 C
Istanbul
Perşembe, Mayıs 27, 2021
Ana Sayfa Beta Hücreleri Tip 1 Diyabet Tedavisi için Faz 2 çalışmaları başladı

Tip 1 Diyabet Tedavisi için Faz 2 çalışmaları başladı

ViaCyte firması , Faz 2 çalışmalarının başladığını açıkladı. Bu çalışmalarda hastalara nakledilen kapsüllerde hücreleri vücudun bağışıklık yanıtından korumak için tasarlanan Gore firmasının materyal teknolojisinden faydalanılıyor.

ViaCyte , tip 1 diyabet tedavisi için faz 2 klinik çalışmasında ilk tip 1 diyabetli hastalara naklin gerçekleştirildiğini açıkladı. Firma geçtiğimiz yıllarda hücreleri bağışıklık sisteminden koruyacak Encaptra bariyer sistemini geliştirmek için Gore firmasıyla birlikte çalışacağını açıklamıştı. Bu koruma özelliği PEC-Encap olarak isimlendirilen kapsüllerde kullanılıyor. PEC-Encap kapsülü sonradan pankreas’ta kan şekerini düzenlemekle görevli hücreler haline gelecek öncül hücreleri içeriyor. Yani hücreler insülin , amylin ve diğer endokrin hormonları salgılayabilen olgun adacık hücrelerine dönüşüyor.

işte detaylar;

Gore firmasıyla birlikte vücudun yabancı madde yanıtını azaltarak ve hücreleri bağışıklık reddinden koruyarak hücrelerin tutunmasını ( engraftment ) , hücre sağ kalımını ve genel fonksiyonu arttırmak için kapsülleme sistemi geliştirildi.

Görsel Kaynak: ViaCyte

Şu anda bu sistemin test edileceği faz 2 çalışmalarına aktif olarak hastalar dahil edilmekte ve hastalara bu kapsüllerin implantı (nakil ) yapılmaktadır. Yetkililerin açıklamasına göre çalışmaya ilişkin ilk güvenirlik ve etkinlik verilerinin 2021 yılının ikinci yarısında gelmesi bekleniyor.

Daha önce naklin düşük tutunma (engraftment ) düzeyi nedeniyle PEC-Encap çalışmaları durdurulmuştu. Bu nedenle firma kapsülün materyalini geliştirmek , tutunma ( engraftment ) başarı oranını arttırmak için Gore firmasıyla birlikte çalışmaya başlamıştı.

Engraftment ( tutunma ) : transplantasyon yapılan hücrelerin alıcının vücudunda fonksiyon gösterebilecek şekilde tutunması.

Başlayan Faz 2 klinik çalışması ViaCyte firmasının kapsüllü hücre terapisinin (VC01-103 ) güvenirliğini , naklin tutunmasını ( engraftment ) ve etkinliğini değerlendirecek.

Gore Firmasından yetkili , Emily C. Oliver

Gore firmasının tescilli materyal teknolojiyle geliştirilen yeni kapsülleme sisteminin klinik çalışmalarda gelişme kaydetmesinden heyecan duymaktayız. ” Dedi.

Bunlara ek olarak PEC-encap ile ilgili ” STEP ONE ” isimli klinik çalışmadan önemli sonuçlar elde edilmişti. Nakledilen parçalar fonksiyon gösterecek şekilde vücuda yerleşip başarıyla tutunduğunda (engraftment ) , bu hücrelerin hayatta kaldığı , çoğalıp , insülin ve diğer düzenleyici hormonları salgılayabilen hücrelere olgunlaştığı görülmüştü. Ayrıca çalışma , Encaptra sisteminin ( koruyucu sistem ) hücreleri bağışıklık sistemi reddinden koruduğunu da göstermişti.

Yöntem olarak pluripotent kök hücreleri bir kapsül içine yerleştirilen pankreatik hücrelere dönüştürmek amacıyla ViaCyte firmasının kök hücre platformu kullanılıyor. Kapsülleme sistemi hücreleri bağışıklık yanıtından korumak için tasarlanmıştır , böylece diğer nakillerle yaygın olarak kullanılan bağışıklık baskılayıcı ilaç gereksinimini ortadan kaldırmaktadır.

ViaCyte firması hücreleri korumak için Encaptra bariyer sisteminin üretiminde Gore firması ile birlikte çalışıyor:

PEC-Encap Sistemi. EK Not: Gore firması , ViaCyte’ın PEC-Encap ürün adayı ile birlikte kullanılması için membran ve cihaz bileşeninin üretimini üstleniyor. Kaynak: ViaCyte

Görseldeki PEC-Encap kapsülünün yarı geçirgen bir membranı bulunur. Hücreleri saran bu yarı geçirgen membran önemli özelliklere sahiptir. Yapı hücreleri içinde tutar ancak dışardan oksijen ve besinler kapsül içine giriş yapabilir ve insülin ve diğer hormonlar kapsülden dışarı çıkıp , kan dolaşımına geçiş yapabilir. Membran yapısı ayrıca implantasyonun (nakil ) ardından kapsülün yüzeyi üzerinde bir damar ağının oluşmasını sağlar.

PEC-Encap sonradan pankreas’ta kan şekerini düzenlemekle görevli hücreler haline gelecek öncül hücreleri içinde taşır. Beta hücrelerin öncül hücreleri temelde tıpkı normal beta hücresinin yeni doğan bir bebek hali gibidir. Bu genç hücreler daha sonra insülin , amylin ve diğer endokrin hormonları ( örs insülin hormonu ) salgılayabilen olgun adacık hücrelerine dönüşürler. 

Kapsülün sahip olduğu Encaptra bariyer sistemi Gore firmasının implant edilebilir medikal ürünlerinde kullanılan materyallere benzer , ePTFE ( genişletilmiş politetrafloroetilen ) bileşiminden oluşur. Gore firmasıyla yapılan işbirliğinin amacı kısaca Encaptra sistemine karşı vücudun yabancı madde yanıtını azaltarak ve hücrelerin ( PEC-01 ) tutunmasını (engraftment ) maksimum seviyeye çıkararak damarlaşmaya olanak sağlayan malzemeleri ve cihaz tasarımlarını üretmektir.

Çalışma verilerinin 2021 yılının ikinci yarısında gelmesi bekleniyor.

CRİSPR Gen düzenleme araçlarıyla görünmez beta hücreleri :

Gen düzenleme teknolojisinin kullanılacağı farklı bir kapsül sistemi için de çalışmaların bu yıl başlaması bekleniyor.

Tip 1 Diyabet Tedavisinde Farklı Yöntemler
Tip 1 Diyabet Tedavisinde Farklı Yöntemler

Geliştirdiği gen düzenleme teknolojileriyle bilinen CRİSPR Therapeutics firması ile ViaCyte tip 1 diyabet tedavisi için Faz 1/2 klinik çalışmalarına bu yıl başlamayı planlıyor. İki firma birlikte gen düzenleme araçlarının ve kök hücre mühendisliğinin sunduğu teknolojiyle hücreleri korumak için hücreler üzerinde gen düzenlemesi yapacak.

Kaynak:

https://www.prnewswire.com/news-releases/viacyte-announces-initiation-of-phase-2-study-of-encapsulated-cell-therapy-for-type-1-diabetes-patients-301220867.html

https://viacyte.com/press-releases/viacyte-and-gore-enter-clinical-phase-agreement-based-on-novel-membrane-technology-for-pec-encap-product-candidate/.

http://thejdca.org/viacyte-2019

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

– Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Diyabet teknolojilerinin diyabet yönetiminde sağladığı faydalar

0
İnsülin Pompası ve CGM sistemleriyle yapılan çalışmalardan önemli sonuçlar paylaşıldı. Çalışmada , insülin pompası veya sürekli glikoz ölçüm sisteminden ( CGM ) birini veya her ikisini kullanan kişilerde A1C seviyelerinin daha düşük...
Medtronic’in 7 günlük yeni infüzyon seti

Medtronic’in 7 günlük yeni infüzyon seti

0
Medtronic'in 7 gün boyunca kullanılabilecek olan yeni infüzyon seti Avrupa'da tanıtıldı. işte detaylar; Medtronic , belirli Avrupa ülkelerinde 7 günlük yeni infüzyon setini tanıttı.
Dexcom G6 Kullanıcılarından Gelenler

Dexcom G6 Kullanıcılarından Gelenler

0
Dexcom G6 kullanıcılarından : Geçtiğimiz yıl ülkemize gelen Dexcom G6 sistemini bir de kullanıcılarından dinledik. - Dexcom G6 Nedir ? - Dexcom...
FDA kullanıma hazır glukagon enjeksiyonunu onayladı.

FDA kullanıma hazır glukagon enjeksiyonunu onayladı.

0
Amerikan Gıda ve İlaç idaresi (FDA ) 6 yaş ve üzeri diyabetli kişilerde şiddetli hipoglisemi tedavisi için Zealand Pharma tarafından geliştirilen glukagon enjeksiyonunu (  0.6 mg/0.6 mL , oto enjektör ve önceden...
Tip 1 Diyabet Tedavisi için Faz 2 çalışmaları başladı

Tip 1 Diyabet Tedavisi için Faz 2 çalışmaları başladı

0
ViaCyte firması , Faz 2 çalışmalarının başladığını açıkladı. Bu çalışmalarda hastalara nakledilen kapsüllerde hücreleri vücudun bağışıklık yanıtından korumak için tasarlanan Gore firmasının materyal teknolojisinden faydalanılıyor. ViaCyte...

En Popüler Yazılar

Diyabet teknolojilerinin diyabet yönetiminde sağladığı faydalar

İnsülin Pompası ve CGM sistemleriyle yapılan çalışmalardan önemli sonuçlar paylaşıldı. Çalışmada , insülin pompası veya sürekli glikoz ölçüm sisteminden ( CGM )...

Medtronic’in 7 günlük yeni infüzyon seti

Medtronic'in 7 gün boyunca kullanılabilecek olan yeni infüzyon seti Avrupa'da tanıtıldı. işte detaylar; Medtronic , belirli...

Dexcom G6 Kullanıcılarından Gelenler

Dexcom G6 kullanıcılarından : Geçtiğimiz yıl ülkemize gelen Dexcom G6 sistemini bir de kullanıcılarından dinledik.

FDA kullanıma hazır glukagon enjeksiyonunu onayladı.

Amerikan Gıda ve İlaç idaresi (FDA ) 6 yaş ve üzeri diyabetli kişilerde şiddetli hipoglisemi tedavisi için Zealand Pharma tarafından geliştirilen glukagon...