CGM (sürekli glikoz ölçüm sistemi), glikoz seviyelerini doğrudan kandan değil interstisyel sıvıdan ölçer. İnterstisyel sıvı vücudun çoğu hücresi arasındaki boşluklarda bulunan hücre dışı bir çözelti olup kılcal damarlar ile hücre arasında bir koridor sağlayarak hücreleri yıkar ve glikoz da dahil olmak üzere besinlerle besler. Kan ile sürekli glikoz ölçüm sistemlerinin ölçüm yaptığı interstisyel sıvı yakından bağlantılıdır. Yine de ikisinde de glikoz seviyelerinin tüm fizyolojik koşullar altında aynı olmadığı unutulmamalıdır. Glikoz kılcal damar endotelyumundan interstisyel sıvıya basit difüzyon yoluyla geçiş yapar.

Bu süreçte glikoz kandan hedef hücrelere taşınırken interstisyel sıvıdaki glukozda bu değişimin sonucunu görmek zaman alır. Bir bölmedeki glikoz seviyeleri hızlı bir şekilde değişirse (örneğin egzersiz sırasında), glikozun yavaş difüzyonundan dolayı aynı değişikliğin diğer bölmedeki ölçümlere yansıması için biraz zaman gerekir. Bu nedenle, ölçümler arasında zaman gecikmesi esas olarak kan şekeri seviyesinin değiştiği (veya yakın zamanda değiştiği ve henüz dengede olmadığı) zamanlarda (örn. yemek sırasında/sonrasında, fiziksel aktivite sırasında/sonrasında, hipoglisemi sırasında/sonrasında) karşımıza çıkar. Dolayısıyla bu koşullar altında parmak ölçümü ile bir CGM sistemi arasındaki ölçüm farklılıkları ölçüm hatası değildir. 

Ek Bilgiler:

Yapılan çalışmalar plazma glukoz seviyesinde hızlı bir yükselme olduğunda interstisyel sıvı glikozu ile plazma glukozu arasındaki gecikme süresinde bir artış olduğunu göstermiştir. ve bir başka çalışma İnsülin kaynaklı hipogliseminin düzeltilmesinden sonra interstisyel glukoz seviyelerinin uzun süre plazma glukoz konsantrasyonlarının altında kaldığını göstermiştir.

Referanslar:

Heinemann, L. (2018). Continuous glucose monitoring (CGM) or blood glucose monitoring (BGM): interactions and implications. Journal of diabetes science and technology12(4), 873-879.
Schmelzeisen-Redeker, G., Schoemaker, M., Kirchsteiger, H., Freckmann, G., Heinemann, L., & Del Re, L. (2015). Time delay of CGM sensors: relevance, causes, and countermeasures. Journal of diabetes science and technology9(5), 1006-1015.
Cengiz, E., & Tamborlane, W. V. (2009). A tale of two compartments: interstitial versus blood glucose monitoring. Diabetes technology & therapeutics11(S1), S-

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz