14.1 C
Istanbul
Çarşamba, Mayıs 27, 2020
Ana Sayfa CGMs Control-IQ Hibrit Kapalı Devre Sistemi FDA Onayı Aldı.

Control-IQ Hibrit Kapalı Devre Sistemi FDA Onayı Aldı.

Daha önce ” Yapay Pankreas Teknolojisi Control-IQ ve ” Tandem’in Yeni İnsülin Pompa Teknolojisi ”başlıklı yazılarda da adından sıkça söz etmiştik. Nihayetinde Amerikan gıda ve ilaç idaresi FDA ‘nın onay haberi geldi.

Contol-IQ olarak isimlendirilen bu teknoloji aslında , bir insülin pompasına ileri düzeyde özellikler dahil edecek bir algoritmadır.

Algoritmanın özellikleri içinde bazal oranının ayarlanmasının yanında yüksek kan şekerleri için otomatik düzeltme bolusları yer alıyor. Sistem hedef kan şekeri aralığındaki ( 70 – 180 mg/dL ) süreyi arttırmak için tasarlanmış. Cihaz , otomatik düzeltme bolus özelliğiyle şimdiden ilk onay alan sistem olarak yerini alıyor.

 

Şu parçalardan oluşuyor ;

1– Bir insülin pompası : t:slim X2

2– Dexcom G6

3– Bazal insülin iletimini ayarlayan ve otomatik düzeltme boluslarını gönderen pompaya dahil bir algoritma

daha fazla özelliklerini öğrenmek için tıklayın.

Gelen bilgilere göre ;

Bazal IQ ile benzer , Control-IQ algoritması kullanıcılara ücretsiz bir yazılım güncellemesi şeklinde sunulacak. Yani tandem kullanıcılarının Control-IQ’ya geçmeleri için yeni bir pompa alması gerekmeyecek. Bu kullanıcılar ücretsiz bir şekilde güncelleme görecekler.

Yapılan Çalışmalar ve Sonuçları :

ADA 2019’da sunulan çalışmada kullanıcılar , hedef aralıklarındaki sürenin %11 ( %71 ) oranında arttığını fark etmişler.  HA1C değerlerinde de 7.6 ‘dan 7.4’e bir azalma olmuş.

Control-IQ , geçtiğimiz yaz FDA tarafından onaylanan bazal-IQ sisteminin üzerine kurulu bir sistem. Bazal-IQ , kan şekeri değerlerinin ne durumda olacağını kestirmek için dexcom G6 ‘dan gelen veriden yararlanan ve düşük kan şekeri öngörüldüğünde insülin iletimini kesip , kan şekeri seviyeleri yükselmeye başladıktan hemen sonra otomatik olarak yeniden başlatan , tahmine dayalı bir düşük kan şekeri duraklatma özelliğidir.

Firma şu anda Control-IQ sisteminin pediatrik denemesi için çalışmalarını sürdürüyor. ve 2020 yazının sonuna kadar 6 – 13 yaş arası hastalar için FDA onayını bekliyor.

 

Kaynak : beyondtype1

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

0
Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı okumadan önce devamı olan Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir...
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

0
Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur? Diyabetli kişiler hasta oldukları zaman , vücutları...
Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

0
Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir. Güney korede , Pohang Bilim ve Teknoloji Üniversitesi...
Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ?

0
Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan şekeri seviyesi artmakta. Ayrıca Şafak etkisi...

Diyabetli Çocuk ve Gençler için Sınav Rehberi

0
Her yıl belirli aralıklarla çeşitli sınavlar gerçekleştiriliyor. Peki tip 1 diyabetli çocuklarımız bu sınav günlerini nasıl planlamalı , ne gibi hazırlıklar yapmalı ? Bunun için koç üniversitesi hastanesinden çocuk endokrin diyabet ekibinin...

En Popüler Yazılar

Hastalıkta Diyabet Yönetimi

Hastayken diyabetimizi nasıl yönetmeli ve ne sıklıkla kan şekerimize bakmalıyız ? Bununla ilgili önemli konuları sizler için bir araya getirdik. Bu yazıyı...

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ?

Diyabet Bir Hastalık Sırasında Nasıl Yönetilir ? ‘’HASTA OLDUĞUMUZ GÜNLER İÇİN KURALLAR’’ Diyabetli Kişiler Hastalandığı Zaman Ne Olur?

Kan Şekerini Ölçen Kontakt Lensler

Yapılan araştırmalara göre akıllı lensler bir gün sadece görme bozukluğunu düzeltmekle kalmayıp kan şekeri takibi ve ilaç uygulamalarında da kullanılabilir.

Şafak Fenomeni Nedir ?

Şafak Fenomeni Nedir ? Daha önceki çalışmalar göstermiş ki birçok insanda uykudan yaklaşık 8 - 10 saat sonra kan...