Güçleri Birleştirme Zamanı Geldi!

Tip 1 diyabet tedavisi üzerinde çalışan iki büyük firma yaptıkları anlaşma sonucu güçlerini birleştirme kararı aldı. Konuyla ilgili olarak Vertex firması basına verdiği açıklamada ViaCyte firmasını satın aldığını açıkladı. Bu gerçekten de güzel bir gelişme.

İşte detaylar;

Küresel çapta biyoteknoloji şirketi Vertex artık ViaCyte firması ile birlikte çalışacak. Yapılan anlaşmaya göre firma kök hücre türevli tedaviler üzerinde çalışan ViaCyte firmasını satın aldı.

İki firmanın da tek bir ortak amacı var o da tip 1 diyabetin tedavisini insanlara sunmak.

En son Vertex firmasının hücre bazlı terapisi klinik deneme çalışmalarında başarılı bir şekilde bir hastanın insülinsiz yaşamasını sağlamıştı. Şimdi ise firma tedavisinin ( VX-880 ) geliştirilmesini hızlandırmak için böyle bir karar aldı.

VX-880 tedavisinde tip 1 diyabetli bir kişide hasar gören insülin üreten hücreler nakledilecek olan sağlıklı beta hücreleriyle yer değiştiriliyor. Bu hücreler allojenik hücreler ( burada allojenik terimi hücrelerin hastanın vücudunun dışından , farklı bireylerden geldiğini ifade ediyor. ) oldukları için hastanın bu nakledilen hücreleri vücudun bağışıklık sisteminden koruması için bağışıklık baskılayıcı tedavi alması gerekiyor.

ViaCyte firmasının ise 3 tedavisi de klinik deneme aşamasına gelmiş durumda. Bu tedavilerden sonuncusu CRİSPR biyoteknoloji firmasının gen düzenleme teknolojisiyle geliştirildi. Bu tedavinin en önemli kısmı insülin üreten beta hücrelerin gen düzenleme teknolojisiyle bağışıklık sisteminden kaçabilecek şekilde özel olarak tasarlanması bunun sonucunda da vücudun bağışıklık sistemini baskılayan tedavinin kullanılmamasıdır. Hatta bu tedavi bu yıl şubat ayında bir hastaya uygulandı.

Yetkililerin açıklamasına göre Vertex firması bu sayede devam eden tedavi çalışmalarını hızlandırabilecek hücre bazlı tedavi üretme konusunda fazladan yeteneklere sahip olacak. Ayrıca ViaCyte firmasının CRİSPR biyoteknoloji firmasıyla olan işbirliği aracılığıyla görünmez kök hücre ( bağışıklık yanıtından hasar görmeden kaçabilen bağışıklık korumalı hücreler ) imkanından yararlanabilecek.

Bu gerçekten de çalışmaların hızlandırılması açısından çok önemli bir gelişme. İki firma da bu alanda gerçekten çok deneyimli. Ayrıca her ikisi de insan çalışmalarına geçmiş durumda. Bu sürecin daha da hızlanıp olumlu sonuçların alınacağını umuyoruz.

ViaCyte firmasının güncel çalışmaları;

İmmün kaçışlı veya görünmez beta hücre terapisi olarak nitelendirilen tedavi ilk hastaya uygulandı tıklayın

Vertex firmasının güncel çalışmaları;

Vertex’in İlk Tip-1 Diyabetli Bireyi Artık İnsülinsiz! tıklayın

Dahası da var. Geçtiğimiz günlerde Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi Vertex firmasından durdurmasını istediği çalışmalara tekrar devam etmesi için izin verdi. tıklayın

Vertex firmasının tedavisi Hakkında : ( Tedavinin diğer adı VX-880 )

Şu anda çalışmalarda test edilen VX-880 tedavisinde kök hücre türevli insülin üreten beta hücreleri kullanılıyor. Bu hücreler karaciğerde portal damar yoluyla uygulanıyor. Hücre naklinin yapılmasının ardından çalışmadaki katılımcılar bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar kullanıyor.

Kaynak: https://beyondtype1.org/vertex-viacyte-acqusition/

https://www.fiercebiotech.com/biotech/vertex-absorbs-viacyte-320m-clearing-out-competition-stem-cell-based-diabetes-treatments

https://www.cancer.gov/publications/dictionaries/cancer-terms/def/allogenic

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz