20.9 C
Istanbul
Çarşamba, Eylül 27, 2023
Advertisement
Ana SayfaAraştırmaTip 1 diyabet Tedavisinde Ön Çalışmadan Sonuçlar:

Tip 1 diyabet Tedavisinde Ön Çalışmadan Sonuçlar:

Tip 1 diyabet tedavisi için çalışmalarını sürdüren ViaCyte firması geliştirdiği PEC-Direct (VC-02) kapsülü ile tip 1 diyabetli hastada yapılan bir ön çalışmadan alınan sonuçları halka sundu.

Bu veriler her ne kadar bizler için önemli olsa da bizleri asıl ilgilendiren gelecek Faz 2 çalışma verileridir. Şu anda ayrıca faz 2 çalışmalarına cilt altına yerleştirilen PEC-Direct sistemin hastalarda güvenliğini ve etkinliğini değerlendirmek üzere ek hasta alımı yapılmakta. Bunun haricinde koruma özelliği olan PEC-Encap sisteminin de deneme çalışmaları sürüyor. Bu iki çalışmadan ilkinin verilerinin 2022 yılının ilk yarısında , ikincinin ise bu yılın ikinci yarısında gelmesi bekleniyor.

Çalışmada yer verilen önemli detaylar kısaca şunlar;

– PEC-Direct Kapsül tedavisiyle birlikte HA1C seviyesinde azalma ve hedef kan şekeri değerlerinde geçirilen sürede artış

-ve vücutta C peptid üretimi:

- Advertisement -

işte detaylar;

İnsülin gereksinimi olan diyabetli hastalar için hücre terapileri üzerine çalışan ve araştırmalar yapan ViaCyte firması kök hücre türevli adacık hücre tedavisiyle ilgili ön klinik çalışma verilerini aktardı. Bu veriler geliştirilen iki kapsülden bir tanesine yani PEC-Direct olarak isimlendirilen bir kapsül sistemine ait.

Bu sistemde vücuttaki kan damarları içeriye doğru giriş yapabilir ve içindeki hücrelerle doğrudan etkileşime girebilir. Kapsüle doğru bu damar ağının oluşması sistemin fonksiyonunun devamlılığı için oldukça önemlidir. Sistem insülin , amylin ve diğer endokrin hormonları salgılayabilen olgun adacık hücrelerini içinde taşır. Ayrıca bu sistemle birlikte ViaCyte firmasının diğer kapsül teknolojilerinden (örn: PEC-Encap , PEC-QT ) farklı olarak bağışıklık baskılayıcı tedavi kullanımı söz konusudur.

- Advertisement -

PEC-Direct kapsülü ile tedavi gören bir hastanadan alınan verilere göre;

– Vücudun direncini zayıflatan tedaviyle hastada C peptit 0.1 ng/ml ‘den 0.5/ml’ye çıkmış.

C Peptid , vücutta insülin salgısını gösteren bir belirteçtir.

– Ön çalışma verileri bu sistemin ( PEC- Direct ) insülin üretimi yaptığını ve bu sayede hedefte geçirilen sürenin %56’dan %86’ya çıktığını göstermiş. Yani hastanın hedef kan şekeri değerlerinde geçirdiği sürede artış olmuş.

Bunların haricinde ciddi bir yan etki görülmemiş.

ViaCyte bildiğimiz üzere sadece tek bir tedavi yaklaşımı (PEC- Direct )değil aynı zamanda PEC-Encap , PEC-QT gibi diğer pek çok tedavi üzerinde de çalışıyor.

Yetkililer bu yıl içinde T1D için klinik çalışma aşamasına geçmesi beklenen PEC-QT programının ( vücudun bağışıklık sisteminden korunmak için görünmez ya da diğer adıyla immün kaçışlı hücre tedavisi ) yanı sıra klinik aşamada yeni tedaviler geliştirmeye devam ettiklerini de belirtiyor.

PEC-Direct Hakkında:

Görsel Kaynak : Viacyte

PEC-Direct kapsül sistemi sonradan pankreas’ta kan şekerini düzenlemekle görevli hücreler haline gelecek öncül hücreleri içinde barındırır.

Beta hücrelerin öncül hücreleri temelde tıpkı normal beta hücresinin yeni doğan bir bebek hali gibidir. Bu genç hücreler sonradan insülin , amylin ve diğer endokrin hormonları salgılayabilen olgun adacık hücrelerine dönüşürler. ( başka hücreler de bulunuyor.)

Kapsüller kan şekerini düzenleyen hücrelere sahip olmakla beraber deri altına nakledilebilecek şekilde ve içindeki hücrelerin hayatta kalıp , işlev görmesi için oksijenin , besinlerin , proteinlerin ve gerekli diğer moleküllerin bu hücrelere ulaşmasını sağlayacak şekilde tasarlanmıştır. Pankreas hücreleri haline gelmemiş olan kapsül içindeki hücreler ( PEC-O1 – öncül hücreler ) laboratuvar ortamında CyT49 insan embriyonik kök hücrelerden elde edilmektedir.

PEC-Direct ile yeni gelecek olan PEC-QT sistemlerinde kullanılan kapsüllerde vücuttaki damarlar hücreler ile etkileşim halindedir.

Kaynak: https://viacyte.com/press-releases/viacyte-reports-compelling-preliminary-clinical-data-from-islet-cell-replacement-therapy-for-patients-with-type-1-diabetes/

- Advertisement -

UYARI

Yayın politikamız gereği yapılan paylaşımların kaynak gösterilmeden paylaşılması yasaktır. 

- Paylaşımlarda alıntı yapılırken yazarın ( örneğin: diyabetgelismeleri.com ) belirtilmesi zorunludur. 

 

 

CEVAP

Yorum yap
Adınızı lütfen buraya giriniz

T1D tedavisi için mühendislerden yeni bir sistem

0
MIT'deki ( Massachussetts Teknoloji Enstitüsü ) mühendisler içindeki hücreleri sağlıklı tutmak için kendi içine yerleşik oksijen sistemiyle birlikte yüzbinlerce adacık hücresini taşıyan implante edilebilen bir cihaz tasarladı. işte detaylar; Tip 1 diyabeti tedavi etme yaklaşımlardan bir...

Türkiyedeki Diyabet Teknolojileri

0
İnsülin Pompası Rehberi: Hangi insülin pompası daha iyi ? veya hangisi kullanılmalı ? Bununla ilgili eminiz kafanızda birçok soru işareti var. Bir insülin pompası kullanıp kullanmayacağınız doktorunuzun ve sizin ortak kararıyla belirlenecek bir konudur....
Biyonik Pankreas – İlet

Biyonik Pankreas – İlet

0
Günümüzde kapalı devre sistemleri yaygın bir şekilde kullanılıyor. Bunların haricinde bir sistem daha var. Beta Bionics tarafından geliştirilen ilet. Sistem büyük ölçüde basitleştirilmiş. Karb sayımı olmak üzere bazal oranları , düzeltme faktörleri bulunmuyor —...

insülin Pompası Nedir ? Nasıl Çalışır ve Ne işe Yarar ?

0
İnsülin pompaları aşağıdaki şekillerdeki gibi insülini gönderen ufak , bilgisayarlı cihazlardır : sabit , ölçülü ve sürekli bir doz şeklinde ( yani bazal insülin ) bolus insülin şeklinde İnsülin dozları kateter denilen esnek bir plastik...
FDA , tip 1 diyabet için ilk hücre tedavisini onayladı.

FDA , tip 1 diyabet için ilk hücre tedavisini onayladı.

0
FDA , yeni bir hücre tedavisini ( Lantidra ) onayladı. işte detaylar; Lantidra adı altında ilk hücre tedavisi Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi tarafından onaylandı. Lantidra tip 1 diyabetlilerde insülin üretimini geri kazandırabilen...

En Popüler Yazılar